بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون سامسونگ AU9000 و تلویزیون سامسونگ Q60A

۱۴۰۰/۵/۱۷

تلویزیون AU9000 سامسونگ بالارده ترین تلویزیون سامسونگ در سال 2021 در رنج تلویزیون های LED می باشد. سامسونگ در سال 2021 رنج کیولد و نئوکیولد را نیز دارد و تلویزیون Q60A، تلویزیونی میان رده در میان تلویزیون های کیولد به شمار می رود. قیمت تلویزیون سامسونگ AU9000 و تلویزیون Q60A در یک محدوده اندازه صفحه نمایش بسیار به هم نزدیک است و از این جهت ما تصمیم گرفتیم، این دو تلویزیون را مورد مقایسه و ارزیابی قرار دهیم. 

 

 

تلویزیون کریستالی سامسونگ با نوع کیولدی آن 

 در تلویزیون سامسونگ Au9000 از پردازنده کریستال 4K استفاده شده است به همین دلیل به آن تلویزیون کریستال 4K می گویند. در نگاه اول کریستال به معنی شیشه بوده و بیشتر به پنل مربوط می شود اما این نامگذاری ربطی به پنل ندارد. در سال 2019 سامسونگ در تلویزیون های LED از پردازنده UHD Engine استفاده می کرد اما اخیرا یعنی از سال 2020 و به بعد از پردازنده کریستالی استفاده می کند. به جهت سریع بودن و کارا بودن به پردازنده موجود در تلویزیون های 2020 و 2021 سامسونگ در رنج LED، پردازنده کریستال 4K می گویند. 

 

 

 

 

 

در تلویزیون Q60A از پردازنده کوانتوم 4K استفاده شده است. این پردازنده به نسبت کارا تر بوده و داده ها در نرخ بیشتری پردازش می کند. شاید به جهت نمایش و پردازش رنگ در واحد بیشتر به آن کوانتومی می گویند و یا به این دلیل که روشنایی و داده های روشنایی را دقیق تر ارائه می دهدف کوانتوم نام گرفته است. بهر حال هم پردازنده کوانتوم و هم پردازنده کریستالی داری چهار هسته بوده و از مگاهرتز بالایی بر خوردار می باشند. اما باید بدانیم که کیولد به جهت نورپردازی و فناروی موجود در برد LED است و نامگذاری کیولد به پردازنده مربوط نمی شود. 

 

صفحه نمایش بدون ایجاد تفاوت در تلویزیون کریستالی و کیولدی 

پنل در همه تلویزیون های سامسونگ به استثنای تلویزیون کیولد Q80A از نوع VA است. خوب در این نوع از پنل پیکسل ها به صورت عمودی قرار گرفته اند و نور کمتری را از کناره ها عبور می  دهند به همین دلیل زاویه دید در این  نوع پنل کم است. صفحه نمیاش VA دارای کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق بالایی است و می تواند برای نمایش فیلم ها کارایی بالایی را به نمایش بگذارد. عمق پنل در هر دو تلویزیون 8 بیت است و نرخ نمایش رنگ تقریبا برابر است. هر دو تلویزیون درصدی تقریبا برابر از رنگ های استاندارد یا NTSC را ارائه می دهند اما مقداری تلویزیون Q60A در این زمینه با واسطه فناوری Dual LED و Qled بیشتر می باشد. 

 

نمایش رنگ های غنی با کدام تلویزیون بیشتر است؟

تلویزیون Q60A دو فناوری را برای نمایش رنگ های غنی دارد. اولا کیو ال ای دی یا QLED می تواند رنگ های اشباع را نمایش می دهد چراکه نورپردازی را نقطه ای می کند و دوم اینکه فناوری Dual LED می تواند تمایز بین رنگ ها را بیشتر کند و جزئیات بیشتری بر روی صفحه نمیاش ظاهر شود. تلویزیون کریستال این فناوری ها را ندارد و می توان گفت که کیفیت نمایش رنگ در تلویزیون Q60A بیشتر است. 
در فناوری Dual LED، در یک نقطه از لامپ ال ای دی به جای یک لامپ از دو لامپ استفاده شده است که یکی نور زرد و دیگری نور سفید برفی را منتشر می کند. در فناوری کیولد یک صفحه نانوکریستال بین نور پس زمینه و صفحه پیکسلی قرار می گیرد و نور را جهت دار کرده تا پیکسل ها رنگ های اشباع را نمایش دهند.

 

نورپردازی و روشنایی| مشابه اما روشنایی بیشتر در تلویزیون Q60A

هر دو تلویزیون از نورپردازی Edge استفاده می کنند. ارایشی از لامپ های LED به صورتی خطی در کناره برد قرار گرفته اند و نور لازم برای پیکسل ها را تامین می کنند. تعداد و آرایش در هر دو تلویزیون یکی است و هر دو تقریبا یک میزان از روشنایی را را ارائه می دهند. روشنایی برای محتوای HDR لازم است و هر دو تلویزیون از HDR10+ پشتیبانی می کنند و در تلویزیون های سامسونگ خبری از دالبی ویژن نیست.

 

فرمت های دینامیکی

فرمت HDR10+ به میزان روشنایی 1000 تا 4000 نیت نیاز دارد. تلویزیون های مورد بررسی در این نوشته حداکثر تا 600 نیت روشنایی را دارند. قبل تصویر با فرایند Clippning پردازش می شد یعنی داده های با روشنایی بیشتر از روشنایی تلویزیون از دایره نمایش حذف می شدند اما اخیرا از این روش استفاده نمی شود و روش Mapping کمک می کند تا بدون حذف داده بلکه با تاریک تر شدن آن، جزئیات تصویر نمایش داده شود. شما توانید فرمت های دینامیکی را از میان برها دانلود کرده و بر روی تلویزیون تماشا کنید. 

 

فرکانس تصویر 60 هرتز و قابلیت Motion Excelerator | در تلویزیون Q60A  و AU9000 سامسونگ

 در تلویزیون Q60A و همچنین تلویزیون AU9000 از فرکانس تصویر 60 هرتز استفاده شده است. در این تلویزیون ها هر فریم تصویر به صورتی 60 بار بازنمایش می شود. محتوای موجود در بازار دارای نرخ فریم 24 و 25 و 30 و یا 60 فریم هستند و این تلویزیون ها به خوبی آن ها را نمایش می دهند. حالا محتوای 120 فریم و یا محتوای کنسول های بازی و یا دستگاه بلوری چطور؟
در تلویزیون های سامسونگ 2021 از ویژگی به نام Motion Excelerator استفاده شده است که کمک می کند تا در تلویزیون با فرکانس استاندارد یعنی 60 هرتز محتوای 120 فریم هم نمایش داده شود به گونه ای که نویز و بلور در آن ها حذف شود. حالا دیگر تلویزیون های سامسونگ 2021 نیز می توانند محتوا با نرخ فریم بالا  را نمایش دهند. 

 

ورودی و خروجی  ها | مشابه در هر دو تلویزیون

این دو تلویزیون در زمینه ورودی و خروجی تفاوتی با هم ندارند. در هر دو تعداد 3 پورت HDMI ورژن 2.0، تعداد 2 پورت USB و پورت اپتیکال، شبکه، آنتن و ... وجود ندارد. در این تلویزیون ها از پورت پورت کامپوننت و کامپوزیت استفاده نشده و نیاز به تبدیل HDMI به این پورت ها می باشد. قابلیت بازگشت صوتی نیز در یکی از پورت های HDMI وجود دارد.

 

صدا و توان صوتی 20 وات | برابر در هر دو تلویزیون 

از نظر صدا تقریبا شبیه می باشند. هر دو تلویزیون از دو اسپیکر 10 واتی برای صدا استفاده می کنند و توان صوتی کلی آن ها 20 وات RMS می باشد. هر دو از کیوسمفونی و OTS Lite برخوردار بوده و صدایی همه جانبه را انشتار می دهند. هر دو از دالبی دیجیتال و DTS نیز پشتیبانی می کنند. در زمینه صدا تفاوتی بین این دو مدل دیده نمی شود.

 

قابلیت های هوشمند در تلویزیون AU9000 و Q60A

در واقع تلویزیون های 2021 سامسونگ در یک رنج دارای ویژگی های هوشمند یکسانی می باشند. با این که تلویزیون های LED یا کریستال 4K دارای ریموت بدون قابلیت سلول خورشیدی هستند اما مدل AU9000 همانند تلویزیون سامسونگ Q60A از این ریموت برخوردار می باشد. سیستم عامل تایزن 6.0 در این تلویزیون ها سریع بوده و می تواند از کاربران آیفون و اندروید نیز پشتیبانی کند.

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون تلویزیون پایه کنار مقایسه تلویزیون Q60A تلویزیون دوآل ال ای دی تلویزیون ال ای دی تلویزیون 60 هرتز تلویزیون پنل VA تلویزیون کیولد مقایسه تلویزیون LED و QLED
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha