بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

تحلیل و بررسی کامل تلویزیون سامسونگ Q90T

۱۴۰۰/۱/۱

تلویزیون سامسونگ Q90T از تلویزیون های بالارده 4k کیولد سامسونگ می باشد. بعد از تلویزیون سامسونگ Q90T، تلویزیون Q95T روانه بازار شده است که با این تلویزیون زیاد تفاوتی را ایجاد نمی کند. با فرض اینکه شما هزینه را برای خرید این تلویزیون اختصاص داده اید، ما آن را به صورتی کلی و جزئی تجزیه و تحلیل می کنیم. تلویزیون کیو 90 تی   در سال 2020 تولید و از سری QT می باشد. این تلویزیون دارای فناوری کیولد است و کیفیت تصویر 4K را دارد. تلویزیون های کسولد سامسونگ با نامگذاری  Q..T مانند Q90T دارای کیفیت تصویر 4k و تلویزیون های کیولد سامسونگ با نام گذاری Q…T مانند  Q900Tدارای کیفیت تصویر 8K می باشند.

 

 

 طراحی  وجذابیت ظاهری در تلویزیون Q90T

تلویزیون Q90T به صورت کلی از پلاستیک ساخته شده است. این تلویزیون دارای پایه صفحه ای فلزی می باشد. پایه در وسط قرار گرفته است. نمی توان گفت که این تلویزیون میزان لرزش کمی دارد. البته همه تلویزیون های پایه وسط دارای میزان لرزش کمی می باشند. پایه در این تلویزیون به رنگ مشکی تیتانیومی می باشد. پشت تلویزیون که از پلاستیک ساخته شده دارای طرحی افقی می باشد. در پشت تلویزیون چند شیار وجود دارد که می تواند برای هدایت کابل ها مفید باشد. پورت های در این تلویزیون در کناره قاب تلویزیون قرار گرفته اند پس در زمانی که بر روی دیوار نصب باشد می توان به راحتی به ان ها دسترسی داشت. 
تلویزیون کیو 90 تی دارای میزان ضخامت 3.9 میلی متر است و می توان آن را کم ضخامت در نظر گرفت. حاشیه صفحه نمایش که Bezel هم نامیده می شود در این تلویزیون 0.9 سانتیمیتر است. بنابراین اگر به فکر میزان Bezel کمتری هستید باید بگوییم که کمتر از این مقدار در تلویزیون ها وجود دارد Bezel کم موجب جذابیت تصویر می شود.
در پشت تلویزیون 4 جای پیچ وجود دارد که می توان با استفاده از آن براکت را به آن وصل کرد و تلویزیون را بر روی دیوار نصب کرد. 

 

حاشیه صفحه نمایش 9 میلی متری در تلویزیون سامسونگ Q90T

 

ضخامت حداکثر 3.9 میلی متری در تلویزیون سامسونگ Q90T

 

ورودی و خروجی ها

تلویزیون Q90T دارای 4 پورت HDMI است که یک عدد از آن ها ورژن 2.1  و 3 عدد آنها ورژن 2.0 می باشند. در آن از 2 پورت USB 2.1 استفاده شده است. ا ورودی شبکه، 2 ورودی آنتن، 1 خروجی اپتیکال و .... در این تلویزیون وجود دارد. در تلویزیون کیولد سامسونگ Q90T از پورت کامپوزیت و کامپوننت استفاده نشده است. این پورت ها همان ورودی و خروجی های 3 فیش و یا 5 فیش هستند که در دستگاه های قدیمی مانند دی وی دی ها و بعضی از کنسول های بازی وجود دارند.
در این تلویزیون پورت های HDMI ویژگی ARC/eARC را دارند. با این ویژگی می توان صدای همه جانبه وفراگیری را بر روی ساندبار ها و یا اسپیکر های اکسترنال پخش کرد. پورت HDMI ورژن 2.1  دارای 48 گیگابایت می باشد و برای بازی فوق العاده است. این پورت امکان تماشای کیفیت تصویر 4K در نرخ فرکانس 120 هرتز فراهم می کند.

 

 

پردازنده کوانتوم 4K و پردازش با نرخ 120 هرتز

سامسونگ نه تنها در تلویزیون Q90T بلکه در همه تلویزیون های کیولد سال 2020  از پردازنده کوانتومی 4k استفاده کرده است. البته تلویزیون Q60T سامسونگ دارای پردازنده کوانتومی لایت است. پردازنده کوانتومی 4K از دقت و سرعت بالایی در پردازش تصویر برخوردار است. شما می توانید تصویر این تلویزیون را بدون بلور و نویز مشاهده کنید. زمانی که تصویر را در مد فوتبال و یا Sport قرار می دهید پردازنده با کارایی بیشتری تصویر را پردازش می کند. این تلویزیون فرکانس تصویر 120 هرتز را دارد و در آن برای روان بودن تصویر دوبرابر فرکانس یعنی 240 فریم توسط پردازنده در تصویر قرار داده می شود.

 

نوع صفحه نمایش

صفحه نمایش در این تلویزیون VA است. سامسونگ در همه تلویزیون های خود از این نوع صفحه نمایش استفاده می کند. خوب شما با این نوع صفحه نمایش کنتراست بالایی را شاهد خواهید بود. در آن رنگ مشکی هم در رده بالایی نمایش داده می شود. ارایش پیکسل ها در این تلویزیون عمودی است. در آن نور کمتری از مرز پیکسلی منتشر می شود و به همین دلیل وقتی از کناره ها به تلویزیون تماشا می کنید کیفیت تصویر کاهش یافته و روشنایی تصویر به سمت تاریکی میل می کند. سامسونگ در تلویزیون کیو 90 تی از لایه ای برای افزایش زاویه دید استفاده کرده است که خوشبختانه تاثیر در کاهش کنتراست نداشته است اما مقداری خوانایی متون متحرک را کاهش داده است. هر چند زاویه دید در این تلویزیون ارتقای پیدا کرده است اما نباید انتظار داشت همانند تلویزیون های IPS زاویه دید داشته باشد.

 

کیفیت ساخت صفحه نمایش

خود صفحه نمایش در زمان مونتاژ دستخوش تغییر می شود. صفحه نمایش تلویزیون به صورت پرسی شیشه و صفحه پیکسلی تولید می شوند. در این تلویزیون برای اینکه بدانیم ایا تمام قسمت های صفحه نمایش همانند هم عمل می کند از یکنواختی رنگ خاکستری در صفحه نمایش استفاده می کنیم. تلویزیون Q90T در کناره ها مخصوصا در قسمت های چپ و راست میزانی تاریکی را دارد و با مرکز آن یکنواخت نمی باشد. 

 

 

کیفیت تصویر 4K در نرخ 120 هرتز 

تصویر در این تلویزیون 4K می باشد. صفحه نمایش رزولوشن 8 میلیون پیکسلی را دارد. این میزان از رزولوشن تصویر می تواند کیفیت تصویر را دگرگون کند. فرکانس تصویر در این تلویزیون 120 هرتز است. چون در ان از پورت HDMI 2.1 استفاده شده است، شما می توانید از کنسول های بازی و دستگاه بلوری نهایت استفاده را ببرید. در آن رنگ ها به صورت غنی و کاربردی نمایش داده می شوند. صفحه نمایش این تلویزیون داری عمق نمایش داده 8 بیت است. این میزان از Bit Depth می تواند 16.7 میلیون رنگ را نمایش دهد. در آن چون از فناوری کیولد استفاده شده است میزان حجم رنگ بالا می باشد. شما می توانید با این تلویزیون رنگ های غنی و شفافی را دریافت کنید. حداکثر روشنایی در این تلویزیون 2000 کاندلا بر متر مربع است که در میان تلویزیون های کیولد سامسونگ 2020 بی نظیر می باشد. نورپردازی این تلویزیون مستقیم است و از تاریکی منطقه ای هم برخوردار می باشد به همین دلیل است که روشنایی این تلویزیون آنقدر بالا می باشد.

 

نور پردازی مستقیم و فناوری Full Array Local Dimming

نورپردازی مستقیم به نسبت نورپردازی کناری، روشنایی زیادی را دارد. سامسونگ در این تلویزیون از تعداد زیادی لامپ LED استفاده کرده است. به توجه به این که در آن لامپ ها گروه بندی شده اند و به صورت گروهی خاموش و روشن می شوند میزان کنتراست و نمایش تفاوت در میان روشن و تاریکی تصویر افزایش یافته است. تلویزیون Q90T با این ویژگی تواسته است که در فضای روشن و کم نور بهترین قابلیت را به نمایش بگذارد.
دو فرمت کیفیت بالای تصویر وجود دارد که HDR و SDR نامیده می شوند. برای هر دو نوع محتوا این تلویزیون کارایی بالایی را به نمایش می گذارد. میزان روشنایی برای HDR برابر با 1150  و برای SDR برابر با  610کاندلا بر متر مربع می باشد.

 

کنتراست در تلویزیون Q90T

کنتراست در تلویزیون به معنی تفاوت بین مشکی و روشن می باشد. هر چه این تفاوت بیشتر باشد، کارایی نمایش و جذابیت تصویر افزایش پیدا می کند. تاریکی منطقه ای خود افزایش کنتراست را موجب می شود و نوع صفحه نمایش VA هم به صورت ذاتی کنتراست بالایی را دارد. میزان کنتراست بدون تاریکی منطقه ای 4004:1  و با تاریکی منطقه ای برابر با 10528:1 می باشد. این میزان از کنتراست در بین تلویزیون های LED و یا کیولد نایاب است.

 

 

نمایش رنگ مشکی عمیق

شما زمانی که قرص ماه را در یک زمینه تاریک و یا مشکی تماشا می کنید، یک سری از گزینه ها می توانند موجب جذابیت شوند. برای نمونه هر چه مرز بین ماه و تاریکی کمتر باشد و یا به عبارتی در اطراف ماه هاله تشکیل نشود، کیفیت نمایش افزایش می یابد. خوشبختانه تلویزیون Q90T در این زمینه فوق العاده عمل می کند. زمانی که شما در یک فضای کم نور به تماشای تلویزیون می پردازید می توانید نهایت جذابیت را تجربه کنید.

 

 شیشه صفحه نمایش تلویزیون سامسونگ Q90T

این تلویزیون از شیشه صاف و سیقلی صفحه نمایش برخوردار است. به صورت کلی برای ساخت شیشه صفحه نمایش از دو نوع شیشه مات و براق استفاده می شود. شیشه پنل این تلویزیون شفاف یا Glossy است. زمانی که شما در یک فضای بسیار روشن به تلویزیون تماشا می کنید و یا تلویزیون را روبه روی پنجره نصب کرده اید می توانید از کیفیت تصویر تلویزیون لذت ببرید. نور محیط به صورت کلی بازتاب داده می شود و بر روی صفحه نمایش پخش نمی شود. زمانی که نور بر روی صفحه نمایش پخش شود کیفیت تصویر کاهش می یابد.

 

 

قابلیت تلویزیون Q90T برای انواعی از استفاده ها

این تلویزیون چون از پنل VA استفاده می کند و کنترایت بالایی را به واسطه تاریکی منطقه ای در صفحه نمایش دارد برای نمایش فیلم ها فوق العاده است. چون در آن از نورپردازی مستقیم با تعداد لامپ LED بیشتر استفاده شده است برای نمایش شو ها در فضای روشن می تواند بسیار کاربردی باشد. در این تلویزیون فرکانس تصویر 120 هرتز و پورت HDMI 2.1 دارد وبرای گیمینگ حداکثر کارایی را به نمایش می گذراد. به صورت کلی برای هر نوع استفاده می توان روی تلویزیون Q90T حساب کرد.

 

گیمینگ با تلویزیون Q90T

برای نمایش تصویر بازی های کامپیوتری چه ویژگی هایی لازم است؟
فرکانس تصویر: هر فرکانس تصویر بیشتر باشد کیفیت تصویر بهتر ارائه می شود. تلویزیون Q90T بیشترین کیفیت تصویر را در میان تلویزیون ها دارد. فرکانس تصویر 120 هرتز بیشترین مقداری است که در تلویزیون استفاده می شود.  هر چه تعداد فریم بیشتری در واحد زمان نمایش داده شود میزان روان بودن تصویر افزایش پیدا می کند. 
پورت HDMI 2.1:  ورودی و یا خروجی HDMI 2.1 امروزه برای بازی لازم است. این پورت پهنای باند بالایی را دارد. در این پورت کیفیت تصویر 4K در نرخ 120 هرتز، کیفیت تصویر 8K در نرخ 60 هرتز و کیفیت تصویر 10K در نرخ 30 هرتز انتقال داده می شود. کنسول بازی PS5 و Xbox X دارای این پورت می باشند و تلویزیون Q90T یک عدد از این پورت را دارد. برای اینکه بدانیم کدام پورت دارای این ویژگی است یا روی آن HDMI 2.1 نوشته شده و یا اینکه روی آن 4K @ 120 Hz نوشته شده است.
VRR: فرکانس متغیر با Variable refresh Rate در تلویزیون بسیار کاربردی است. در این ویژگی فرکانس تصویر تلویزیون با فرکانس دستگاه بلوری و یا کنسول بازی هماهنگ می شود. در بیشتر موارد بدون نیاز به تنظیم تلویزیون می تواند کارت گرافیک کامپیوتر و با کنسول بازی را بشناسد.
G- Synce: معمولا زمانی که در فرکانس تصویر در کنسول بازی زیاد و در تلویزیون کمتر است، فریم های بیشتری در تصویر توسط پردازنده تلویزیون اعمال می شود تا میزان Stuter  و یا Judger در تلویزیون کاهش یابد و این قابلیت با G-Synce محقق می شود.
زمان پاسخگویی:مدت زمانی که یک پیکسل تغییر رنگ می دهد یا خاموش و روشن می شود، زمان پاسخگویی می گویند. در تلویزیون Q90T میزان زمان پاسخگویی کم است. این تلویزیون زمان پاسخگویی کمتر از 14 میلی ثانیه دارد که فوق العاده است. البته در تلویزیون Q90T میزان تاخیر در انتقال داده در پورت ها نیز کم می باشد. تلویزیون Q90T کیولد سامسونگ برای بازی هر ویژگی مثبتی را دارا می باشد.

 

 صدا در تلویزیون کیو 90 تی چگونه ارائه می شود.

صدای 60 وات در این تلویزیون با تعداد زیادی بلندگوی تویتر و ساب ووفر ارائه می شود. در آن سیستم صوتی 4.2.2 کاناله می باشد.  ویژگی های صوتی چون دالبی دیجیتال ، دالبی اتمس و دالبی ترو اچ دی در این تلویزیون با پورت HDMI eARC قابل اجرا می باشد. این ویگی ها فوق العاده بوده و وجهی 3 بعدی به صدا می بخشند. با ویژگی هایی چون Q-Symphony و یا OTS می توان صدای بسیار با کیفیت و پر توانی را شاهد بود. برای نمونه با کیو سمفونی می توان صدای تلویزیون را بر روی ساندبار پخش کرد و در این در حالی است که همزمان صدای تلویزیون هم پخش می شو. برای نمونه زمانی که شما از ساندبار سامسونگ Q70T استفاده می کنید، صدای تلویزیون بعلاوه صدای ساندبار شده و مجموعا صدای 390 وات را تجربه می کنید.

رابط هوشمند تایزن در تلویزیون Q90T

در این تلویزیون از تایزن به عنوان رابط هوشمند استفاده شده است. 
مرورگر وب- بلوتوث- قابلیت به اشتراک گذاشتن محتوا، قابلیت به اشتراک گذاشتن صفحه نمایش، قابلیت جستجوی صوتی، قابلیت پشتیبانی از الکسا و گوگل اسیستنت در این تلویزیون گنجانده شده است. تایزن بسیار سریع است و تا باز کردن یک برنامه تنها 2 ثانیه طول می کشد. شما محتوای HDR و یا انواعی دیگر از محتوا را در دسترس خواهید داشت. قابلیت تصویر در تصویر را خواهید داشت که Multi View نیز نامیده می شود. در آن از سیستم عامل های دیگر مانند IOS و یا اندروید پشتیبانی می شود و کاربران اپل و اندروید می توانند با این تلویزیون یک دنیا سرگرمی داشته باشند. ریموت کنترل در این تلویزیون هوشمند بوده و برای راحتی استفاده در آن دکمه کمتر بوده و از ویژگی اسکرول استفاده می شود.

 

قیمت و خرید تلویزیون سامسونگ 55 اینچ Q90T

قیمت و خرید تلویزیون سامسونگ 65 اینچ Q90T

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون تحلیل و بررسی تلویزیون تلویزیون گیمینگ تلویزیون کیولد تلویزیون پایه وسط
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha