بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون سونی X8000H و تلویزیون سامسونگ TU8000

۱۳۹۹/۱۲/۵

شاید در مورد خرید تلویزیون های برند سونی و سامسونگ شک دارید. اصلا کدام یکی از این دو برند کیفیت تلویزیون های بالاتری دارد. در این نوشته ما تلویزیون کریستالی سامسونگ TU8000 و تلویزیون سونی X8000H را مورد مقایسه قرار می دهیم. شما اگر قصد خرید یکی از این دو تلویزیون را داشته باشید، این نوشته به طور قطع بسیار کاربردی خواهد بود.
بهتر است قبل از اینکه به برند متمرکز شوید ویژگی های موجود در تلویزیون را مدنظر خود قرار دهید. کدام تلویزیون بهتر است. این سوال جواب آسانی دارد اما همیشه کاربران جواب را برای خودشان سخت می کنند. کاربرد و کارایی تلویزیون به نوع استفاده شما بستگی دارد. قرار است است تلویزیون بیشتر برای چه نوع کاربری استفاده کنید. ایا می خواهید با آن زیاد تصاویر بازی کنسول های مدرن را نمایش دهید یا نه بیشتر هدفتان نمایش فیلم های سینمایی است. تلویزیون TU8000 و X8000H بسیار به هم نزدیک هستند. قیمت تلویزیون TU8000 سامسونگ و قیمت تلویزیون X8000H سونی تقریبا در یک رنج و محدوده می باشد. کیفیت تصویر، طراحی، کنتراست، زاویه دید،نوع صفحه نمایش ، ویژگی ساخت صفحه نمایش، کاربری های متفاوت، گیمینگ، پورت ها، نمایش متون متحرک، زمان پاسخگویی و قابلیت استفاده در انواعی از فضا با روشنایی مختلف در این تلویزیون ها مورد برسی و مقایسه قرار می گیرد.

کیفیت تصویر

در هر دو مدل از این تلویزیون های کیفیت تصویر 4K بوده و با رزولوشن 3840*2160  پیکسل نمایش داده می شود. این تلویزیون ها تراکم پیکسلی یکسان را دارند. فاصله مراکز پیکسلی در این دو تلویزیون با هم برابر است. شما اگر یک واحد مساحت در سطح را در نظر بگیرید این تلویزیون ها یک تعداد پیکسل را دارند. تلویزیون TU8000 سامسونگ دارای نورپردازی Edge و تلویزیون سونی X8000H در اندازه 55 اینچ و بالاتر دارای نورپردازی Direct است. روشنایی تصویر در تلویزیون X8000H بیشتر است. این دو تلویزیون هیچکدام تاریکی منطقه ای ندارند و روشنایی و کیفیت همان است که نور پردازی تعیین می کند. پردازنده در تلویزیون سونی X8000H چیپست Arm-Cortex A73  با سرعت 1500 مگاهرتز است که با نام 4K X1 HDR در این تلویزیون نقش آفرینی می کند. پردازنده در تلویزیون سامسونگ TU8000 کریستال 4K می باشد که سامسونگ اطلاعی در مورد چیپ آن در دست نداده است. هر دو کارایی بالایی در پردازش تصاویر را دارند. فرکانس تصویر در هر دو تلویزیون استاندارد و برابر با 60 هرتز می باشد. در تلویزیون سونی از ویژگی Triluminos استفاده شده است که رنگ ها را به صورت غنی نمایش می دهد و دامنه رنگی در این تلویزیون به نسبت تلویزیون TU8000 سامسونگ بیشتر است.

طراحی

تلویزیون TU8000 و تلویزیون X8000H هردو کاملا از پلاستیک ساخته شده اند. این تلویزیون ها هر دو پایه کنار می باشند. در تلویزیون سونی X8000H پایه ها از هم دورترند و برای آن میز تلویزیون عریض تری به نست تلویزیون TU8000 سامسونگ لازم است. هر دو تلویزیون دارای مدیریت کابل هستند. کابل ها با یک گیره بر روی پایه ها سوار می شوند. تلویزیون سونی X8000H همانن تلویزیون TU7000 سامسونگ دارای یک انتهای گرد در پایه ها می باشد اما انتهای پایه ها در تلویزیون سامسونگ TU8000 صاف می باشد.
حاشیه صفحه نمایش در تلویزیون TU8000 سامسونگ کمتر و برابر با 0.9 سانتیمتر است در حالی حاشیه صفحه نمایش در تلویزیون سونی X8000H برابر با 1.5 سانتیمیتر می باشد. هر دو تلویزیون ضخامت یکدستی دارند، در تلویزیون TU8000 ضخامت براب با 5.8 سانتیمتر و در تلویزیون سونی X8000H برابر با 7.3 سانتیمتر می باشد. تلویزیون سونی تماما پورت ها در کنار پنل دارد ولی تلویزیون سامسونگ TU8000 پورت کامپوزیت و یک پورت HDMI و بعضی دیگر را در پشت تلویزیون دارد. زمانی که به دیوار وصل شوند زیاد برجسته نیستند و جذابیت فوق العاده ای خواهند داشت اما تلویزیون سامسونگ TU8000 به مراتب طراحی خوش نقش تری را خواهد داشت. براکت لازم برای این تلویزیون ها:
TU8000 سامسونگ Vesa 200* 200
X8000H سونی Vesa 300* 3000

TU8000 VS X8000H

کنتراست

کنتراست یکی از جنبه های کیفیت تصویر است. کدام تلویزیون کنتراست بیشتری را دارد؟ تلویزیون TU8000 سامسونگ
بله تلویزیون TU8000 سامسونگ با توجه به نوع پنلی که دارد کنتراست تصویر بیشتری را دارد. این تلویزیون برای نمایش فیلم ها در یک فضای سینمایی بسیار کاربردی است. کنتراست به تفاوت میان مشکی و روشن گفته می شود. تمایز و تفاوت دامنه رنگ ها تیره و خاکستری در این تلویزیون بسیار زیاد است ، شما می توانید به خوبی تفاوت ها را تشخیص دهید که خود یک نوع جذابیت در تماشای تصویر است. کنتراست برای تماشای فیلم های سینمایی، سریال های تلویزیون و.. در یک فضای کم نور به کار می رود و کاربردی فوق العاده دارد. این ویژگی می تواند نهایت شور و هیجان را در کاربر و یا بیننده ایجاد کند. پس در زمینه کنتراست تلویزیون TU8000 سامسونگ پرچم دار است.

زاویه دید

این ویژگی می تواند شما را در انتخاب تلویزیون تشویق و یا منصرف کند. تلویزیون X8000H با پنل IPS زاویه دید بالایی را دارد( البته در اندازه های 55 اینچ و بالاتر). تلویزیون سامسونگ دارای زاویه دید کم است. اگر تعداد افراد خانواده کم هستند و یا همیشه از روبه رو به تلویزیون تماشا می کنید تلویزیون سامسونگ می تواند مناسب باشد. اما اگر شما از کناره و با زاویه هم به تلویزیون تماشا می کنید تلویزیون X8000H گزینه ای کاربردی است. با تلویزیون X8000H دیگر لازم نیست قبل از شروع برنامه جا برای تماشا رزورکنید. البته پنل X8000H تا حدودی خیلی کم هم خاصیت ضد ضربه دارد و با ضربه و فشار پیکسلت نمی شود.

نوع صفحه نمایش

شاید بیشترین تفاوت این دو تلویزیون به صفحه نمایش آنها برگردد. تلویزیون سامسونگ TU8000 دارای صفحه نمایش VA یا Vertical Alignment و تلویزیون سونی X8000H دارای صفحه نمایش IPS است( البته در اندازه های 49 اینچ و 43 اینچ نوع پنل VA می باشد). صفحه نمایش VA کنتراست بالا و نمایش رنگ مشکی در رده ای بالا و صفحه نمایش IPS زاویه دید بالا و روشنایی  بالایی را دارد. 

ویژگی ساخت صفحه نمایش

پنل ها در زمان ساخت و مونتاژ ویژگی هایی را به همراه خود می آوردند. برای نمونه همان شیشه  مشکی که تلویزیون دارد در کیفیت تصویر تاثیر می گذارد. اگر پنل صاف و سیقیلی باشد و نور محیط را بازتاب دهد کیفیت تصویر به خوبی ارائه می شود اما اگر پنل به گونه ای مات باشد نور را بر خود پخش کرده و کاربر نمی تواند تصویر را به خوبی مشاهده کند. خوب این تلویزیون در این زمینه مثل هم هستند و کارایی زیاد جالبی را ندارند. هر چند هر دو در تست های صورت گرفته بر روی آن ها از امتیازی بالتر از 7 در مبنای 10 را کسب کرده اند اما بهتر است این تلویزیون ها روبه روی منبع نور و یا جلوی پنجره نصب نشوند.

TU8000 VS X8000H

کاربری های متفاوت

هر دو تلویزیون تقریبا شبیه هم عمل می کنند. تلویزیون سونی X8000H برای نمایش تصویر در محیط روشن کاربردی تر بوده و روشنایی تصویر بیشتری را دارد. این تلویزیون قابلیت بهتری برای نمایش تصاویر و یا محتوای HDR دارد. از طرفی در تلویزیون سامسونگ TU8000 میزان کنتراست و نمایش رنگ مشکی مطلق بالا می باشد و کارایی این تلویزیون برای نمایش فیلم ها در فضای نورانی عرفانی فوق العاده است. برای دیگر کاربری ها مانند بازی باید به صورت مجزا و مفصل این نوع کارایی را بیان کنیم. 

گیمینگ

 در تلویزیون  X8000H سونی زمان پا سخگویی کمتر است و برابر با 14.7 میلی ثانیه می باشد. معمولا زمان پاسخگویی کمتر از 15 میلی ثاینه مناسب در نظر گرفته می شود. زمان پاسخگویی در تلویزیون سامسونگ TU8000 برابر با 17.8 میلی ثانیه می باشد. 
سرعت انتقال داده در پورت های TU8000 سامسونگ بیشتر است و در این زمینه سامسونگ TU8000 بهتر عمل می کند. هر دو تلویزیون از پورت HDMI 2.0 برخوردار هستند. در هیچکدام از این تلویزیون ها از VRR پشتیبانی نمی شود. آنچه در این تلویزیون می توانیم مشاهده کنیم تصویر بازی 4K با نرخ 60 هرتز می باشد.در هر دوتلویزیون از کنسول های جدید مانند PS5 و یا Xbox X پشتیبانی می شود. اگر زمان پاسخگویی و تاخیر در انتقال داده را با هم قیاس کنیم، سرعت انتقال داده مقدم تر است و تلویزیون سامسونگ TU8000 برای بازی بهتر عمل می کند.

پورت ها

 در تلویزیون سونی 4 پورت HDMI و دو پورت USB وجود دارد. در تلویزیون سامسونگ 3 پورت HDMI و 2 پورت USB وجود دارد. یکی از پورت های در تلویزیون X8000H سونی ورژن 3.0  را دارد. در هر دو تلویزیون ورژن پورت های HDMI برابر با 2.0 است. پهنای باند در این پورت ها 18 گیگابایت می باشد. 
تلویزیون سامسونگ پورت کامپوزیت را دارد اما در تلویزیون سونی X8000H این پورت وجود ندارد. پورت اپتیکال، شبکه و RF در هر دو تلویزیون موجود می باشد. برای اطلاع در مورد پورت ها می توانید راهنمای کامل پورت ها در تلویزیون را مطالعه کنید. در این تلویزیون پورت ها در کناره تلویزیون قرار گرفته اند که دسترسی آسانی را برای کاربر فراهم کرده اند. در هر دو تلویزیون پورت HDMI ARC وجود دارد ولی تلویزیون سامسونگ از قابلیت eARC هم پشتیبانی می کند در حالی که تلویزیون سونی X8000H این قابلیت را ندارد. برای اطلاع در این زمینه می توانید مقایسه پورت HDMI ARC و HDMI eARC را مطالعه کنید. 

TU8000 VS X8000H

نمایش متون متحرک

متن متحرک در این تلویزیون ها چگونه نمایش داده می شود. در برخی از شبکه ها متن در پایه صفحه حرکت می کند. در تلویزیون برای اینکه متن لرزش نداشته باشد و تلویزیون به خوبی آن را نمایش دهد از BFI یا Black Frame Insertion استفاده می کنند. یک فریم تیره در فریم ها ی تصویر اتخاذ می شود. این فریم تیره، نمایش متن را بهتر می کند. نمایش متن متحرک در تلویزیون سامسونگ TU8000 سامسونگ بهتر می باشد. 

TU8000 VS X8000H

اقلام همراه

جمع بندی

خرید تلویزیون می تواند بسیار حساس باشد. شما اگر از تلویزیون به صورت کاربردی و اصلی استفاده می کنید حتما می دانید که هر جزء آن به طور قطع در نیاز شما تاثیر گذار است. اکثر در زمان خرید تلویزیون به تصویری که در فروشگاه ها پخش می شود نمره داده شده و تلویزیون انتخاب می شود. آن تصاویری که در فروشگاه در تلویزیونها پخش می شوند جنبه تبلیغی دارند و کیفیت بالای منع آن ها شما را ترغیب می کند که آن را بخرید. اما تلویزیون در حالت کلی و یا طبیعی در فضا های مختلف استفاده می شود. کارشناسان تلویزیون، تلویزیون ها را  برای انواع استفاده ها تست می کنند و به آن ها نمره می دهند. ما با وبسایت آرتینگ تامل داریم و با ارتباطی که با آن ها داشته ایم درخواست می کنیم که چه مدل هایی را  مورد نقد  و بررسی قرار دهند. برای تک تک این داده ها و مطالب نوشته شده ازمایش و تست صورت گرفته است. تلویزیون TU8000 سامسونگ برای تماشای فیلم و نمایش تصویر بازی( گیمینگ) و تلویزیون سونی X8000H برای نمایش تصویر در فضای روشن بهتر بوده و روشنایی و رنج نمایش رنگ بیشتر دارد .قیمت تلویزیون سونی X8000H و یا قیمت تلویزیون سامسونگ TU8000 را می توانید در لینک زیر مشاهده کنید.

لیست قیمت تلویزیون های موجود در فروشگاه دنیس کالا

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون تلویزیون پایه کنار مقایسه تلویزیون سونی و سامسونگ تلویزیون کریستال 4K
شادی
1400/3/3
با سلام
سونی با کیفیت تر از هر محصول
مدیر
1400/3/20
سلام
نمی توان گفت که کدام برند تلویزیونی بهتر است. معمولا تلویزیون برای استفاده های متنوعی به کاربرده می شود. برای نمونه تلویزیون سونی X8000H بیشترین زاویه دید را در میتان تلویزیون های سونی دارد جون پنل IPS را استفاده می کند اما از آ« طرف سونی X7500H بیشترین کنترست را دارد که از بالاترین تلویزیون سونی X9500H کنتراست بیشتری را دارد. تلویزیون TU8000 کنتراست بالایی دارد که بیشترن کیفیت تصویر آن از روبه رو می باشد.
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha