بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون شیائومی Q1 و تلویزیون سامسونگ Q70A

۱۴۰۰/۵/۳۰

تلویزیون شیائومی Q1 یکی از شاهکار های شرکت شیائومی بوده که با مشخصات فنی و کارایی ایده آلی وارد بازار شده است. این تلویزیون از هر نظر با کیفیت است و  ما می خواهیم آن را با تلویزیون سامسونگ Q70A مورد مقایسه قرار دهیم. کارایی برای نمایش انواعی از تصاویر و یا کارایی تلویزیون در محیط های کم نور و پرنور و بسیاری دیگر در این نوشته مورد ارزیابی قرار گرفته و با نوع صفحه نمایش این دو تلویزیون مقایسه و بررسی را شروع می کنیم.

 

نوع صفحه نمایش تلویزیون شیائومی Q1 و  تلویزیون سامسونگ Q70A

نوع پنل بسیار مهم است. شاید باور نداشته باشید اما اینکه پنل چه نوعی باشد می تواند کارایی تلویزیون را تحت تاثیر قرار دهد. خوب تلویزیون شیائومی کیولد Q1 از پنل IPS استفاده می کند و سامسونگ Q70A هم پنل VA را دارد. نتیجه این که زمان پاسخگویی در تلویزیون شیائومی کمتر است و این تلویزیون می تواند برای تصاویر پر سرعت کاربردی تر باشد و تصاویر را بدون نویز تر ارائه دهد اگر بقیه گزینه های دخیل را ثابت در نظر بگیریم. IPS تا حدودی ضد ضربه است که البته نباید زیاد روی آن حساب کرد. شیائومی Q1 با پنل IPS زاویه دید بالایی را نیز دارد و شما می توانید از کناره ها هم از کیفیت تصویر بالا و روشنایی بالایی برخوردار باشید. تلویزیون سامسونگ Q70A با پنل VA میزان کنتراست بالایی را دارد و می تواند رنگ مشکی عمیق را به خوبی نمایش دهد. اما در آخر کدام یکی بهتر است را با ویژگی های دیگر بیان می کنیم.

 

زاویه دید در کدام تلویزیون بیشتر است؟

طبیعی است که زاویه در تلویزیونی بهتر است که پنل IPS را داشته باشد. البته در تلویزیون هایی که پنل VA را استفاده می کنند گاها از لایه ای برای افزایش زاویه دید استفاده می شود که همین لایه موجب کاهش کنتراست می شود. تلویزیون سونی X9500H یکی از این تلویزیون ها می باشد. بهر حال تلویزیون Q1 شیائومی زاویه دید بالایی را دارد و می تواند برای یک محیط واید و یا برای استفاده خانواده پر جمعیت و یا بازی های گروهی کاربردی تر باشد، اما Q70A بیشتر از روبه رو کیفیت تصویر را دارد. 

 

کنتراست و نمایش رنگ مشکی تا نمایش فیلم ها

اولا کنتراست به تمایز بین روشنایی و تاریکی گفته می شود و هر چه بیشتر باشد نه تنها رنگ ها تیره و روشن وبلکه رنگ های دیگر نیز با تمایز بالا نمایش داده می شوند که همین امر موجب افزایش نمایش جزئیات می شود. طبیعی است که هر چه رنگ مشکی بهتر نمایش داده شود مرز بین رنگ ها به خوبی نمایش داده شده و کیفیت تصویر افزایش می یابد. خوب تلویزیون Q1 دارای کنتراست 10000:1 بوده و تلویزیون سامسونگ Q70A دارای کنتراست 7398:1  می باشد. با اینکه هر دو کنتراست بالایی را دارند اما در این گزینه تلویزیون شیائومی Q1 پرچم دار است. شما زمانی که تلویزیونی را در فضای کم نور تماشا می کنید به کنتراست بالا نیاز دارید و Q1 شیائومی جذابیت بیشتری را برای شما ایجاد می کند. 

 

روشنایی تصویر و فرمت های با روشنایی بالا این تلویزیون های به چه صورت است.

روشنایی تصویر از نورپردازی نشئات می گیرد. هر دو تلویزیون LED بوده و فناوری کیولد یا کوانتوم دات را استفاده می کنند. آرایش لامپ های LED در تلویزیون شیائومی Q1 از نوع مستقیم بوده و تعداد لامپ LED بیشتری را دارد. آرایش لامپ های LED در تلویزیون Q70A از نوع Edge می باشد. میزان روشنایی تلویزیون شیائومی کیو 1 برابر با 1000 نیت بوده و در تلویزیون Q70A برابر با 560 نیت می باشد. این مقدار حداکثر روشنایی می باشند. محتوای دینامیکی معمولا روشنایی بالایی را دارند و در آنها 1000 تا 4000 نیت روشنایی وجود دارد. با این حال تلویزیون سامسونگ کیو 70 آ از HDR10+ و تلویزیون شیائومی Q1 از دالبی ویژن و HDR10+ پشتیبانی می کند. نکته اینجاست که در مدل شیائومی اصلا مهم نیست که فرمت دینامیکی کدام باشد چون از همه پشتیبانی می کند اما زمانی که دالبی ویژن را دانلود کنید تلویزیون Q70A آن را نمایش نمی دهد. هر دو تلویزیون فوق العاده اند اما شیائومی Q1 جامع تر بوده و کاراتر می باشد. 

 

فرکانس تصویر و نمایش تصویر پر سرعت با 120 هرتز نرخ نوسازی

هر دو تلویزیون دارای فرکانس تصویر 120 هرتز می باشند.این نوع از فرکانس می تواند از هر نوع محتوایی پشتیبانی کند. معمولا محتوای موجود از نرخ فریم 24، 25، 30 ، 60 و 120 فریم در ثانیه تولید می شوند. برای اینکه بدانید که تلویزیون با کدام فرکانس بهتر است این موضوع را فراموش نکنید که فرکانس تصویر تلویزیون باید بر نرخ فریم پخشپذیر باشد. از طرفی دیگر فرکانس تصویر بالاتر جامعتر بوده و نویز برداری بهتری را صورت می دهد. در این زمینه این دو تلویزیون تفاوتی را با هم ندارند و می تواند تصاویر پر سرعت را با کارایی بالا نمایش دهند. سامسونگ از ویژگی Motion Excelerator و شیائومی از MEMC برای کاهش نویز و تاری تصویر استفاده می کند که تقریبا هر دو یک کیفیت را پیاده می کنند. 

 

ورودی و خروجی های تلویزیون شیائومی Q1 و تلویزیون سامسونگ Q70A

 هر دو تلویزیون از پورت HDMI ورژن 2.1 برخوردار می باشند. Q70A دارای یک پورت از این ورژن بوده و به نظر می رسد که تلویزیون شیائومی Q1 تعداد 2 پورت 2.1 را داشته باشد. 2 پورت USB در هر دو تلویزیون وجود دارد. تعداد پورت های HDMI در تلویزیون Q1 برابر با 3 عدد و در تلویزیون Q70A برابر با 4 عدد می باشد. پورت شبکه ، آنتن و گیرنده دیجیتال در هر دو تلویزیون وجود دارد. اما تلویزیون شیائومی کیو1 دارای پورت کامپوزیت بوده ولی این پورت در تلویزیون سامسونگ وجود ندارند و باید برای آن تبدیل HDMI به این پورت استفاده کرد. 

 

کارایی این تلویزیون ها در محیط های کم نور و پر نور

 شیشه پنل در هر دو تلویزیون از نوع Semi-Gloss می باشد. میزان زیادی از نورمحیط منعکس می شود و می توانند کاربر را از کیفیت تصویر فوق العاده بهرمند سازند. تلویزیون شیائومی چون نورپردازی قوی تری را دارد می تواند در محیط روشن کاربردی تر باشد. تلویزیونی در محیط کم نور ایده آل تر است که کنتراست بالاتری را داشته باشد که در این زمینه هم تلویزیون Q1 کاراتر می باشد. 

 

کیفیت صدا و ویژگی های صوتی  در تلویزیون شیائومی و سامسونگ

توان صوتی در تلویزیون شیائومی Q1 برابر با 30 وات است و در آن از اسپیکر و ساب ووفر استفاده شده است. توان صوتی در تلویزیون کیولد Q70A برابر با 20 وات است و سیستم صوتی آن 2.0 کاناله می باشد. هر دو تلویزیون می تواند کیفیتی فوق العاده داشته باشند و دالبی دیجیتال و DTS و همچنین دالبی اتمس در هر دو پشتیبانی می شود. دالبی اتمس در تلویزیون سامسونگ به صورت OTS بیان می شود. هر دو تلویزیون از پورت HDMI eARC برخوردار هستند و می توانند کیفیت مطلوبی را بر روی ساندبار ها پیاده کنند. تلویزیون شیائومی Q1 به میزان 10 وات توان صوتی بیشتر دارد و از دامنه 40 هرتز و 100 هرتز پشتیبانی می کند که با کمک ساب ووفر می باشد. 

 

اندروید 10 یا تایزن 6.0

سامسونگ با تایزن و شیائومی Q1 با اندروید ، قابلیت های هوشمند پیاده می کنند. هر دو فوق العاده بوده اما خوب طبیعی است که برنامه ها برای اندروید بیشتر می باشد. نمی توان در این زمینه برتری را بیان کرد و کاربران در هر صورت نحوه کار با سیستم عامل را یاد می گیرند. در هر دو جستجوی  صوتی و قابلیت هایی مانند Smar thing و الکسا و اسیستنت پیاده شده است. 

 

طراحی و جذابیت ظاهری در تلویزیون شیائومی Q1 و تلویزیون سامسونگ Q70A

هر دو تلویزیون پایه وسط بوده و پایه در تلویزیون سامسونگ Q70A در وسط تلویزیون نصب می شوند و سه قسمت می باشند. برای  تلویزیون Q70A میز تلویزیون با عرض کمتر لازم است. پایه در تلویزیون شیائومی کیو1 دو قسمتی بوده و عریض می باشند. رنگ پایه در تلویزیون شیائومی Q1 نقره ای بوده و حاشیه صفحه نمایش در ضلع پایین بیشتر بوده به رنگ پایه می باشد. تلویزیون کیو70 آ، دارای رنگ مشکی و پایه مشکی می باشد. هر دو تلویزیون مدیریت کابل را دارند و بر روی دیوار نیز نصب می شوند. میزان ضخامت در تلویزیون شیائوم بیشتر بوده ولی میزان حاشیه پنل در هر دو تلویزیون کم بوده و به هم شبیه می باشند. 

 

سخن آخر

تلویزیون شیائومی Q1 دارای روشنایی بیشتر می باشد و از طرفی کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق در ان بالاتر می باشد. البته این ویژگی ها به پنل و نورپردازی مربوط می شوند. به هر حال تلویزیون Q1 به صورت تک سایز است و فقط در اندازه 75 اینچ تولید شده است ما تلویزیون سامسونگ Q70A اندازه های مختلفی را دارد. قسمت تلویزیون شیائومی Q1 به نسبت تلویزیون Q70A در اندازه 75 اینچ کمتر است و به نسبت قابلیت های فوق العاده ای را دارد. 

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه تلویزیون شیائومی و سامسونگ تلویزیون دوآل ال ای دی مقایسه تلویزیون Q70A تلویزیون گیمینگ تلویزیون کیولد تلویزیون پایه وسط
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha