بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون سامسونگ Q60B و تلویزیون سامسونگ Q60A | تلویزیون های کیولد 2021 و 2022

۱۴۰۱/۱/۲

تلویزیون سامسونگ Q60B در سال 2022 تولید شده است و این تلویزیون جایگزین تلویزیون سامسونگ Q60A شده است. در واقع این دو تلویزیون در سری 6 کیولدی می باشند و همیشه فروش زیادی را به خود اختصاص می دهند. قیمت تلویزیون سامسونگ Q60B به نسبت قیمت تلویزیون Q60A بیشتر می باشد. در این نوشته مقایسه بین این دو تلویزیون را ارائه می دهیم و می خواهیم دلیل اختلاف قیمت را بیان کنیم.

 

طراحی، مهمترین تفاوت در تلویزیون های سری 6 کیولد سامسونگ

تلویزیون سامسونگ Q60A دارای دو پایه در کناره ها بوده که قابلیت تنظیم ارتفاع را دارند. تلویزیون Q60B دارای طراحی پایه وسط می باشد که دقیقا شبیه به تلویزیون سامسونگ کریستال 4K مدل AU9000 می باشد.  میزان حاشیه در هر دو تلویزیون یکی بوده و هر دو یک میزان ضخامت را دارند. این تلویزیون ها از پلاستیک ساخته شده اند و در پشت پنل دارای شیار هایی برای انتقال و هدایت کابل ها می باشند. شما می توانید هر دو را بر روی میز و یا بر روی دیوار نصب کنید. تلویزیون سامسونگ کیولد 2022 سری 6 یعنی Q60B به میز تلویزیون با عرض کم اما تلویزیون Q60a به میز تلویزیون با عرض زیاد نیاز دارد. فریم و رنگ قاب در این تلویزیون به مشکی می باشد. 

 

تفاوت تلویزیون Q60B و تلوزیون Q60A

 

فناوری کیولد و دوآل ال ای دی در تلویزیون Q60A و تلویزیون Q60B

همه تلویزیون های کیولد سری 6 سامسونگ دارای فناوری کیولد و دوآل ال ای دی  هستند. دوآل ال ای دی به ال ای دی های دوتایی گفته می شود که در یک نقطه قرار می گیرند و رنگ سفید برفی و رنگ زرد را منتشر می کنند. Dual LED می تواند تمایز بین رنگ ها را افزایش دهد و جزئیات بیشتری را به نمایش بگذارد. کیولد یا کوانتوم دات هم در هر دو تلویزیون موجود است و رنگ ها با یک میزان اشباع نمایش داده میشوند. 

 

اندیکس تصویر 3100 واحد PQI در تلویزیون های سری 6 کیولد سامسونگ

سامسونگ برای مشخص کردن کیفیت تصویر بین تلویزیون های خود از اندیکس تصویر استفاده می کند. اندیکس تصویر یا PQI در هر دو مدل برابر با 3100 می باشد و در این زمینه تفاوتی بین آن ها وجود ندارد. در واقع هر دو از یک نوع پنل و یک نوع نورپردازی و یا پردازنده استفاده می کنند که طبیعی است که میزان اندیکس برابری را داشته باشند. 

 

صفحه نمایش VA، کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق

همانند اکثر تلویزیون های سامسونگ در تلویزیون Q60B و Q60A هم از پنل VA بهره گرفته شده است. این نوع از پنل کنتراست بالایی دارد و رنگ مشکی عمیق را به خوبی نمایش می دهد. عمق رنگ در هر دو تلویزیون برابر با 8 بیت است که سامسونگ با FRC آن را به 10 بیت رسانده است. شفافیت تصویر در این تلویزیون ها زیاد بوده و هم در محیط کم نور و هم در محیط پر نور کارایی بالایی را دارند.

 

روشنایی تصویر در تلویزیون های سامسونگ Q سری 6 

در این تلویزیون ها از نورپردازی Edge استفاده شده است که در آن لامپ های LED به صورت خطی قرار گرفته اند. البته تاریکی منطقه ای در آن ها از نوع Frame می باشد که تا حدی تمایز را افزایش داده و کنتراست قابل ارتقا شده است. 

 

 

 

روشنایی تصویر در تلویزیون های سامسونگ Q سری 6 

 

تلویزیون Q60B با فرکانس 50 هرتز و تلویزیون Q60A با فرکانس 60 هرتز

فرکانس تصویر به تعداد بازنمایش تصویر به جهت شفاف شدن آن اعمال می شود. در هر ثانیه در تلویزیون ممکن است چند بار تصویر باز نمایش شود. محتوای موجود در بازار به نرخ فریم 24 و 25 و 30 و یا 60 فریم بر ثانیه برداشت می شوند. البته دوربین هایی هستند که می توانند محتوای 4K را با نرخ 120 فریم برداشت کنند اما بسیار کم یاب می باشند بنابراین فعال اینگونه محتوا موجود نیستند. سامسونگ در سال 2022 از فرکانس 50 هرتز استفاده می کند همانطور که ال جی در سال 2021 از ان استفاده کرده است و دلیل آن هم زیاد بودن محتوای 25 فریم بر ثانیه می باشد که با تلویزیون 50 هرتزی بهتر نمایش داده می شود. بنابراین تلویزیون Q60A محتوای 30 فریم را بهتر نمایش می دهد ولی تلویزیون Q60B برای محتوای 25 فریم بر ثانیه کاربردی تر می باشد. 

 

توان صوتی و قابلیت های آن 

هر دو تلویزیون دارای صدای 20 وات می باشند که با دو اسپیکر 10 وات ارائه می دهند. ویژگی های صوتی یکسانی دارند و هر دو از فرمت های صوتی یکسانی پشتیبانی می کنند. در هر دو تلویزیون گزینه انتقال و ارتقای صدا وجود دارد و برای این منظور دو پورت HDMI و Optical در دسترس می باشند. 

 

شباهت تلویزیون Q60A و Q60B

 

قابلیت های هوشمند با ریموت کنترل هوشمند خورشید

هر دو از تایزن به عنوان رابط کاربردی استفاده می کنند و IOS و اندروید در آن ها قابل پشتیبانی می باشد. در تلویزیون Q60A سوئیچ میکروفون روی ریموت کنترل ولی در تلویزیون Q60B روی تلویزیون به صورت Buil-In می باشد. تقریبا قابلیت های هوشمند یکسانی دارند و می توانند به یک میزان کارایی را داشته باشند. مدل ریموت در تلویزیون کیو60 آ مدل TM2180E و در تلویزیون کیو60بی مدل TM2280E می باشد که مقداری مدل 2022 یکدست تر می باشد. 

 

 

جمع بندی| تلویزیون Q60B بهتر است یا تلویزیون Q60A

هرچند تفاوت ها میان این دو تلویزیون از نظر کیفیت تصویر و صدا کم است اما در طراحی متفاوت می باشند. تلویزیون سامسونگ Q60B دارای پایه در وسط می باشد ولی تلویزیون سامسونگ Q60A پایه کنار با قابلیت تنظیم ارتفاع است که با ساندبار ها سازگاری جذابیتی بالایی را دارد. تفاوت در میزان فرکانس را نمی توان مهم در نظر گرفت و اختلافی زیاد را ایجاد نمی کند. قیمت تلویزیون Q60B سامسونگ بیشتر خواهد بود و در نهایت شما تصمیم می گیرید که کدام تلویزیون را خریداری کنید. 

برچسب ها تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون مقایسه تلویزیون Q60A تلویزیون 60 هرتز تلویزیون کیولد 2022 تلویزیون کیولد تلویزیون کیولد 2021
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha