بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون سونی X9000H و تلویزیون هایسنس H9G

۱۳۹۹/۱۱/۲۴

سونی یا هایسنس!

تلویزیون ها در بازار متنوع و متعدد هستند. اغلب انتخاب یک تلویزیون امری دشوار است. شاید بتوان اندازه مناسب را با توجه به فضای مورد استفاده انتخاب کرد، اما انتخاب بهترین تلویزیون برای کارایی مورد نظر کاربر دشوار است. لازم است قبل از خرید تلویزیون مطالعاتی صورت بگیرد. شما از تلویزیون برای چه نوع کاربرد و یا کاربری استفاده می کنید؟ هر تلویزیون بدون شک برای یک یا دو نوع کاربری بهترین کارایی را از خود نشان می دهد. اگر قصد خرید تلویزیون را دارید و می خواهید از بین هایسنس و سونی یکی را انتخاب کنید، این نوشته دو مدل از این دو برند را در بر می گیرد. تلویزیون هایسنس H9G و تلویزیون سونی X9000H از بهترین های بازار هستند.

هایسنس

شرکت هایسنس تلویزیون های متعددی امروزه در بازار دارد. شاید قبلا هم نام هایسنس را بر روی تلویزیون و انواعی از وسایل صوتی و تصویری شنیده و یا دیده باشید. این شرکت سابقه ای دیرینه دارد، اما خوب به تازگی تلویزیون های این شرکت در مقیاس گسترده در کشور ما حضور پیدا کرده است. هایسنس به جهت اینکه قصد رقابت با برند های مشهور و جا افتاده دارد ، در تلویزیون های خود از ویژگی هایی بارز استفاده می کند. شاید بعضی از ویژگی ها در تلویزیون هایسنس موجود باشد که در تلویزیون های دیگر نتوان آن ها را یافت. یکی دیگر از وجه های مثبت هایسنس قیمت پایین آن است. هایسنس برای اینکه با شرکت ها و برند های دیگر رقابت کند، تلویزیون های خود را با قیمت پایین عرضه می کند. برای نمونه تلویزیون هایسنس H9G در اندازه 55 اینچ دارای قیمت 650 دلار است.

سونی

سونی برندی است که امروزه جا افتاده است و همه کاربران با این برند آشنایی دارند، ولی آیا همه محصولات آن را می شناسیم. برای نمونه آیا می دانید در تلویزیون های سونی در یک مدل ممکن است با اندازه صفحه نمایش مشخصات متفاوت می شود. قیمت تلویزیون های سونی بالا است. هر چند این برند از مشخصات فنی فوق العاده کاربردی در تلویزیون های خود استفاده می کند. ولی اگر بتوان این ویژگی ها در تلویزیون با قیمت پایین تر یافت، چرا آن را انتخاب نکرد.  قیمت تلویزیون سونی X9000H در اندازه 55 اینچ 1000  دلار است.

طراحی متفاوت و خواستنی

سونی X9000H

این تلویزیون ها از بهترین های موجود در بازار هستند. تلویزیون X9000H سونی که در بازار های اروپایی و آمریکا به X900H نامگذاری شده است، طراحی پایه وسط دارد. پایه هایی شک و باریک در گوشه ای تلویزیون قرار گرفته اند. پایه در تلویزیون سونی X9000H خوش تراش است و زیبایی خاصی را به تلویزیون بخشیده است. جنس پایه آن از استیل می باشد و به صورت کشویی در جای خود قرار داده می شود. سونی بر روی یک از پایه ها از قابلیت Clean Cable Solution استفاده کرده است. در آن یک بست نایلونی وجود دارد که می توان همه کابل ها را بر روی پایه سوای کرد و یا قرار داد. مطمئنا شلوغی  که به واسطه کابل ها ایجاد می شود، فضایی ناخوشایند به وجود می آورد و می تواند دسترسی و یا تشخیص کابل ها را دشوار کند. پایه ها از استیل ساخته شده اند و بسیار مقاوم هستند. هر چند تلویزیون سونی X9000H فریمی باریک دارد اما جنس فریم آن آلومنیوم است و به صورت یک نوار دور تلویزیون را فراگرفته است. میزان حاشیه صفحه نمایش و یا Bezel در آن کم می باشد. شما می توانید به راحتی غرق در تصویر شوید. جنس بدنه این تلویزیون از پلاستیک مرغوب است. پورت ها در کناره قرار دارند و به راحتی می توان به آن ها دسترسی داشت. مخصوصا زمانی که تلویزیون به دیوار وصل باشد به راحتی می توان کابل ها را به آن وصل کرد. ریموت کنترل در تلویزیون سونی X9000H از نوع استاندارد  و معمولا اندازه آن بزرگ است. حاشیه صفحه نمایش border نامیده می شود و در تلویزیون سونی X9000H برابر با 0.9 سانتیمتر است. از انجا قسمت پشت تلویزیون یک دست نیست ضخامت بیشینه در این تلویزیون 7.1 سانتیمیتر می باشد. برای این تلویزیون باید میز تلویزیون بزرگ را در نظر گرفت یعنی میز تلویزیونی که میزان طول بیشتری داشته باشد . چون پایه ها به گوشه های تلویزیون نزدیک هستند متناسب با اندازه ه صفحه نمایش باید میز تلویزیون بزرگتر را استفاده کرد.

هایسنس H9G

تلویزیون هایسنس H9G در سال 2020 تولید شده است و از بهترین های هایسنس است. این تلویزیون هم همانند تلویزیون سونی طراحی جذابی را دارد. دو پایه دارد که با پیچ به تلویزیون وصل می شوند. پایه ها در تلویزیون هایسنس H9H به صورت پروانه ای هستند و مکان نصب آن ها در تلویزیون به هم نزدیک است. جنس پایه ها از فلزی است و که طراحی و ظاهری براق دارد. حاشیه صفحه نمایش هم  شبیه حاشیه صفحه نمایش تلویزیون سونی X9000H برابر با 0.9 سانتیمیتر است. بیشترین مقدار ضخامت این تلویزیون برابر با 7.7 سانتیمتر است که به اندازه 06 سانتیمتر از تلویزیون سونی X9000H ضخیم تر است. پورت ها در این تلویزیون در کناره ها قرار دارند اما یک سری از آن ها در پشت تلویزیون قرار گرفته اند. برای این تلویزیون می تواند میز تلویزیون با عرض کم را استفاده کرد چون پایه های آن به هم نزدیک هستند . میزان لرزش در تلویزیون معیاری برای کارایی پایه ها می باشد. میزان لرزش در این تلویزیون کم است و کمترین میزان Wooble را ایجاد می کند. چون پایه ها در تلویزیون هایسنس در مرکز تلویزیون به هم نزدیک وصل می شوند ف برای اندازه های متفاوت این مدل می توان از یک میز تلویزیون استفاده کرد.

صفحه نمایش در تلویزیون H9G و X9000H

صفحه نمایش یکی از گزینه هایی است که در تلویزیون عمل اصلی ارائه تصویر را انجام می دهد. با فرض اینکه نور پردازی و بر الکترونیکی تلویزیون در بالاترین کارایی و مشخصات فنی خود باشند، اگر صفحه نمایش نتواند تصویر را به درستی انجام دهد نمی توان کیفیت تصویر مطلوب را دریافت کرد. هم در تلویزیون هایسنس H9G و تلویزیون X9000H ، صفحه نمایش VA یا Vertical Alignment است. در آن ها ارایش پیکسلی عمودی است. شما می توانید با صفحه نمایش VA میزان کنتراست بالایی را از تصویر دریافت کنید. نمایش رنگ سیاه عمیق کاربرد زیادی در تلویزیون دارد و در هر دو مدل از این تلویزیون ها به خوبی نمایش داده می شود. این تلویزیون ها از روبه رو کیفیت تصویر فوق العاده ای را دارند ولی از کناره ها میزان نمایش رنگ تصویر در آن ها کاهش می یابد و روشنایی صفحه نمایش هم کم می شود. بنابراین زمانی قصد خرید تلویزیون سونی X9000H و یا هایسنس H9G را دارید، باید این نکته را در ذهن داشه باشید که این تلویزیون از روبه رو بیشترین کیفیت تصویر را دارند.

 

نور پردازی در تلویزیون H9G و X9000H

در هر دو تلویزیون نورپردازی از نوع Direct می باشد. هر دو تلویزیون از برد LED برای نور پس زمینه استفاده می کنند. صفحه نمایش در این تلویزیون ها LCD یا کریستال مایع است و به واسطه نور پس زمینه LED به آن ها تلویزیون LED می گویند. در نور پس زمینه لامپ های ریزی وجود دارد که به این لامپ ها Ligh Emmiting Diode می گویند. این لامپ ها نور لازم برای پیکسل ها را تامین می کنند. در نوع Direct یا مستقیم، لامپ ها با آرایش ماتریکسی قرار می گیرند و در سراسر صفحه نمایش پخش می شوند. معمولا در البته نه همیشه، در تلویزیون های سونی از اندازه 55 اینچ به بعد نور پس زمینه در هر مدلی Direct است و در اندازه های پایین تر نوع نور پس زمینه Edge می باشد. نور پس زمینه Direct میزان روشنایی بیشتری را تولید می کند و از طرفی ضخامت بیشتر و مصرف انرژی بیشتری را برای تلویزیون به همراه دارد. البته چون لامپ های LED هستند مصرف انرژی زیاد محسوس نمی باشد. 

تاریکی منطقه ای local Dimming

تاریکی منطقه یا Local Dimming چیست. برای اینکه در تلویزیون میزان کنتراست و روشنایی تصویر بیشتر شود از این فناوری استفاده می شود. در این تکنولوژی لامپ های LED که در برد LED قرار دارند به صورت گروهی خاموش و روشن می شوند. در یک فریم از تصویر یک منطقه روشن و یک منطقه تاریک وجود دارد. فناوری local Dimming منطقه روشن را روشن تر و منطقه تاریک را تاریک تر می کند. کنتراست به تفاوت میزان روشن و تیره گفته می شود. میزان کنتراست 1000:1 به این معنی است که تفاوت روشن ترین المان در تصویر و تاریک ترین آن برابر با 1000 واحد با هم اختلاف دارند. اما کنتراست در این تلویزیون ها به چه صورت است.

در تلویزیون هایسنس 55 اینچ H9G تعداد 130 گروه از لامپ های LED وجود دارد که به آن 130 زون هم گفته می شود. در اندازه 65 اینچ مدل H9G هایسنس 180 زون وجود دارد. تویزیون سونی X9000H تنها 32 زون در برد نور پردازی خود دارد. هر چه تعداد زون ها بیشتر باشد به مراتب کنتراست و نمایش رنگ سیاه عمیق و روشنایی صفحه نمایش بیشتر می شود. با این اوصاف میزان نمایش دامنه رنگی و کنتراست در تلویزیون H9H هایسنس بیشتر است و در اینجا برگ برنده با هایسنس H9G است.

کیفیت تصویر و کنتراست در تلویزیون X9000H  و H9G

هر دو تلویزیون کیفیت تصویر 4K را دارند. این نوع از کیفیت بهریتن و غنی ترین رنگ ها را نمایش می دهد. اما باید بدانیم که هر کیفیت تصویر 4K با هم متفاوت است. مثلا همانطور که گفتیم، تصویر در تلویزیون هایسنس کنتراست و دقت بیشتری دارد و از طرفی روشنایی آن نیز بیشتر است. تلویزیون هایسنس H9G به نسبت تلویزیون X9000H سونی رنگ های بیشتری را نمایش می دهد و برای نمایش تصاویر فیلم ها کارایی بهتر دارد.

روشنایی تصویر برای SDR و HDR

روشنایی در تصویر را باید جدی گرفت. متاسفانه اطلاعات در زمینه خرید تلویزیون کم است. شما باید تلویزیونی را خریداری کنید که از هر جنبه با کیفیت باشد. محتوای 4k امروزه در بازار به فراوانی یافت می شود و شما هم یک تلویزیون 4K را خریداری کرده اید، ولی آیا می توانید از بیشینه کیفیت 4K بهره ببرید؟ در تلویزیون اگر روشنایی کم باشد اولا در فضای روشن خوب جواب نمی دهد و با نور و روشنایی یک لامپ کیفیت تصویر کاهش می یابد به این معنی که کاربر نمی تواند به صورتی مطلوب ان را دریافت کند. روشنایی تصویر به نور پس زمینه بر می گردد و همانطور که اشاره کردیم نور پس زمینه Direct روشنایی بیشتر تولید می کند.  روشنایی در تلویزیون هایسنس چه برای محتوای SDR و چه برای محتوای HDR بیشتر از روشنایی در تلویزیون سونی است. یکی از دلایل آن وجود منطقه و یا زون های  Local Dimming می باشد. (HDR محتوای با کیفیتی هستند که در داده های خود روشنایی بالاتری را به نسبت SDR دارند)

انعکاس نور در تلویزیون سونی یا هایسنس

انعکاس نور یا Reflection به بازتاب نور از صفحه نمایش می گویند. هر چه میزان انعکاس نور از صفحه نمایش بیشتر باشد کارایی نمایش تصویر نیز در آن بیشتر خواهد بود. شما اگر با فلش گوشی و یا هر وسیله ای دیگر نور را بر صفحه نمایش تابش دهید اگر بیشتر نور برگردد نشان از کیفیت صفحه نمایش را دارد. اگر نور تابشی در صفحه نمایش پخش شود کارایی نمایش تصویر هم کم می باشد. تلویزیون هایسنس H9G برای انعکاس نور به نسبت تلویزیون سونی X9000H بهتر عمل می کند. شما زمانی که تلویزیون را در فضای روشن تماشا می کنید می توانید بهرتین جزئیات تصویر را دریافت کنید.

انعکاس نور در تلویزیون سونی یا هایسنس

کیفیت ساخت پنل تلویزیون سونی X90H یا H9G هایسنس

بر روی تلویزیون ها یک تست و ازمایش انجام می گیرد. این آزمایش خاکستری یک نواخت نام دارد. اگر تلویزیون بتواند رنگ خاکستری را در سراسر صفحه نمایش به درستی نمایش دهد به معنی است که تمام قسمت های صفحه نمایش به صورت یکدست کار می کند. در تلویزیون هایسنس H9G میزان نمایش خاکستری یکنواخت مقداری با کارایی کمتر به نسبت تلویزیون سونی X9000H نمایش داده می شود. البته اختلاف در حد 0.2 امتیاز است.

کیفیت ساخت پنل تلویزیون سونی X90H یا H9G هایسنس

زاویه دید در تلویزیون هایسنس H9G بهتر است یا در تلویزیون سونی X9000H

در تلویزیون زاویه دید مهم است. شاید از آن دسته از کاربرانی هستید که می خواهید تلویزیون را از هر گوشه ای از اتاق و یا هال پذیرایی و یا نه می خواهید تلویزیون را فقط از روبه رو تماشا کنید. بدون شک تلویزیون سونی X9000H و تلویزیون هایسنس H9G هر دو برای تماشای تصویر از روبه رو فوق العاده اند. این تلویزیون زاویه دید مناسب ندارند. شما اگر از کناره ها به تصاویر این تلویزیون ها تماشا کنید قطعا کیفیت تصویر و نمایش رنگ ها را به خوبی دریافت نخواهید کرد.

هم تلویزیون X9000H و هم تلویزیون H9G زاویه دید پایین را دارا می باشند

X9000H یا H9G، کدام یکی برای تماشای فیلم ها بهتر عمل می کنند.

هر چه تلویزیون نمایش رنگ سیاه عمیق را در رده بالاتری نمایش دهد به این معنی است که این تلویزیون می تواند برای نمایش فیلم ها کاربردی تر باشد. نمایش گستره رنگ تیره ، جذابیت نمایشی زیادی را ایجاد می کند. رنگ سیاه عمیق در تلویزیون با صفحه نماشی VA به خوبی نمایش داده میشود. از طرفی فناوری Dimming هم می تواند در نمایش رنگ سیاه عمیق و کنتراست بالا بهترین و بیشترین تاثیر را داشته باشد.  در تلویزیون هایسنس H9G میزان نمایش رنگ سیاه عمیق بهتر و کاربردی تر ارائه می شود.

 

کیفیت رنگ تصویر در تلویزیون H9G بهتر است یا در تلویزیون X9000H

نمایش رنگ به نور پردازی مربوط می شود. نمایش رنگ تصویر در تلویزیون H9G هایسنس بیشتر است. البته کالیبراسیون تلویزیون هم مهم است. چون بیشتر کاربران تلویزیون را کالیبره نمی کنند و به همان تنظیمات کارخانه ای تماشا می کنند، این ویژگی زیاد مورد توجه نیست. تلویزیون هایسنس با نور پردازی قوی تر و فناوری Dimming بهتر نمایش رنگ بهتری را دارد. صفحه نمایش در هر دو تلویزیون 10 بیت است که می تواند تا 1 بیلیون رنگ را در تصویر نمایش دهد. البته هر تلویزیونی درصدی از این میزان رنگ را نمایش می دهد که برای هر دو مدل در این نوشته میزان نمایش رنگ فوق العاده است.

زمان پاسخگویی چیست؟ این ویژگی چه تاثیر در قابلیت تلویزیون هایسنس و سونی دارد.

به مدت زمانی که یک پیکسل تغییر داده می دهد زمان پاسخگویی یا response Time می گویند. هر چه زمان پاسخگویی کمتر باشد واکنش صفحه نمایش به تغییرات هم بیشتر خواهد بود. زمان پاسخگویی در تلویزیون هایسنس 8.1 میلی ثانیه و در تلویزیون سونی X9000H برابر با 11.2 میلی ثانیه است. این ویژگی بیشتر برای بازی و یا گیمینگ کاربرد دارد که در تلویزیون هایسنس کارایی بهتر است.

اتخاذ فریم تیره BFI یا نمایش متن در تلویزیون X9000H سونی و تلویزیون H9G هایسنس به چه صورت است.

شما حتمابه نوشته های پایین تلویزیون دقت کرده اید. این نوشته حرکت می کنند و در بعضی از تلویزیون متن متحرک توام با لرزش است که موجب ایجاد تاری می شود. در هر دو تلویزیون مورد بحث در این نوشته از BFI استفاده می شود. Black Fram Insertion یک فریم تیره است که برای کاهش نویز و تاری در متن متحرک در بین فریم های تصویر اضافه می شود. در تلویزیون هایسنس H9G این قابلیت به خوبی پیاده شده است و متن متحرک یا تصویر لوگو در این تلویزیون به نسبت تلویزیون X9000H سونی بهتر نمایش داده می شود.

ورودی و خروجی تلویزیون 

پورت ها می توانند در ارائه تصویر بهتر کارایی فوق العاده ای داشته باشند. در تلویزیون های مورد بحث در این نوشته از پورت ها کاربردی استفاده شده است. تلویزیون H9G پورت HDMI ورژن 2.0 را دارد در حالی ورژن بعضی از پورت های HDMI در تلویزیون سونی 2.1 می باشد. پهنای باند در HDMI ورژن 2.0 برابر با 18 گیگابایت و در پورت HDMI ورژن 2.1  برابر با 48  گیگابایت می باشد. تاخیر در انتقال داده در پورت ها در هر دو تلویزیون کم است. شما می توانید بازی را با تلویزیون X9000H سونی بهتر و سریعتر انجام دهید. تلویزیون سونی X9000H از کیفیت تصویر 4K با نرخ 120 هرتز پشتیبانی می کند در حالی که تلویزیون هایسنس 4k را در نرخ 60 هرتز نمایش می دهد. در زمینه ارائه بازی تلویزیون سونی X9000H با اختلافی کم جلوتر است.

 

امکانات هوشمند و بستر نرم افزاری

در هر دو تلویزیون از سیستم عامل اندروید استفاده شده است. برنامه ها و میانبرها در آن ها فراوان است. به نظر می رسد که تلویزیون هایسنس H9G از Disney پشتیبانی نکند که شاید در آپدیت به آن اضافه شود. قابلیت های جستجوی صوتی با ریموت کنترل های آن ها امکان پذیر است. شما می توانید بر روی ریموت آن دکمه های میانبر را استفاده کنید. ریموت کنترل در هر دو تلویزیون استاندارد می باشد. در تلویزیون هایسنس و یا تلویزیون سونی در این مدل ها به راحتی می توان به انواعی از محتوا دسترسی پیدا کرد. این تلویزیون ها هر کدام بستر نرم افزاری قوی دارند و می توان با استفاده از تلفن های هوشمند به آن ها لینک شد و محتوا را به اشتراک گذاشت. 

دفترچه راهنمای تلویزیون هایسنس و تلویزیون سونی و موارد داخل جعبه

دفترچه راهنمای تلویزیون هایسنس و تلویزیون سونی و موارد داخل جعبه

لیست قیمت تلویزیون های موجود در فروشگاه دنیس کالا

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha