بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون سامسونگ AU8000 و تلویزیون سونی X8000J

۱۴۰۰/۳/۳۱

تلویزیون های سونی و تلویزیون های سامسونگ مشخصاتی کاربردی اما متفاوت دارند که گاها کاربر در بین خرید برندی سامسونگ و یا سونی دچار شک و تردید می شود. در این نوشته تلویزیون سونی X8000J وتلویزیون سامسونگ AU8000 را مورد بررسی و مقایسه قرار می دهیم. این دو تلویزیون قطعا از پر فروش های سونی وسامسونگ خواهند بود همانطور که تلویزیون X8000H سونی و تلویزیون TU8000 سامسونگ در سال 2020 از پرفروش های این دو شرکت بودند. 

 

صفحه نمایش

این دو تلویزیون دارای پنل متفاوتی هستند و متناسب با نوع پنلی که دارند هر کدام کارایی متفاوتی را به نمایش می گذارند. در تلویزیون سونی X8000J پنل از نوع IPS می باشد  ولی پنل تلویزیون AU8000 از نوع VA می باشد. هر دو تلویزیون رزولوشن 4K را دارند و در آن ها کیفیت تصویر با روشنایی و شفافیت بالایی نمایش داده می شود. این دو تلویزیون هر کدام برای یک نوع کاربری بیشترین کارایی را دارند.

 

زاویه دید و تماشای تلویزیون از کناره ها

وقتی تلویزیون را از کناره ها تماشا می کنید، مدل X8000J به نسبت AU8000 زاویه دید بیشتری را داشته و می تواند کاربردی تر باشد. این تلویزیون سونی همانند X8000H دارای آرایش پیکسلی افقی است و کاربر می تواند از کناره ها شفافیت و روشنایی بالایی را دریافت کند. در واقع این تلویزیون برای یک محیط بزرگ که کاربر مجبور است از کناره هم تلویزیون را تماشا کند یکی از بهترین های موجود در بازار است. تلویزیون AU8000 سامسونگ با پنل VA زاویه دید کمی دارد و بیشترین کیفیت آن از روبه رو خواهد بود. زمانی که تصویر این تلویزیون از کناره ها مورد تماشا قرار گیرد، روشنایی و شفافیت تصویر کاهش می یابد.

 

کنتراست و روشنایی تصویر

کنتراست همیشه در تلویزیون با پنل VA بیشتری بوده است و در این زمینه تلویزیون سامسونگ کریستال 4K یعنی مدل AU8000 کارایی بیشتری به نسبت تلویزیون سونی X8000J دارد. روشنایی تصویر در تلویزیون X8000J بیشتر است چون نورپردازی آن Direct است و تعداد بیشتری از لامپ هایLED در برد نور پس زمینه آن وجود دارد. با اینکه در هیچ کدام از این تلویزیون ها از تاریکی منطقه ای استفاده نشده است اما تلویزیون با پنل VA یعنی AU8000 کنتراست بیشتری را دارد. کنتراست تلویزیون سونی برابر با1116:1 و کنتراست تلویزیون سامسونگ 3811:1 می باشد.

 

خاکستری یکنواخت و نمایش رنگ ها

در تلویزیون نمایش رنگ خاکتستری به عنوان معیاری برای سنجش صفحه نمایش به کار گرفته و یا نمایش داده می شود. تلویزیون سونی X8000J رتنگ خاکستری را یکدست تر نمایش می دهد. این قابلیت به این معنی است که این تلویزیون می تواند رنگ ها را بهتر نمایش دهد. در نتیجه تلویزیون سونی X8000J در نمایش رنگ ها غنی و دامنه پر رنگ و کم رنگ بهتر عمل می کند.

 

نمایش رنگ مشکی و جذابیت نمایش فیلم های سینمایی

رنگ مشکی هر چه عمیق تر نمایش داده شود برای نمایش فیلم های سینمایی و یا نمایش فیلم ها در یک محیط سینمایی بهتر می باشد. رنگ مشکی در تلویزیون با پنل VA یعنی تلویزیون سامسونگ AU8000 بیشتر است. تلویزیون سامسونگ کریستال 4K می تواند رنگ مشکی و دامنه خاکستری را بهتر متمایز کند.

 

انعکاس نور از صفحه نمایش و کارایی تلویزیون در محیط پر نور

 تلویزیون سونی می تواند نور کمتری از صفحه نمایش به نسبت تلویزیون سامسونگ منعکس کند. تلویزیون سامسونگ کریستال 4K می تواند در محیط روشن کاراتر باشد. این تلویزیون یعنی AU8000 بیشتر نور را در یک نقطه منعکس می کند و موجب میش ود تا کاربر با تداخل نوری مواجه نشود. معمولا صفحه نمایش هر دو تلویزیون از نوع Semi-Glossy است که سامسونگ برای محیط پر نور و یا زمانی که تلویزیون روبه روی پنجره نصب می شود کارایی بیشتری را دارد. 

 

محتوای دینامیکی و فرمت های HDR

 اینکه تلویزیون توانایی نمایش کدام یک از فرمت های تصویر را داشته بشاد به روشنایی پنل بستگی دارد. تلویزیون سونی روشنایی بیشتری را با نورپردازی Direct به نسبت تلویزیون سامسونگ کریستال 4K با نورپردازی Edge دارد. تلویزیون X9000J سونی دارای قابلیت پشتیبانی از فرمت های تصویر دالبی ویژن و HDR است ولی تلویزیون سامسونگ فرمت HDR10+ را پشتیبانی می کند. روشنایی و نمایش رنگ در تلویزیون X8000J بیشتر است و این تلویزیون می تواند در این زمینه جلوتر از تلویزیون پر فروش سامسونگ باشد. 

 

کارایی تلویزیون های سامسونگ و سونی برای نمایش تصویر بازی، رقابتی تنگاتنگ

تلویزیون بسته به مشخصاتی که دارند می توانند قابلیت های منحصر به فردی را به نمایش بگذارند. تلویزیون X8000J سونی دارای فرکانس تصویر 60 هرتز است و دقیقا تلویزیون سامسونگ نیز همین فرکانس را دارد بنابراین از نظر فرکانس و میزان باز نمایش فریم ها شبیه هم هستند. تلویزیون سونی به نسبت تلویزیون سامسونگ دارای زمان پاسخگویی کمتری است یعنی پیکسل ها در ان سریعتر می باشند. میزان تاخیر در انتقال داده در هر دو تلویزیون تقریبا برابر است و مقداری کم را به خود اختصاص داده است. در تلویزیون AU8000 سامسونگ بایستی در تنظیمات گزینه ALLM را فعال کرد که این قابلیت موجب کاهش در تاخیر (input Lag ) در انتقال داده می شود اما تلویزیون سونی به صورت اتوماتیک فریم های سریع را شناسایی کرده و مسیر انتقال را بازتر می کند تا سرعت انتقال داده های تصویر و صوتی بیشتر باشد. 
نتیجه این می شود که هر دو تلویزیون با فرکانس استاندارد و میزان تاخیر در انتقال داده یکسان می توانند تصاویر گیمینگ و یا تصاویر کنسول های بازی PS5 و Xbox X را ب نرخ 60 هرتز نمایش می دهند. تلویزیون سونی با زمان پاسخگویی کمتر صفحه نمایش می تواند مقداری در این زمینه کاربردی تر عمل کند. 

پشتیبانی از رزولوشن و فرمت های تصویر موجود

 خوب از آنجا که هر دو تلویزیون دارای فرکانس تصویر 60 هرتز بوده و پنل نیز رزولوشن 4K را دارد می توان نتیجه گرفت که این تلویزیون های از رزولوشن 4K در نرخ 60 هرتز پشتیبانی می کنند. خوب میزان کرومای ساب سمپلینگ در این تلویزیون ها با آرایه 4:4:4 خواهد بود. کیفیت تصویر Full HD یا رزولوشن 1080P با نرخ 60 هرتز و همچنین کیفیت تصویر 4K یا 2160P با نرخ 60 هرتز قابل پشتیبانی می باشد. تلویزیون سونی در زمینه پشتیبانی از رزولوشن جلوتر بوده و می تواند فرمت 1440P را در نرخ 60 هرتز نمایش دهد.

 

ورودی و خروجی های موجود 

وقتی که ورژن پورت ها مد نظر باشد می توان نتیجه گرفت که هر دو مشابه می باشند. در هر دو تلویزیون HDMI ورژن 2.0 را دارد که در نوع خود بی نظیر است. این پورت شما را از کیفیت 4K در نرخ 60 هرتز بهره مند می کند. تعداد پورت های HDMI در تلویزیون X8000J سونی 2021 یک عدد بیشتر می باشد. هر دو مدل دارای 2 پورت USB می باشند که یکی از پورت ها در تلویزیون سونی دارای ورژن 3 می باشد. پورت اپتیکال، شبکه و آنتن در هر دو تلویزیون وجود دارند.

 

کیفیت صدا و توان صوتی

سونی همیشه به صدای با کیفیت و فوق العاده معروف بوده است. اصلا سونی نه تنها در شیک ها و یا سیستم های صوتی بلکه در تلویزیون های خود نیز به صدا زیاد اهمیت می دهد. سامسونگ نیز در چند سال اخیر در این زمینه فوق العاده بوده است و با اتخاذ فناوری OTS و یا Q Symphony  توانسته است صدا را با کیفیت تصویر بالای تلویزیون های خود هماهنگ کند. اما هر دو تلویزیون توان صوتی یکسانی را دارند و برای انتشار صدا شبیه هم عمل می کنند. هر دو دارای یک پورت HDMI با قابلیت بازگشت صوتی هستند که پهنای باند 1 و یا 37 مگابایت را برای صدای دیجیتال دارند. هم تلویزیون سامسونگ کریستالی AU8000 و هم تلویزیون سونی X8000J از فرمت دالبی دیجیتال و DTS پشتیبانی می کنند. تلویزیون سونی از دالبی ترو اچ دی در سیستم 5.1 کاناله پشتیبانی می کند اما سامسونگ این قابلیت را ندارد. با توجه به مشخصات سیستم صوتی در هر دو تلویزیون می توان گفت که تلویزیون سونی می تواند کیفیت صدای بیشتری را به واسطه پشتیبانی از فرمت های بیشتر و با کیفیت تر ارائه دهد. 

 

گوگل تی وی (Google TV) و تایزن (Tizen)

 تلویزیون سونی X8000J دارای سیستم عامل گوگل تی وی است که در واقع می توان ان را ارتقا یافته اندروید 10 در نظر گرفت. سامسونگ هم از تایزن استفاده می کند که به نسبت ورژن قبلی بالاتر بوده و می تواند کاربردی تر باشد. برخلاف تصور عموم کاربران، تایزن هم می تواند همانند اندروید از سیستم عامل ها و برنامه های متنوع پشتیبانی کند. جستجوی صوتی، الکسا و برنامه های میانبر برای دانلود محتوا همانند نتفلیکس و دیسنی در هر دو تلویزیون وجود دارد. سونی از ریموت کنترل استاندارد استفاده می کند  و توانایی پشتیبانی از قابلیت های هوشمند را دارد و سامسونگ هم از ریموت هوشمند استفاد می کند که دارای سلول خورشیدی است و با نور محیط شارژ می شود. 

 

طراحی و نمای ظاهری

همانند مشخصات فنی ، طراحی و نمایش ظاهری تلویزیون نیز می تواند در جذابیت موثر باشد. تلویزیون سونی X8000J دارای حاشیه پنل 1.5 سانتیمتر است که حاشیه یا Bezel آن پلاستیک می باشد و از آن طرف حاشیه در تلویزیون سامسونگ 0.9 سانتیمتر است و حاشیه آن شیشه پنل می باشد. تصویر آن را در زیر آورده ایم.


تلویزیون سونی X8000J دارای میزان ضخامت قاب برابر با 7.3 سانتیمتر است و از آن طرف تلویزیون سامسونگ کریستالی Au8000 دارای میزان ضخامت 3.1 سانتیمتر است. سامسونگ با ضخامت کمتر جذابیت بیشتر مخصوصا در زمان نصب بر روی دیوار را دارد. 


پایه های در تلویزیون سونی X8000J به صورت V شکل بوده و در تلویزیون سامسونگ AU8000 به صورت مسطح یا Flat می باشند. در تلویزیون سونی ارتفاع پایه نسبتا خوب است می توان در کنار آن از ساندبار استفاده کرد. تلویزیون سامسونگ هم قابلیت تنظیم ارتفاع را با پایه ها دارد که یک نوع جذابیت دیگر در تلویزیون سامسونگ کریستالی می باشد.

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون تلویزیون پایه کنار مقایسه تلویزیون سونی و سامسونگ مقایسه تلویزیون AU8000 تلویزیون کریستال 4K تلویزیون ال ای دی تلویزیون کریستال 4K سری 8
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha