بانه تی وی
۰ محصول۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصولجمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومانپرداخت و تسویه

بهترین کابل HDMI برای گیمینگ PS4 یا PS5

۱۳۹۹/۱۱/۲۴

بهرمندی از کیفیت تصویر بالا همیشه به تلویزیون و یا مانیتور و دستگاه پخش کننده معطوف نمی شود. کابل و یا رابط انتقال دهنده تصویر و صدا هم نقش اساسی در ارائه کیفیت بهتر تصویر دارد.  حضور پورت های HDMI در تلویزیون و یا دستگاه های پخش کننده صدا و تصویر موجب شده تا پورت های قدیمی و کابل های های آن ها کنار گذاشته شوند.  در این نوشته ما به پورت و کابل HDMI می پردازیم. همانطور که می دانید امروزه رزولوشن های بالایی از تصویر موجود می باشد. بهترین کابل HDMI برای انتقال این رزولوشن ها یا به عبارتی دیگر بهترین کابل HDMI برای PS4 و یا PS5 کدام است؟

 

تاثیر کابل HDMI در انتقال یا نمایش تصویر

 شاید زمانی با تلویزیون یک فیلم پخش شونده از دستگاه بلوری را تماشا می کنید و کیفیت آن زیاد چنگی به دل نمی زند. شما نمی دانید تلویزیون کیفیت تصویر بلوری و یا پورت تلویزیون کیفیت را پشتیبانی نمی کند . همه اینها برای کیفیت تصویر بهتر لازم هستند. اولل اگر تلویزیون دارای فرکانس حداکثر تصویر 60 هرتز باشد، کیفیت تصویر 4K با فرکانس 120 هرتز را با فرکانس 60 هرتز نمایش می دهد. در همین جا مشخص می شود که تلویزیون باید از فرکانس تصویر بالا برخوردار باشد. زمانی که تصویر 4K از دستگاه به تلویزیون منتقل می شود و تلویزیون توانایی پردازش تصویر 4K در 120 هرتز را دارد ولی پورت های آن ورژن پایین را دارند، در این صورت نیز کیفیت تصویر 4K با فرکانس 120 هرتز ارسال با نرخ فریم 60 هرتز نمایش داده می شود. 

کابل می تواند نقش اساسی را ایفا کند. کابل با پهنای باند کمتر، پهنای باند بیشتر را پشتیبانی نمی کند و یا به خوبی تصویر نمایش داده نمی شود. زمانی که شما از یک کابل HDMI ورژن 1.4 برای انتقال تصویر 120 هرتزی استفاده می کنید و پورت ها هم ورژن HDMI 2.1 هستند چه شرایطی پیش می آید؟ آیا امکان پذیر است؟

 

فرکانس 60 هرتز و 120 هرتز در تلویزیون چه تفاوتی را با هم دارند؟

نرخ نوسازی 60 هرتز در تلویزیون ها یک استاندارد برای فرکانس تصویر است. بیتشر تلویزیون های موجود در بازار فرکانس تصویر 60 هرتز را دارند. برای اینکه بدانید تلویزیون په فرکانسی را دارد، باید به مشخصات تلویزیون در وب سایت شرکت سازنده تلویزیون مراجعه کنید. کنتراست nantive نرخ نوسازی اصلی تلویزیون است.  در مشخصات احتمالا گزینه Motion Rate و یا MR  مشاهده خواهید کرد که یک عدد را دارد. Motion Rate برابر با 120 نشان از فرکانس تصویر 60 هرتز را دارد و Motion Rate برابر با 240 نشان از فرکانس تصویر 120 هرتز را دارد. در واقع برای اینکه تصویر بسیار روان و شفاف ارائه شود، پردازنده فریم های اضافه یعنی دو برابر فریم های فرکانس را در فریم های اصلی قرار می دهد. 

کیفیت تصویر با فرکانس 120 هرتز بسیار بیشتر از کیفیت تصویر با فرکانس 60 هرتز است. وقتی در تلویزیون در یک ثانیه 120 فریم نشان داده می شود اگر تصویر فریم و یا صحنه سریع را داشته باشد بدون نویز و یا بلور نمایش داده می شود. یک تصویر لوگو را در نظر بگیرید که از یک طرف صفحه نمایش به طرف دیگر حرکت می کند. با فرکانس تصویر 120 هرتز حرکتی روان و سریع را دارد و با فرکانس 60 هرتز حرکتی بریده و بریده  و یا همراه با تاری را خواهد داشت. 

 

کابل HDMI و تاثیر پهنای باند آن در انتقال داده

کابل HDMI هم صدا و هم تصویر را انتقال می دهد. این کابل جایگزین کابل های سه فیش و 5 فیش کامپوزیت و کامپوننت شده است. در این کابل داده های صوتی و تصویر به صورتی دیجیتالی انتقال دادهد می شوند در حالی که کابل ها و یا پورت های کامپوزیت و کامپوننت پایه انتقال داده آنها آنالوگ است. کابل HDMI می تواند به صورت دو بانده عمل کند. سرعت انتقال داده کابل و یا پورت HDMI بیشتر است. کابل ها  یا پورت های HDMI انواعی مختلف دارند که آن ها را ارائه می دهیم:

 

کابل و یا پورت HDMI ورژن 1.4

ورژن 1.4  از کابل و یا پورت HDMI پهنای باند 10.2 گیگابایتی را دارد. این ورژن می تواند تصویر 4K را در نرخ فریم 30 هرتز انتقال دهد.  در این پورت کیفیت تصویر Full HD در نرخ فریم 144 هرتز و کیفیت تصویر 1440p در نرخ فریم 75 هرتز نمایش داده می شود. اگر شما با این پورت و یا کابل کیفیت تصویر 4K را تماشا کنید قطعا کیفیت تصویر مطلوب نخواهد بود. اما چه کابلی از پورت HDMI ورژن 1.4 می کند. در واقع هر کابل ورژن بالاتر از پورت ورژن پایین تر پشتیبانی می کند. برای بازی های قدیمی و کنسول های قدیمی تر می تواند کاربرد داشته باشد.

کابل و یا پورت HDMI ورژن 2.0 و 2.0a و 2.0b

این ورژن از HDMI می تواند از کیفیت تصویر 4K در نرخ فریم 60 هرتز پشتیبانی کند. پهنای باند در آن 18 گیگابایت می باشد و به ماتب 8 گیگابات از HDMI 1.4 پهنای باند بیشتر دارد. شما زمانی که می خواهید کیفیت تصویر 4K را در نرخ فریم 60 هرتز تماشا کنید این ورژن از HDMI کفایت می کند. حالا کیفیت تصویر همراه با HDR باشد و یا اینکه نباشد، نرخ فریمی که شما دریافت می کند 60 هرتز است، اگر پورت در تلویزیون و یا دستگاه پخش کننده ورژن 2.0 را داشته باشد. اگر در تلویزیون ورژن پورت از HDMI پایین تر باشد می توان از کابل ورژن جدید برای آن استفاده کرد. نتیجه  اینکه برای پورت HDMI 2.1 از کابل HDMI 2.0  استفاده کرد. کابل و یا پورت HDMI ورژن 2.0a و 2.0b هر دو ارتقا یافته ورژن 2.0 هستند که به مراتب کیفیت بیشتری از تصویر را انتقال می دهند. کابل HDMI ورژن 2.0  برای همه پورت های ورژن 2.0 و 2.0a و 2.0b و ورژن 1.4 می تواند به کار گرفته شود.

پورت و یا کابل HDMI ورژن 2.1

آخرین ورژن از HDMI ورژن 2.1 می باشد. اگر تلویزیونی را دارید که از این پورت ها را دارد دیگر می توانید کیفیت تصویر 4K را در نرخ نوسازی 120 هرتز تماشا کنید. امروزه در تلویزیون های 2020 و 2021 از این پورت زیاد استفاده می شود. برای نمونه تلویزیون های اولد ال جی 2021 و یا تلویزیون های سامسونگ نئوکیولد 2021 از این پورت ها را دارند. در سال 2020 بعضی از تلویزیون ها کم و بیش یک پورت HDMI 2.1 را داشتند. تلویزیون ال جی C1 و تلویزیون کیولد Q80A سامسونگ  ونمونه های از این تلویزیون ها بودند. 

بهترین کابل HDMI برای گیمینگ PS4 یا PS5

بهترین!

بهترین کابل HDMI کابل High Spead می باشد. منظور چیست. کابل ها انواع مختلفی را دارند. البته همیشه قیمت بالاتر دلیل بر برتری و پهنای باند بیشتر در کابل نیست ولی در بعضی از موارد هزینه بیشتر برای خرید کابل به معنی کارایی و کاربرد بیشتر است.

کابل های یا از نقره و یا از مس ساخته می شوند. کابل HDMI می تواند طول های مختلفی را داشته باشند. سوکت HDMI را باید در نظر گرفت. کابل HDMI زیاد مورد استفاده قرار می گیرد و دندانه های آن در سوکت حساس است. جنس کابل و یا جنس سوکت آن قیمت کابل را تحت تاثیر قرار می دهد. کارایی و دوام در قیمت تاثیر می گذارد. اما در اینجا ما می خواهیم بهترین کیفیت را با استفاده از بهترین کابل HDMI داشته باشیم.

اگر دستگاه PS5 و یا XBoX X را دارید، چون این دستگاه ها از 4K در 120 هرتز پشتیبانی می کنند بایستی از بهترین کابل استفاده کنید . بهترین کابل HDMI کابل High Spead می باشد. شاید هر کابل HDMI با لیبل High Spead به فروش برسد. اما به راحتی می توان پهنای باند آن را امتحان کرد. در اینجا منظور از کابل HDMI از نوع High Spead کابلی سات که پهنای باند 48 گیگابایت را داشته باشد. اگر دستگاه های PS4 و یا Xbox One را دارید و تلویزیون دارای فرکانس تصویر 120 هرتز با پورت 2.1 است باز بایستی کابل HDMI با پهنای باند 48 گیگابایت را استفاده کنید. اما اگر ورژن پورت های 2.0 می باشد و یا فرمانس تصویر تلویزیون 60 هرتز می باشد، کابل HDMI ورژن 2.0 کفایت می کند. برای تماشای تصاویر 8K در نرخ 60 هرتز و تصاویر 4K در نرخ 120 هرتز ، بازی های 4K، پخش صدای دالبی اتمس و دالبی دیجیتال به پهنای باند 48 گیگا هرتز نیاز است.

نکته:  هر کابل ورژن جدید از پورت ورژن قدیمی می تواند پشتیبانی کند. بهترین کابل HDMI ورژن 2.1 با پهنای باند 48 گیگابایت می باشد. 

 

برچسب هاراهنمای خریدراهنمای خرید تلویزیونتلویزیونبهترین تلویزیون
رسول اوجاقی
1402/1/31
سلام خواهشا اگه میشه کمک کنید . تلویزیون من 4k هوریون هست و کنسولم xbox series x . وقتی میزارم رو رزولوشن uhd برمیگرده روی hd . مشکل از چی هستش ؟
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha