بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

تلویزیون کیودی اولد ترکیبی از اولد و کیولد در سال 2022 با سونی و سامسونگ

۱۴۰۰/۱۲/۷

اصلا  جای تعجب نیست که اولد و کیولد دو فناوری مدرن در تلویزیون می باشند که توانسته اند بسیار کاربر پسند باشند. فناوری اولد به ال جی و فناوری کیولد به سامسونگ تعلق دارد حالا سونی هم در تلویزیون های خود از فناوری های آماده در تلویزیون های خود استفاده می کند. در این نوشته هر کدام از فناوری اولد و کیولد توضیح داده می شود و در ادامه مدرن ترین فناوری یعنی کیودی اولد که ترکیبی از اولد و کیولد می باشد معرفی می شود. در سال 2022 تلویزیون هایی با این فناوری روانه بازار می شوند که تلویزیون سامسونگ S95B و تلویزیون سونی A95K از این تلویزیون های مدرن می باشند. 

 

اولد چیست؟

ال جی در تلویزیون اولد از نورپردازی ال ای دی استفاده نمی کند. برای نمونه یک تلویزیون اولد برد نور پس زمینه ندارد و به همین واسطه است که بسیار باریک به بازار عرضه می شود. اولد یک لایه ارگانیکی دارد که نور آبی تولید می کند و Blue layer نام دارد. این لایه در پشت پنل است و ضخامتی ناچیز دارد. زمانی که جریان الکتریکی از دو سر الکترود ها عبور می کند لایه روشن می شود. حالا نور ابی توسط یک ترکیب کننده به رنگ های ابی، قرمز و سبز تبدیل می شود. هر پیکسل نور خود را مستقیم دریافت می کند. صفحه نمایش تلویزیون اولد WRGB است و ال جی از W برای روشنایی بیشتر استفاده کرده است که به تلویزیون های اولد در همین رابطه White Oled هم می گویند. تلویزیون اولد 4 ساب پیکسل دارد که عمق نمایش رنگ آن 10 بیت است. اما چه

 

چیزی تلویزیون اولد را متمایز می کند خود جای سوال دارد.

کنتراست بالا و نمایش رنگ مشکی عمیق و کمترین زمان پاسخگویی پنل از ویژگی های اولد می باشد که این تلویزیون را برای نمایش فیلم ها فوق العاده کرده است. تا سال 2022 این فناوری بهترین و مدرن ترین بود اما انگار سامسونگ در سال 2022 فناوری کیودی اولد را روانه بازار می کند و فعلا معلوم نیست ال جی چه دستاوردی برای رقابت با آن دارد. در ادامه این فناوری را معرفی می کنیم. هر چند در بعضی از جاها اشاره شده که اولد به نوع استفاده حساس است اما اگر درست استفاده شود هنوز هم بهترین است. برای نمونه شما نباید یک تصویر استاتیکی را به صورت پیوسته با این تلویزیون نمایش دهید. نکته اینجاست که تلویزیون اولد برای دوربین مدار بسته کارایی ندارد و یا اینکه تصویر ثابت پیوسته و متوالی کارایی آن را کاهش می دهد. بنابراین می توان نتیجه گرفت که ظرافت طراحی و بهترین کیفیت تصویر با تلویزیون اولد نیازمند استفاده درست می باشد. تلویزیون اولد ال جی C1 و یا مدل B1 و یا بالارده ترین آن ها یعنی تلویزیون اولد ال جی G1 از این نوع نور پردازی اولدی استفاده می کنند.

 

کیولد چیست؟

کیولد همان تلویزیون ال ای دی است که صفحه نمایش RGB دارد. در واقع یک لایه کوانتومی بین نورپردازی قرار می گیرد و رنگ های تصویر را اشباع می کند به واسطه همین لایه QD هر پیکسل شدت نور بیشتری را دریافت می کند. کیولد از لامپ های ال ای دی استفاده می کند و تنها تفاوت آن با یک تلویزیون ال ای دی همان لایه افزایش شدت نور یا QD می باشد. تلویزیون های سری Q سامسونگ مانند تلویزیون سامسونگ Q70A و یا تلویزیون سامسونگ Q80A و... دارای این فناوری می باشند. 

 

کیولدی اولد QD-Oled ترکیبی از اولد OLED و کیولد Qled

 در سال 2022 سامسونگ این دو فناوری را ترکیب کرده است یعنی با ترکیب اولد و کیولد فناوری کیودی اولد QD-Oled محقق شده است. باید عنوان کنیم که هر چه ویژگی مثبت در این دو فناوری است را دارد و به عبارتی نقطه ضعف های هر دو فناوری با QD-OLED برطرف شده است. 

  • تلویزیون کیودی اولد دارای روشنایی 1000 نیت تا 1500 نیت است که بیشتر از اولد و یا کیولد می باشد.
  • تلویزیون کیودی اولد دارای کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق فوق العاده است که بسیار بیشتر از کیولد و نزدیک به اولد می باشد.
  • تلویزیون کیودی اولد به نسبت استفاده کمتر از اولد حساس است و خطر سوختن برد ال ای دی مانند تلویزیون کیولد را ندارد.

 

جمع بندی

با این که تلویزیون کیودی اولد بسیار کاربردی است اما انتظار می رود که هزینه بالایی را برای کاربر داشته باشد. به هر صورت در نهایت هزینه در نظر گرفته شده در انتخاب تلویزیون تاثیر می گذارد اما قطعا این فناوری بسیار پر طرفدار خواهد بود. تلویزیون سامسونگ QS95B و تلویزیون سونی A95K از این فناوری استفاده می کنند و به نظر دو پرچم دار می باشند که با تلویزیون های ال جی مانند تلویزیون اولد EX رقابت می کنند.

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون تلویزیون اولد تلویزیون گیمینگ تلویزیون 120 هرتز تلویزیون کیولد تلویزیون کیودی اولد
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha