بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

چگونه از چروک شدن لباس ها در ماشین لباسشویی جلوگیری کنیم؟

۱۴۰۲/۱۰/۹

در زمان شستن لباس ها با ماشین لباسشویی بعضی از لباس ها چروک شده و بعضی دیگر بدون تغییر ساختاری باقی می مانند. در این نوشته ما به دلایل چروک شدن لباس ها می پردازیم و راه های جلوگیری از آن را بیان می کنیم. 


 چرا لباس ها چروک می شوند؟

شاید بعضی از لباس ها زیاد چروک نشوند و شما هر برنامه را در ماشین لباسشویی انتخاب کنید زیاد مهم نباشد اما لباس هایی که دارای بافت آزاد می باشند چروک شده و چروک شدگی ممکن است سخت و یا نرم باشد. دما بالا و همچنین برنامه های سریع و یا Intensive قطعا برای لباس های تمایل به چروک شدن مناسب نبوده و فرایند چروک شدگی با آن ها افزایش پیدا می کند.

 

 

لباس هایی که در ماشین لباسشویی چروک می شوند

لباس هایی با الیاف کتان و پشم و یا ابریشم با توجه نوع ساختاری که دارند تمایل زیادی به چروک شدن دارند. لباس هایی دیگر همچون الیاف بامبو، ویسکوز Viscose و رایون Rayon به آسانی چروک می شوند. این الیاف با دمای بالا و یا با شرایط شستشوی پیچیده و سخت چروک می شوند. 
لباس هایی که از نایلون Nylon ، پلی استر Poly Ster و یا سپاندکس Spandex ساخته شده اند به سختی چروک می شوند. این لباس ها دارای الیاف مصنوعی و متراکم هستند و فضایی برای تغییر شک و یا تغییر حالت ندارند. 

 

راه هایی برای جلوگیری از چروک شدن لباس ها

معمولا شرکت های تولید کننده لباس آگاهی بیشتری از ساختار و ترکیب و یا مواد به کار رفته را دارند از این رو همیشه نکاتی را به عنوان راهنما بر روی لباس ها قرار می دهند که لیبل استفاده و ... نام دارد. نحوه و تنظیم درجه حرارت اتو کردن، دمای شستشوی آب، شرایط و دمای خشک کردن و.... بر روی برچسب دیده می شود. از این رو اگر شما طبق برچسب عمل کنید معمولا لباس ها چروک نمی شوند. 

 

تمیز کردن نقطه ای لکه ها

معمولا بیشتر قسمتی از لباس کثیف می شود و یا لکه به خود می گیرد. در این گونه موارد اکثرا لباس در ماشین لباسشویی انداخته شده تا تمیز شود. توصیه می شود اول لکه را با مواد سازگار با لباس و اب ولرم تمیز شود. چراکه برنامه های ماشین لباسشویی آنچنان متنوع نیستند و ممکن است با برنامه انتخابی آن لکه تمیز نشود و یا اینکه برای تمیز کردن لکه ممکن است برنامه پر فشار و دما بالایی انتخاب شود که برای لباس مناسب نباشد و آن را چروک کند. شما اگر لکه را از قبل تمیز کنید می توانید برنامه با دمای پایین برای شستشو انخاب کرده باشید. 

 

دمای پایین را برای شستشن لباس ها انتخاب کنید. 

شاید دیده باشید که ماشین لباسشویی دمای پایینی را در برنامه های خود دارد. برای نمونه بیشترین دمای شستشو در ماشین لباسشویی R5 ال جی برابر با 60 درجه می باشد. شما با انتخاب هر برنامه می توانید دمای آن را به صورت دستی تنظیم کنید اما توصیه نمی شود. هر برنامه دارای دمای خاصی می باشد که به صورت استاندارد برای آن در نظر گرفته شده است. اکثر لباس ها در دمای 30 تا 40 درجه شستشو داده می شوند. برای شستشو حوله ها هم دمای 60 درجه توصیه می شود. 

 

شستن لباس ها تنها در مواقع ضروری

شستشوی لباس ها، طول عمر آن ها را کمتر می کند. شما در نظر بگیرید هر بار الیاف لباس ها تحت تاثیر فشار و دما قرار می گیرد بنابراین جز در موارد ضروری از شستن لباس ها خود داری کنید. 

 

 

راه کار هایی برای خشک کردن لباس ها

اکثرا در زمان خرید ماشین لباسشویی اینگونه سوال می شود که آیا لباسشویی با خشک کن صد در صد وجود دارد و یا اینکه آیا لباسشویی خشک کن صد در صد دارد. لباس ها بر حسب نوع و جنسی که دارند دارای شرایط خشک کردن متفاوت می باشند. برای نمونه بعضی از لباس ها بهتر است در فضای آزاد بر روی طناب خشک شوند و بعضی دیگر به واسطه اینکه حالت پذیر هستند، باید در یک سطح صاف پهن شوند. حوله ها و... در لباسشویی خشک می شوند و به نظر مشکلی هم نداشته باشد. خشک کردن لباس ها در زیر نور آفتاب هم مدت زمان دارد و بیشتر از یک زمان خاص توصیه نمی شود. اما به نظر انتظار خشک کردن صد در صد لباس با ماشین لباسشویی را نداشته باشید. ال جی ماشین لباسشویی 12 کیلویی 8 کیلو خشک کن را دارد که مدل آن V12 است. این لباسشویی از تزریق بخار 70 درجه سانتیگرادی به  داخل دیگ استفاده می کند که تازه این دما برای شستشو و خشک کردن توصیه نمی شود. هر چند بخار موجب نرمی لباس ها می شود اما برای ساختار بعضی از لباس ها مناسب نیست. خشک کردن لباس نه تنها مصرف انرژی را در پی دارد بلکه خود موجب چروک لباس ها می شود. 

 

آیا مواد شوینده موجب چروک لباس ها می شود. 

مواد شوینده به خودی خود موجب چروک شدن لباس ها نمی شوند بلکه ماشین لباسشویی و نوع برنامه شستشو لباس ها را چروک می کند. مواد شوینده خود موجب نرمی لباس ها می شوند و موجب تغذیه الیاف لباس ها می شوند. برای خشک کردن لباس ها در ماشین لباسشویی از توپ هایی استفاده کنید که در تصویر زیر آورده ایم.

 

چگونه چروک روی لباس ها را برطرف کنیم

در بیشتر موارد می توانید با اتو کردن لباس ها را صاف کنید اما بعضی از لباس ها نسبت به اتو کردن حساس می باشند. برای نمونه لباس های پشمی و کتانی را با یک سوم پیمانه نرم کننده موی سر و آب مخلوط کرده و به آرامی آبکشی کرده و در هوای آزاد روی سطح صاف خشک شوند. برای لباس های ابریشمی به ارامی در اب ولرم و با دست تغییر حالت ایجاد شده را می توان برگرداند. 

 

 

برچسب ها پتوشور ماشین لباسشویی
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha