بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه و بررسی تلویزیون سامسونگ Q60A و تلویزیون هایسنس U6G

۱۴۰۰/۴/۴

سامسونگ تلویزیون های کیولد خود را روانه بازار کرده است  و از طرفی هم هایسنس تلویزیون های 2021 خود را با فناوری یولد در اختیار کاربران قرار داده است. در واقع فناوری ها روز به روز در تلویزیون قرار می گیرند و هر برند با یک فناوری کیفیتی متفاوت را ارائه می دهد.  در واقع یولد و کیولد یکی بوده و تفاوی زیادی را با هم ندارند ولی کیفیت تصویر را دگرگون کرده اند. تلویزیون کیولد سامسونگ Q60A از تلویزیون های میان رده (Entry Level) بوده و از آن طرف هم تلویزیون یولد هایسنس U6G برای سری هایسنس میان رده می باشد. ما در این نوشته می خواهیم این دو تلویزیون را مورد بررسی و مقایسه کامل قرار دهیم. 

 

جایگاه در میان دیگر تلویزیون های موجود در بازار

 خوب برند های زیادی در بازار وجود دارند و هر کدام با یک ویژگی و فناوری موجب برتری بر دیگری می شوند. تلویزیون سامسونگ Q60A پایین تر از تلویزیون Q70A قرار می گیرد و از طرفی تلویزیون U6G در سری یولد کوانتومی میان رده است. تلویزیون Q60A سامسونگ می تواند رقیبی برای تلویزیون nano80 ال جی و یا تلویزیون X8000J سونی باشد و از طرفی تلویزیون U6G با قابلیتی که دارد همین رقیب ها را داشته و تا حدی پیشتاز تر می باشد. 

 

صفحه نمایش 

صفحه نمایش در هر دو تلویزیون VA است و یعنی در آن های آرایش پیکسلی به صورت عمودی می باشد. این نوع از صفحه نمایش کیفیت تصویر و روشنایی و یا کنتراست خود به خودی زیادی را دارد. شما می توانید با این نوع از صفحه نمایش تجربه خوبی از تماشای فیلم های سینمایی داشته باشید. صفحه نمایش می تواند بر رزمان پاسخگویی تاثیر بگذارد. زمان پاسخگویی پیکسل ها در تلویزیون هایسنس U6G کمتر است و این تلویزیون به فریم های سریع بهتر واکنش نشان می دهد و می تواند جذابیت زیادی را ایجاد کند. عمق نمایش رنگ در تلویزیون های LED برابر با 8 بیت است هر چند بعضی از جاها به 10 بیت اشاره شده است اما به صورت طبیعی می توانند 16.7 میلیون رنگ را آن هم با درصدی از NTSC نمایش دهند. پنل VA هر چند یک نوع و یا یک آرایش پیکسلی به صورت BGR را در این تلویزیون ها دارد اما کارایی آن ها تا حدودی در بعضی از زمینه ها متفاوت می باشد. 

 

رزولوشن تصویر

در دو تلویزیون دارای رزولوشن 4K هستند یعنی در آن ها تعداد 8 میلیون پیکسل وجود دارد و هر کدام تراکم پیکسلی برابر دارند. طبیعی است که هر چه تراکم پیکسلی بالا باشد ، جزئیات بیشتری بر روی صفحه نمایش آورده می شود. این تلویزیون ها می توانند حتی تصاویر غیر 4K مانند تصاویر Full HD و یا HD را بسیار با کیفیت و روشن تر نمایش دهند. در اصل روشنایی و شفافیت افزایش پیدا می کند و رزولوشن محتوا بدون تغییر می ماند. 

 

فرکانس تصویر و رزولوشن های پشتیبانی شونده

هم تلویزیون هایسنس U6G و هم تلویزیون سامسونگ Q60A دارای فرکانس استاندارد می باشند . در تلویزیون فرکانس 60 هرتز به عنوان فرکانس استاندارد در نظر گرفته می شود. هر فریم تصویر می تواند 60 بار بازنمایش شود تا میزان نویز و بلور آن به حداقل برسد. محتوایی که امروزه در بازار وجود دارد با نرخ فریم 25 تا 60 فریم در ثانیه برداشت شده اند و این تلویزیون ها با پورت HDMI ورژن 2.0 و فرکانس 60 هرتز می توانند به خوبی اینگونه فرمت ها را نویز برداری کنند. در مورد نرخ فریم تصویر 120 فریم در ثانیه هم می توانند کارا باشند اما خوب مقداری بلور در تصویر شاید در بعضی از مواقع تشکیل شود. سامسونگ در تلویزیون کیولد Q60A از Motion Excelerator استفاده کرده است که تا حدودی در این زمینه می تواند کارا باشد اما کارایی آن هنوز اثبات شده است.

 

نورپردازی و روشنایی

 مهمترین قسمت در تلویزیون که کیفیت تصویر را دگرگون می کند همان نورپردازی است. از آنجا که این تلویزیون ها پایه LED دارند برای روشنایی پیکسل ها از برد نور پس زمینه استفاده می کنند. تلویزیون هایسنس U6G دارای نورپردازی مستقیم است و از آن طرف نورپردازی سامسونگ Q60A از نوع Edge می باشد. نور پردازی مستقیم دارای مصرف انرژی بیشتر، روشنایی بیشتر و نورپردازی Edge دارای میزان مصرف انرژی کمتر، روشنایی به نسبت کمتر است. نوع نور پردازی در طراحی می تواند تایر داشته باشد. تلویزیون با نور پردازی مستقیم همیشه ضخامت بیشتری را دارد. روشنایی در تلویزیون هایسنس U6G برای محتوای SDR یا استاندارد برابر با 493 کاندلا بر متر مربع و در تلویزیون Q60A سامسونگ برابر با 436 کاندلا بر متر مربع می باشد. به هر صورت با اختلاف کم روشنایی در تلویزیون هایسنس در زمینه محتوای استاندارد بیشتر می باشد. محتوایی دیگر هستند که برای نمایش حداکثر جزئیات خود به روشنایی بیشتر نیاز دارند، این نوع محتوا HDR یا High Dynamic Range نامیده می شوند. برای این نوع محتوا هم تلویزیون U6G بهتر عمل می کند و بر تلویزیون Q60A برتری دارد. 

 

کنتراست و نمایش مشکی مطلق

کنتراست و نمایش رنگ مشکی رابطه مستقیم با هم دارند. این دو ویژگی در تلویزیون برای محیط کم نور کاربرد دارند. زمانی که شما به تماشای فیلم های سینمایی می پردازید و یا اینکه تصویر تلویزیون را در محیط کم نور تماشا می کنید، کنتراست تصویر و یا نمایش رنگ مشکی می تواند تعیین کننده باشد. همانطور که اشاره ای کردیم، پنل VA خود میزان کنتراست و نمایش رنگ مشکی مطلق بالایی به نسبت انواعی دیگر از پنل ها دارد. در تلویزیون برای افزایش تمیز بین ترایکی و روشنایی از تاریکی منطقه ای Local Dimming استفاده می شود. تلویزیون سامسونگ Q60A با نورپردازی Edge این قابلیت را ندارد ولی تلویزیون هایسنس U6G با نورپردازی مستقیم از این ویژگی برخوردار می باشد. نتیجه این که کنتراست و نمایش رنگ مشکی در تلویزیون U6G بیشتر می باشد و اختلاف عملکرد هم زیاد است. 

 

تاریکی منطقه ای جهت افزایش کارایی نمایش

خوب هایسنس از برند هایی است که زیاد به تاریکی منطقه ای اهمیت می دهد تا کنتراست در تلویزیون های خود را افزایش دهد. تلویزیون U6G در اندازه های مختلف تاریکی منطقه ای متفاوت دارد. این تلویزیون هایسنس در اندازه 55 اینچ و 50 اینچ دارای 32 زون و در اندازه 65 اینچ و 75 اینچ دارای تعداد 60 زون در برد LED می باشد. زون به گروه های LED می گویند که به صورت ترکیبی خاموش و روشن می شوند تا کنتراست افزایش پیدا کند. تلویزیون سامسونگ Q60A به صورت طبیعی همان کنتراست  زاتی خود را دارد که براب با 4653:1 می باشد. تلویزیون U6G هم کنتراست زاتی برابر با 4749:1 می باشد ولی با فناوری تاریکی منطقه ای کنتراست آن به 5234:1 افزایش پیدا می کند که قطعا در اندازه های بزرگتر کنتراست به میزان بیشتری می باشد. در این زمینه تلویزیون U6G بهتر عمل می کند. 

 

نمایش رنگ و فناوری

جدا از اینکه در تلویزیون نورپردازی می تواند در نمایش رنگ ها تعیین کننده باشد گزینه هایی دیگر کیفیت رنگ ها را تحت تاثیر قرار می دهند. تلویزیون سامسونگ دو فناوری Dual LED  و QLED را دارد در حالی که تلویزیون هایسنس U6G تنها با فناوری ی.لد کوانتومی رنگ ها را پردازش می کند. خوب در اینجا می خواهیم کیفیت رنگ این دو تلویزیون را بررسی کنیم. معمولا می توان تلویزیون را برای نمایش رنگ کالیبره کرد. قبل از کالیبره کردن تلویزیون، به نظر تلویزیون Q60A رنگ ها را بهتر از U6G نمایش می دهد اما بعد از کالیبره کردن این تلویزیون هایسنس U6G است که با اختلاف زیادی پیش قدم است. این نشان می دهد که فناوری Dual LED نمی تواند بر تاریکی منطقه ای و یا نورپردازی مستقیم برتری داشته باشد. اکثر تکنولوژی و فناوری ها بر روی برد نور پردازی انجام می شوند.هایسنس و سامسونگ در زمینه نورپردزی نقطه کوانتومی مشترک می باشند که تفاوت نمایش رنگ در آن ها به برد نور پس زمینه قوی تر در هایسنس مربوط می شود. 

 

زاویه دید

شما اگر همیشه تلویزیون را روبه رو تماشا می کنید شاید زاویه دید آنچنان تاثیری را ایجاد نکند اما برای کاربرانی که می خواهند تلویزیون را با زاویه نیز تماشا کنند خیلی اهمیت پیده می کند. در هر دو تلویزیون از یک پنل استفاده شده است و لایه افزاش زاویه دید به کار نرفته است. این تلویزیون ها بیشترین کیفیت را از روبه رو دارند ولی اگر با زاویه تند به آن ها تماشا شود کیفیت رنگ و روشنایی آن ها کاهش می یابد که به ارایش پیکسلی عمودی مربوط می شود و دلیل بر ضعیف بودن تلویزیون نیست.

 

انعکاس نور، کارایی در محیط روشن

صفحه نمایش تلویزیون بسته به اینکه مات ، براق و یا بین این دو باشد در هر فضایی کارایی متفاوت دارد. صفحه نمایش در این دو تلویزیون مابین مات و براق یعنی به صورت Semi-Glossy است. این تلویزیون ها در محیط بسیار پر نور مقداری کارایی پایین دارند و تلویزیون U6G بسیار بهتر به نسبت تلویزیون Q60A عمل می کند. 

 

ورودی و خروجی ها

در تلویزیون هایسنس U6G از 4 پورت HDMI و 2 پورت USB، پورت کامپوزیت، پورت شبکه، خروجی صدا، پورت اپتیکال و ورودی آنتن استفاده شده است. تلویزیون Q60A دارای 3 پورت HDMI، 2 پورت USB، پورت شبکه، اپتیکال و آنتن و خروجی صدای آنالوگ است. ورژن پورت های در هر دو تلویزیون یکی است ودر آن ها پورت HDMI ورژن 2.0  را دارد. هر دو مدل که ما مورد بررسی قرار داده ایم یک پورت HDMI با قابلیت بازگشت صوتی دارند. تلویزیون U6G هایسنس دارای ARC و تلویزیون Q60A سامسونگ دارای eARC در یکی از پورت های HDMI می باشد. شما برای تفاوت این دو قابلیت می توانید لینک زیر را کلیک کنید. 

 

کیفیت و توان صوتی

صدا در هر دو تلویزیون 20 وات است. سامسونگ در تلویزیون های 2021 خود که مدل Q60A را نیز شامل می شود از ویژگی های صوتی مانند کیوسمفونی و یا AVA استفاده کرده است که به تنساب آن کیفیت صدا افزایش پیدا می کند. تلویزیون هایسنس هم قابلیت های فوق العاده ای دارد. هر دو از فرمت های DTS و دالبی دیجیتال پشتیبانی می کنند. تلویزیون سامسونگ چون دارای eARC است در زمینه صدای مقداری بهتر عمل کرده و فرمت های بیشتری را پشتیبانی می کند و در این زمینه با اختلاف کم سامسونگ پیشتاز تر می باشد. 

 

طراحی و دیزاین یا کیفیت ساخت

هر دو تلویزیون از پلاستیک و فلز ساخته شده و کیفیت ساخت بالایی را دارند.  هر دو پایه کنار بوده و سازگاری خوبی با ساندبار ها دارند به گونه ای که اگر در جلوی آن از ساندبار استفاده شود جلوی تلویزیون را نمی گیرد. پایه های در تلویزیون Q60A مقداری به نسبت پایه در تلویزیون Q60T سال قبل مسطح تر می باشند اما خوب قابلیت تنظیم ارتفاع را دارند. هر دو تلویزیون یک میزان حاشیه صفحه نمایش 0.9 سانتیمتری دارند. ضخامت در تلویزیون هایسنس با نورپس زمینه Direct برابر با 7.8 سانتیمتر و در تلویزیون سامسونگ Q60A برابر با 4 سانتیمتر می باشد. در زمان نصب بر روی دیوار تلویزیون سامسونگ برجستگی کمتری را ایجاد می کند. از آنجا که هر دو در کناره قاب و در پشت تلویزیون دارای پورت هستند در هر صورت دسترسی به آن ها آسان می باشد. 

 

سامسونگ یا هایسنس

 سامسونگ شاید به نسبت هایسنس جا افتاده تر باشد، اما تلویزیون های هایسنس هم مقرون به صرفه تر هستند هم از بسیاری از ویژگی ها بر تلویزیون های برند های معتبر و نام آشنا تر برتری دارند. در نهایت کاربر انتخاب می کند که کدام ویژگی را برجسته و انتخاب کند. برای نمونه یا باید تصویر پر رنگ و شفاف هایسنس را انتخاب کرد و یا تلویزیون کیولد سامسونگ Q60A را با ضخامت 4 سانتیمتری انتخاب کرد و....

قیمت تلویزیون 55 اینچ هایسنس یولد U6G مدل 55U6G

قیمت و خرید تلویزیون 55 اینچ سامسونگ Q60A مدل 55A60A

قیمت و خرید تلویزیون 65 اینچ سامسونگ Q60A مدل 65A60A

قیمت و خرید تلویزیون 85 اینچ سامسونگ Q60A مدل 85A60A

 

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون تلویزیون پایه کنار مقایسه تلویزیون Q60A تلویزیون دوآل ال ای دی تلویزیون کیولد مقایسه تلویزیون هایسنس و سامسونگ
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha