بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون سونی X9000H و تلویزیون سامسونگ فریم LS03t

۱۴۰۰/۴/۱۳

سامسونگ کره ای و سونی ژاپنی هر ساله تلویزیون های زیادی را روانه بازار می کنند.  برای این دو شرکت  به صرفه نیست که در کشور وطنی خود تولید مونتاژ داشته باشند و به همین دلیل اغلب این تلویزیون ها در کشور های دیگر مانند مالزی و یا مصر و مجارستان و .... تولید  و مونتاژ می شوند. در واقع باید بدانیم که تفاوتی ایجاد نمی کند که تلویزیون را کدام کشور تولید و یا مونتاژ کند. در سال 2020 سونی تلویزیون X9000H وسامسونگ هم تلویزیون فریم کیولد خود یعنی تلویزیون فریم سامسونگ LS03t را روانه بازار کرد. در این نوشته می خواهیم این دو تلویزیون سامسونگ  و سونی را مورد بررسی و مقایسه کامل قرار می دهیم. 

 

نوع صفحه نمایش

هم در تلویزیون سونی X9000H و هم در مدل سامسونگ LS03T از پنل VA استفاده شده است. در زمینه زاویه دید تقریبا شبیه هم می باشند و شاید یکی بر دیگری برتری جزئی را داشته باشد. در این تلویزیون ها پیکسل ها به صورت عمودی قرار گرفته اند. یکی از ویژگی های این نوع از پنل کنتراست بالا ئو نمایش رنگ مشکی است که چون شاید مونتاژ متفاوت است هر پنل VA نمی تواند کارایی و قابلیت یکسانی را داشته باشد. به هر حال در صفحه نمایش این دو تلویزیون تعداد 8 میلیون پیکسل وجود دارد و آنچه این تلویزیون ها ارائه می دهند کیفیت تصویر 4K می باشد. 

 

آرایش پیکسلی عمودی در تلویزیون X9000H سونی و تلویزیون فریم سامسونگ LS03T

تصویر سمت چپ آرایش پیکسلی تلویزیون فریم سامسونگ LS03T و سمت راست هم آرایش پیکسلی در تلویزیون سونی X9000H می باشد هر دو تلویزیون یک آرایش پیکسلی دارند و در آن ها نوع پنل VA می باشد. 

 

کارایی کلی

 سونی و سامسونگ دو شرکت تولید کننده تلویزیون می باشند. در تلویزیون سامسونگ از یک سری ویژگی و در تلویزیون سونی از سری دیگر و خاص تری استفاده شده است. آنچه در نهایت توجه ما را جلب می کند تصویر است. تصویر در تلویزیون سونی و سامسونگ با روشنایی و کارایی بالای نمایش داده می شود. سامسونگ در تلویزیون LS03T دارای دو فناوری یکی برای شدت بخشیدن به رنگ ها و دیگری برای افزایش دامنه نمایش رنگی استفاده کرده است و از آن طرف هم سونی با فناوری Triluminos توانسته رنگ هایی غنی را  بر روی صفحه نمایش ظاهر سازد. در ادامه به کارایی این فناوری ها می پردازیم.

 

کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق

کنتراست به معنی تفاوت در دامنه رنگی و یا تفاوت روشن و تیره می باشد. در تلویزیون LS03T سامسونگ کنتراست بیشتر از تلویزیون سونی X9000H می باشد. این تلویزیون سامسونگ فوق العاده است و با توجه به این که در آن از تاریکی منطقه ای استفاده نشده است اما می تواند در زمینه کنتراست و فوکوس رنگ ها کاراتر از تلویزیون سونی X9000H با فناوری تاریکی منطقه ای عمل کند. کنتراست در تلویزیون فریم سامسونگ LS03T برابر با 8131:1 و در تلویزیون سونی برابر 4267:1 می باشد، اگر تاریکی مطقه ای برای تلویزیون سونی X9000H برقرار شود کنتراست ان به 4786:1 ارتقا پیدا می کند که مشاهده می کنید باز هم از کنتراست تلویزیون سامسونگ فریم LS03T کمتر می باشد. 

تصویر سمت راست برای تلویزیون فریم سامسونگ LS03T و تصویر سمت چپ هم برای تلویزیون سونی X9000H می باشد. مشاهده می کنید که تلویزیون فریم رنگ مشکی را بهتر نمایش می دهد و کارایی بهتر برای تماشای فیلم های سینمایی دارد.

کارایی کنتراست و عملکرد تلویزیون سونی X9000H و تلویزیون سامسونگ LS03T

کنتراست به معنی تفاوت است. تفاوت رنگ ها و یا تفاوت رنگ های روشن و تیره می تواند جذابیت تصویر را افزایش دهد. در زمینه کنتراست برگ برنده با پنل VA است و در این دو تلویزیون که ما مورد مقایسه قرار داده ایم از پنل VA استفاده شده است. در تلویزیون ها از فناوری تاریکی منطقه ای برای افزایش کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق استفاده می شود که تلویزیون سامسونگ آن را دارا نیست و سونی هم با تعداد زون های کم از آن برخوردار است. در تیتیر بالا اشاره داشتیم که تلویزیون سونی حتی با این فناوری کنتراستی پایین تر از تلویزیون فریم سامسونگ LS03T دارد. کنتراست و نمایش رنگ مشکی برای نمایش فیلم ها سینمایی با فریم های تیره و یا به صورت کلی نمایش فیلم ها در محیط کم نور کاربرد زیادی را دارد و می تواند سشور و هیجان زیادی را در کاربر ایجاد کند. 

 

کنتراست تصویر در تلویزیون سامسونگ فریم Ls03T بیشتر است. با اینکه یک پنل را استفاده می کنند اما تاریکی منطقه ای تلویزیون سونی X9000H نتوانسته است کنتراست طبیعی سامسونگ Ls03T را جلو بزند. سمت راست برای سامسونگ فریم LS03T و سمت چپ برای تلویزیون سونی X9000H می باشد.

 

روشنایی تصویر

خوب همه به روشنایی تلویزیون های سونی اقرار دارند و ما می خواهیم در مورد این دو مدل مشخص کنیم که کدام یکی روشنایی بالایی را دارد. اولا در تئوری آن تلویزیونی که از نوع نورپردازی Direct استفاده می کند باید روشنایی بیشتری را به نسبت تلویزیون با نورپردازی Edge داشته باشد. تلویزیون سونی X9000H دارای روشنایی تقریبا برابر با مدل فریم سامسونگ LS03T می باشد. روشنایی تصویر را به دو قسمت تقسیم می کنیم . اولا روشنایی تلویزیون برای محتوای SDR یعنی همان محتوای روی آنتن در هر دو یکی می باشد. از طرفی محتوایی وجود دارند که HDR خوانده می شوند و برای نمایش به روشنایی بالایی نیاز دارند که در این زمینه هر دو تلویزیون تقریبا یک نوع روشنایی را دارند. تلویزیون سونی و سامسونگ در اینجا تقریبا شبیه هم می باشند و بین آن ها تفاوتی ایجاد نمی شود 

 

 نمایش رنگ ها

 نمایش رنگ برای تلویزیون به 3 گزینه مربوط می شود. در تلویزیون آنچه در نمایش رنگ تاثیر می گذارد، نورپردازی، پردازنده و خود صفحه نمایش می باشد. صفحه نمایش در هر دو تلویزیون 8 بیتی بوده و می توانند 16.7 میلیون رنگ را نمایش دهند. هر دو تلویزیون دارای ویژگی FRC می باشند که عمق نمایش رنگ در آن ها به 10 بیت هم می رسد. سامسونگ در تلویزیون LS03T از پردازنده کوانتومی 4K استفاده کرده است و از آن طرف سونی هم پردازنده X1 را دارد. نمی توان در مرود این دو نظر داد چراکه مگاهرتز و عمق پردازش در آن ها نامعلوم است. نورپردازی در تلویزیون سامسونگ فریم LS03T از نوع Edge می باشد و در تلویزیون سونی X9000H از نوع Direct است و تازه تلویزیون سونی دارای تاریکی منطقه ای نیز است که خود در نمایش رنگ ها سهمی دارد. سامسونگ در تلویزیون فریم از دو فناوری بهره برده است. قبل از اینکه تلویزیون ها برای نمایش رنگ و یا تصویر کالیبره شوند باید بگوییم که تلویزیون سونی X9000H بهتر عمل می کند اما زمانی که تلویزیون ها کالیبره شوند هر دو نمایش رنگ ها را غنی ارائه می دهند و تلویزیون سامسونگ فریم LS03T با اختلافی کم از تلویزیون سونی X9000H جلوتر می افتد. 

 

قبل از کالیبراسیونی این تلویزیون سونی است که رنگ ها بهتر نمایش می دهد و این نشان می دهد که کالیبره کردن تلویزیون اهمیت زیادی را دارد.

 

بعد از کالیبراسیون ، تلویزیون فریم Ls03T سامسونگ نمایش رنگ غنی تری را دارد.

 

کارایی در محیط کم نور و پر نور

برای اینکه تلویزیون در محیط های مختلف کارایی بالایی را داشته باشد بایستی  نوع شیشه  صفحه نمایش و میزان روشنایی تلویزیون را بازبینی کنیم. در هر دو تلویزیون سونی و سامسونگ از صفحه نمایش با شیشه Semi-Glossy استفاده شده است که می تواند نور کمی را منعکس کند در نتیجه برای محیط بسیار روشن زیاد تعریفی نیستند. برای محیط کم نور هم هر دو مناسب می باشند چون پنل هر دو VA بوده  می توانند کنتراست ایده آل و نمایش رنگ مشکی عمیقی را داشته باشند. به هر صورت این تلویزیون ها نباید روبه روی پنجره  نصب شوند مخصوصا تلویزیون فریم سامسونگ که با براکت مخصوص نصب می شود و به مانند قاب عکس می ماند.

 

پنل در هر دو تلویزیون نیمه برق Semmi -Glossy است که نشان می دهد در محیط بسیار پر نور، نور محیط می تواند موجب شود تا کاربر تصویر را به خوبی دریافت نکند بنابراین نباید این تلویزیون روبه روی پنجره نصب شوند.

 قابلیت برای تصاویر سریع بازی

  برای تصویر سریع پردازنده و زمان پاسخگویی صفحه نمایش مهم است. فرکانس تصویر در هر دو تلویزیون برابر با 120 هرتز می باشد و هر دو هم پردازنده هایی قوی را دارند. تصویر سریع معمولا نرخ فریم بالا را دارند و توسط کنسول های بازی و یا دستگاه های بلوری تولید می شوند. تلویزیون سونی X9000H و تلویزیون فریم سامسونگ LS03t هر دو قابلیت هایی چون VRR و یا Low Input Lag را دارند. این قابلیت ها کیفیت نمایش تصویر بازی را بهبود می بخشند. این دو تلویزیون از بهترین های بازار برای نمایش تصویر سریع و یا تصویر بازی های کنسول های مدرن PS5 و یا Xbox X می باشند. در زیر جدولی را آورده ایم که قابلیت VRR را برای این دو تلویزیون نمایش می دهد. سونی ادعا می کند که تلویزیون X9000H دارای این قابلیت است اما در زمان ورود به بازار این ویژگی را نداشت و شاید در آینده آپدیتی برای ساختار نرم افزاری آن باشد که از طریق FirmWare امکان پذیر باشد. اما از آن طرف تلویزیون سامسونگ LS03t این قابلیت را داشته و در اندازه 55 اینچ و بالاتر برای بازی فوق العاده است. VRR فرکانس تصویر تلویزیون و کارت گرافیک کنسول و یا کامپیوتر را با هم هماهنگ می کند. 

 

مشخصات VRR در تلویزیون سامسونگ LS03t (ستون راست) و در تلویزیون سونی X9000H (ستون چپ)

 

 

 ورودی و خروجی های مورد نیاز

4 پورت HDMI و 2 پورت USB، پورت شبکه، پورت آنتن، پورت اپتیکال و ... از پورت های این دو تلویزیون می باشند. تلویزیون سونی X9000H دارای پورت کامپوزیت( پورت سه رنگ قرمز- زرد و  سفید) برای دستگاه های قدیمی می باشد اما تلویزیون سامسونگ فریم LS03T این قابلیت را ندارد. یکی از پورت های HDMI در این تلویزیون ها دارای قابلیت ARC ویا EARC می باشد که برای انتقال صدا کاربرد خود را دارند. در تلویزیون سونی X9000H پورت ها در کنار قاب هستند که در صورت نصب بروی دیوار می توان به ان ها دسترسی داشت اما پورت های در تلویزیون فریم سامسونگ به یک باکس وصل می شوند و این باکس هم به با یک کابل مخصوص به تلویزیون وصل می شود.

 

تعداد و ورژن پورت ها در هر دو تلویزیون یکی بوده ولی تلویزیون سونی با یک تبدیل می تواند دستگاه های قدیمی با پورت های سه رنگ را پشتیبانی کند

 

 صدای تلویزیون و قابلیت های صوتی

توان صوتی در تلویزیون فریم سامسونگ LS03T برابر با 40 وات است و سیستم صوتی آن 2.2 کاناله است. این تلویزیون از سابووفر 20 واتی برخوردار است و صدایی فوق العاده با کیفیت و گیرایی دارد. از آن طرف تلویزیون سونی X9000H دارای صدای 20 وات است و با اسپیکر های X-Balance صدایی اکوستیکی را انتشار می دهد. تلویزیون سامسونگ از OTS و تلویزیون سونی از دالبی اتمس پشتیبانی می کند که تقریبا یک رنج داده صوتی می باشند. هر دو تلویزیون دارای قابلیت بازگشت صوتی می باشند و می توان صدای این تلویزیون ها را بر روی ساندبار ها انتشار داد و از صدایی همه جانبه آن ها لذت برد.

 

قابلیت های هوشمند

سونی با اندروید و سامسونگ با تایزن قابلیت های هوشمند را پیاده کرده است. واقعیت آن است که هر دو سیستم عامل انعطاف پذیر بوده و از کاربران اندروید و آیفون پشتیبانی می کنند. شما می توانید با این دو تلویزیون به راحتی محتوا را به اشتراک بگذارید. در این تلویزیون جستجوی صوتی و دیگر قابلیت های هوشمند امکان پذیر می باشد. 

 

سمت چپ ریموت سونی X9000H و سمت راست ریموت کنترل LS03T سامسونگ است. هر دو قابلیت های صوتی و هوشمند را به خوبی پیاده می کنند

 

 طراحی و جذابیت ظاهری و یا کیفیت ساخت

تلویزیون سامسونگ فریم LS03T همانطور که از نام آن بر می آید به صورت قاب عکس بوده و می تواند جذابیت خاص خود را داشته باشد. این تلویزیون از نظر طراحی بایستی با تلویزیون های گالری اولد ال جی مقایسه شود. حاشیه  پنل آن 1.2 سانتیمتر بوده و ضخامت قاب آن 4.1 سانتیمتر است. تلویزیون سونی X9000H دارای حاشیه پنل 0.9 سانتیمتر است و ضخامت قاب در آن 7.1 سانتیمتر می باشد. این تلویزیون ها هر دو کیفیت ساخت بالایی دارند و در آن ها از طراحی پایه کنار استفاده شده است که تصاویر را در زیر اورده ایم.

سمت راست تلویزیون فریم سامسونگ LS03T و سمت چپ تلویزیون سونی X9000H

 

سمت راست قسمت پشت پنل تلویزیون فریم سامسونگ LS03T و سمت چپ قسمت پشت پنل تلویزیون سونی X9000H

 

سمت راست تلویزیون فریم سامسونگ LS03T با حاشیه پنل 1.2 سانتیمتر و سمت چپ تلویزیون سونی X9000H با حاشیه 0.9 سانتیمتر

 

قیمت تلویزیون 55 اینچ فریم سامسونگ LS03T

قیمت تلویزیون فریم سامسونگ 75 اینچ مدل 75LS03T

قیمت تلویزیون 75 اینچ سونی X9000H مدل 75X9000H

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه تلویزیون سونی و سامسونگ مقایسه تلویزیون فریم سامسونگ LS03T تلویزیون دوآل ال ای دی مقایسه تلویزیون LED و QLED
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha