بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون شیائومی P1 و تلویزیون شیائومی Q1

۱۴۰۰/۵/۲۳

 شیائومی در سال 2021 دو مدل از تلویزیون های خود را روانه بازار کرده است. تلویزیون شیائومی P1 و تلویزیون شیائومی Q1 این دو مدل می باشند و به نظر می رسد شیائومی در سال 2021 این دو مدل را به طور فزاینده ای در بازار داشته باشد. البته باید عنوان کنیم که تلویزیون شیائومی سری 4S هم در سال 2021 با همان مشخصات قبلی در بازار موجود می باشد. در این نوشته مدل P1 و Q1 را مورد بررسی و مقایسه قرار می دهیم.

 

محدوده اندازه پنل یا صفحه نمایش در سری Q1 و سری P1

 تلویزیون سری P1 در 4 اندازه موجود می باشد. تلویزیون شیائومی P1 در اندازه 55 اینچ، 50 اینچ، 43 اینچ و 32 اینچ تولید شده است اما فعلا فقط تلویزیون شیائومی P1 اندازه 55 اینچ موجود می باشد. تلویزیون سری Q1 در یک اندازه یعنی 75 اینچ موجود است و به صورت تک سایز می باشد. هر چند شیائومی در سری 4S در اندازه 75 اینچ هم تولید شده است اما موجود بودن آن کم است و مدل Q1 با مدل 4S تفاوت بسیار زیادی را دارد. 

 

تلویزیون 75 اینچ شیائومی Q1 مدل MI Q1 75

تلویزیون 55 اینچ شیائومی P1 مدل MI P1 55

صفحه نمایش در تلویزیون شیائومی P1 و تلویزیون شیائومی Q1

 تلویزیون شیائومی P1 دارای پنل IPS است. این پنل دارای زمان پاسخگویی کم یعنی 6 میلی ثانیه است. در این تلویزیون زاویه دید بالا بوده  و می توان از کناره ها هم می توان از کیفیت تصویر فوق العاده برخوردار بود. تلویزیون شیائومی Q1 دارای کنتراست بالا بوده و نمایش رنگ مشکی عمیق خیره کننده است. هرچند شیائومی عنوان نکرده که نوع پنل کدام است اما با توجه به کنتراستی که ارائه می دهد بایستی پنل آن VA باشد و شیائومی برای افزایش زاویه دید از لایه افزایش دهنده زاویه دید استفاده کرده باشد. 

 

کنتراست تصویر و روشنایی

تلویزیون شیائومی Q1 دارای روشنایی 1000 نیت است و میزان کنتراست برابر با 10000:1 را دارد. این تلویزیون برای نمایش تصاویر و فیلم ها فوق العاده است. بدون شک می تواند در زمان نمایش فیلم ها یک محیط سینمایی را ایجاد کند. میزان کنتراست در تلویزیون P1 برابر با 4000:1 و میزان روشنایی برابر با 400 نیت می باشد. فناوری کیولد در تلویزیون Q1 می تواند کارایی این تلویزیون را بسیار افزایش دهد.

 

عمق نمایش داده 8 بیت و نمایش رنگ ها تصویر

عمق نمایش داده کارایی پنل و پردازنده را نشان می دهد. در تلویزیون P1 عمق نمایش داده برابر با 8 بیت است و این تلویزیون درصد زیادی از رنگ های NTSC را نمایش می دهد. عمق پنل در تلویزیون Q1 بیشتر است و این تلویزیون 100 درصد رنگ ها را بر روی صفحه نمایش ظاهر می کند و شاید به دلیل فناوری کوانتوم دات باشد که شیائومی در این تلویزیون قرار داده است. شیائومی هم در تلویزیون P1 و هم در تلویزیون Q1 از FRC استفاده کرده است که با استفاده از آن رنج نمایش رنگ و یا عمق نمایش داده(Bit Depth) به 10 بیت افزایش می یاد. عمق 8 بیت می تواند 16.7 میلیون رنگ و عمق نمایش داده 10 بیت می تواند 1.07 بیلیون رنگ را پردازش کند و نمایش دهد. 

 

فرکانس تصویر 60 هرتز با 120 هرتز

تلویزیون Q1 شیائومی دارای فرکانس تصویر 120 هرتز و مدل P1 دارای فرکانس استاندارد دارای فرکانس تصویر 60 هرتز است. طبیعی است که فرکانس تصویر 120 هرتز فرمت های بیشتری را پشتیبانی می کند و می تواند کارایی بهتری را به نسبت 60 هرتز داشته باشد. به صورت کلی باید فرکانس تلویزیون با نرخ فریمی که نمایش دهد بخشپذیر باشد. نرخ 120 هرتز برای نرخ فریم 24، 30، 60 و 120 فریم فوق العاده است. در اینجا باید عنوان کنیم که تلویزیون Q1 می تواند هم برای تصاویر سریع و هم برای تصاویر بازی کارایی بهتری را داشته باشد. 

 

قابلیت MEMC در تلویزیون های شیائومی Q1 و P1

 شیائومی از MEMC  برای پردازش تصاویر پر سرعت استفاده می کند و سامسونگ هم در تلویزیون های 2021 خود از Motion Excelerator استفاده کرده است. این ویژگی به این صورت است که فریم هایی در فریم های اصلی قرار می گیرند تا نویز و بلور در تصویر برداشته شود و تصویر با شفافیت بالا نمایش داده شود. 

 

ورودی و خروجی های تلویزیون های شیائومی

در تلویزیون P1 از 3 پورت HDMI ورژن 2.0  و 2 پورت USB استفاده می کند و تلویزیون شیائومی Q1 دارای 4 پورت HDMI است که 2 عدد از آن ها ورژن 2.1 و 2 عدد دیگر دارای ورژن 2.0 می باشند، در این تلویزیون 2 پورت USB نیز وجود دارد. هر دو تلویزیون شیائومی دارای پورت اپتیکال، پورت آنتن و پورت شبکه و ... می باشد. اما ویژگی پورت ها به چه صورت است.

 

پورت HDMI ورژن2.1 و ورژن 2.0  و قابلیت بازگشت صوتی

تلویزیون Q1 با دو پورت HDMI ورژن 2.1 می تواند کارایی بالایی در پردازش تصاویر سریع و تصاویر بازی داشته باشد. پورت 2.1 دارای پهنای باند 48 گیگابایت و پورت HDMI ورژن 2.0 دارای18 گیگابایت پهنای باند می باشد. برای کنوسل های بازی و دستگاه بلوری و یا برخورداری از کیفیت تصویر 4K در نرخ 120 هرتز، این پورت یعنی HDMI 2.1 بسیار کاربردی است.  اما هر دو تلویزیون از HDMI ARC برخوردار می باشند و این پورت به مانند پورت اپتیکال برای انتقال صدا به کار می رود. کارایی پورت HDMI ARC به نسبت پورت اپتیکال بیشتر می باشد. 

 

کیفیت و توان صوتی 20 وات در تلویزیون های شیائومی

تلویزیون P1 و Q1 هردو دارای توان صوتی 20 وات بوده و از فرمت های رایج پشتیبانی می کنند. هر دو تلویزیون دارای قابلیت پشتیانی از دالبی دیجیتال و DTS می باشند. این تلویزیون ها هردو صدایی همه جانبه را ارائه می دهند و کارایی انتشار صدا در هر دو تلویزیون تقریبا یکی می باشد. 

 

طراحی تلویزیون شیائومی P1 و Q1

تلویزیون شیائومی Q1 دارای طراحی بسیار کاربردی است. این تلویزیون به صورتی پایه وسط است اما پایه در آن عریض می باشد. تلویزیون P1 دارای طراحی پایه کنار می باشد و پایه های آن V شکل می باشد. در زیر تصویر این دو تلویزیون را آورده ایم.

 

اندروید 10 در تلویزیون های شیائومی P1 و Q1

 هر دو تلویزیون دارای سیستم عامل اندروید 10 می باشند. قابلیت های هوشمند در دو تلویزیون به یک میزان است و تفاوتی را با هم ندارند. هردو تلویزیون دارای ریموت گلوبال دکمه ای می باشند و کارایی هوشمند و کاربری سیستم عامل اندروید در آن ها فوق العاده است. 

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون تلویزیون پایه کنار مقایسه تلویزیون شیائومی تلویزیون ال ای دی تلویزیون کیولد تلویزیون پایه وسط مقایسه تلویزیون LED و QLED
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha