بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون سامسونگ Q60A و تلویزیون سامسونگ AU8000

۱۴۰۰/۳/۲۷

 تلویزیون سامسونگ Q60A با فناوری کیولد(QLED) و دول ال ای دی(Dual LED) و تلویزیون سامسونگ کریستال 4K مدل AU8000 از تلویزیون های بسیار پر فروش و محبوب سامسونگ هستند. این تلویزیون ها هم در سری خود قیمت مقرون به صرفه ای دارند و هم از نظر امکانات و کیفیت و قابلیت ها، نزدیک به هم می باشند. تلویزیون AU8000 بالاترین تلویزیون سری AU از تلویزیون های کریستال 4K است البته اگر تلویزیون AU9000 وارد بازار نشود. تلویزیون سامسونگ Q60A نیز تلویزیون میان رده یا Entry Level در میان تلویزیون های کیولد سامسونگ است. در این نوشته ما این دو تلویزیون را مورد بررسی و مقایسه کامل قرار می دهیم.

 

صفحه نمایش VA در تلویزیون کریستال 4K و کیولد سامسونگ AU8000  و Q60A

از آنجا که سامسونگ در همه تلویزیون های خود به استثنای تلویزیون 2021 کیولد Q80A، از پنل VA استفاده کرده است، این دو تلویزیون  که می خواهیم مورد مقایسه قرار دهیم، دارای پنل VA می باشند. از نظر پنل تفاوتی بین دو مدل مورد مقایسه نیست. خوب پنل VA کنتراست بالایی را به دست می دهد و رنگ مشکی را بهتر نمایان می کند. شما می توانید از تصاویر فیلم های سینمایی و یا نمایش تصاویر در یک محیط کم نور سینمایی بیشترین لذت را ببرید. این صفحه نمایش بیشترین کیفیت تصویر و درخشندگی و کنتراست را از روبه رو دارد. یکی دیگر از ویژگی های این نوع از صفحه نمایش، زمان پاسخگویی کم است که نمایش تصویر بازی را کاراتر کرده است. عمق پنل 8 بیت است و سامسونگ در هر دو مدل از FRC یا Frame Rate Control استفاده کرده است که دامنه نمایش رنگ ها را افزایش می دهد .

 

نورپردازی و پشتیبانی از محتوای دینامیکی | HDR10+ 

نورپردازی Edge در هر دو تلویزیون با یک آرایش محقق شده است. سامسونگ کریستال 4K در برد LED خود از آرایش معمولی LED استفاده می کند و لامپ های LED آن به صورت تک LED می باشد اما تلویزیون کیولد سامسونگ از آرایش دوتایی LED استفاده می کند که به آن Dual LED می گویند و در تیتر پایین به آن می پردازیم. میزان روشنایی که تلویزیون Q60A تولید می کند به نسبت روشنایی AU8000 بیشتر است و فرمت های دینامیکی با زرق و برق بیشتری نمایش داده می شوند. محتوای دینامیکی مانند HDR10+ و یا HDR با تلویزیون کیولد سامسونگ جذابیت بیشتری را به دست می دهند. 

 

تلویزیون کیولد Q60A با فناوری بیشتر

AU8000 از پردازنده کریستال 4K استفاده می کند و به همین دلیل به تلویزیون کریستالی در بازار شهرت یافته است. این پردازنده سرعت و دقت پردازش بالاتری به نسبت پردازنده UHD Engine دارد. این نوع ویژگی را نمی توان فناوری در نظر گرفت هر چند سامسونگ اشاره ای به شبکه و آرایه عصبی بیشتر برای فوکوس در تصویر و ارتقای کیفیت کرده است. از آن طرف تلویزیون Q60A دارای فناوری Dual LED می باشد که موجب شده رنج نمایش رنگ و یا روشنایی تصویر زیاد شود. بنابراین تلویزیون کیولد سامسونگ میان رده یعنی کیو 60 آ، دارای دو فناوری کیولد  و دول ال ای دی می باشد.

 

فناوری Dual LED و QLED

 در برد نور پس زمینه Q60A از دو لامپ ال ای دی(LED) در هر نقطه استفاده می شود که یکی نور زرد و دیگری نور سفید برفی را انتشار می دهد. این ویژگی دامنه نمایش رنگ های تصویر را افزایش می دهد به همین دلیل این تلویزیون رنگ نمایش رنگ(Color Gamut) بیشتری به نسبت تلویزیون کریستالی AU8000 دارد. کیولد هم همان صفحه نانو ذرات است که کمک می کند تا نور با شدت بیشتری به پیکسل ها برسد. به تلویزیونی که از فناوری کیولد استفاده کند کوانتوم دات هم می گویند. هایسنس نیز در تلویزیون های یولد ULED خود از این فناوری استفاده می کند. 

 

کیفیت تصویر 4K با نرخ 60 هرتز در هر دو تلویزیون

 تصویر در هر دو تلویزیون با فرکانس 60 هرتز نمایش داده می شود. میزان شفاف بدون و یا بدون نویز بدون تصویر در هر دو مورد تقریبا شبیه است. تصویر 4K جذابیت زیادی را ایجاد می کند و می توان جزئیات حداکثری تصویر را داشته باشد که این تلویزیون های سامسونگ آن را به خوبی نمایش می دهند. هر دو تلویزیون سامسونگ می توانند نرخ 24، 25، 30 و 60 فریم در ثانیه را به خوبی پشتیبانی کنند. سامسونگ در سال 2021 از ویژگی Motion Excelerator استفاده کرده است که کمک می کند تا محتوای 120 هرتز یا 120 فریم در ثانیه تولید شده با دستگاه بلوری و یا کنسول بازی نیز به خوبی نمایش داده شوند البته چون این تلویزیون فاقد پورت HDMI ورژن 2.1 هستند نرخ 120 فریم را با 60 فریم دریافت می کنند. 

 

 کنتراست و تفاوت جزئیات تصویر

دارا بودن یک نوع پنل و یک نوع نورپردازی (Edge) ایجاب می کند که هر دو تلویزیون یک میزان از کنتراست را داشته باشند. اما تلویزیون Q60A مقداری کنتراست بیشتری را دارد. صفحه نمایش VA خود انواعی مختلف دارد که در هر دو مورد از نوع MVA است. هیچکدام از این تلویزیون ها از تاریکی منطقه ای استفاده نمی کنند و تنها دلیل کنتراست در آن ها، پنل VA می باشد. هر چند اختلاف کنتراست ناچیز است اما کیو 60 آ می تواند هم رنگ مشکی را بهتر نمایش دهد  و هم تفاوت بین روشن و تاریک در آن بیشتر باشد. کنتراست به معنی تفاوت است و هر چه بیشتر باشد، تلویزیون جذابیت بیشتری را در زمان نمایش فیلم های سینمایی ایجاد می کند.

 

رنج نمایش رنگ در تلویزیون Q60A بیشتر می باشد

تلویزیون Q60A با دو فناوری می تواند رنج نمایش رنگ بهتری را داشته باشد. تلویزیون سامسونگ AU8000 هم رنگ ها را بسیار غنی نمایش می دهد و اختلاف بین آن و کیو 60 آ بسیار کم است. معمولا رنگ ها به صورت بعد از کالیبره شدن و قبل از کالیبره شدن سنجش می شوند که خود بحث جدا گانه ای دارد

 

کارایی در محیط کم نور و پر نور

خود شیشه صفحه نمایش می تواند در کارایی تلویزیون تاثیر زیادی را بگذارد. هر دو تلویزیون از شیشه Semi- Glossy استفاده می کنند و تلویزیون AU8000 سامسونگ می تواند نور محیط را بیشتر منعکس کند. تلویزیون AU8000 در محیط روشن به نسبت تلویزیون کیولد سامسونگ Q60A کاراتر می باشد و موجب می شود تا کاربر تصویر را به خوبی از صفحه نمایش دریافت کند.

 

کارایی برای تصاویر پر سرعت

تصویر پر سرعت به تصاویر گفته می شود که نرخ فریم آن ها از فرکانس تصویر تلویزیون بیشتر باشد. برای نمونه یک تصویر 120 فریم وقتی بر روی یک تلویزیون 60 هرتز نمایش داده می شود مقداری بلور و یا نویز و همچنین تاری در تصویر تشکیل می شود. این تلویزیون ها تا زمانی که نرخ فریم ارسالی به تلویزیون کمتر  و مساوی 60 فریم باشد مشکلی را ندارند و در زمانی که بیشتر از این مقدار باشد معمولا نویز و بلور تشکیل می شود. سامسونگ در هر دو تلویزیون و به صورت کلی در همه تلویزیون های 2021 از ویژگی Motion Excelerator استفاده کرده است که با آن میزان بلور در تصاویر با نرخ فریم بالا نیز کاهش پیدا می کند.

 

ورودی و خروجی ها با یک تعداد و یک ورژن در هر دو تلویزیون

3 پورت HDMI و 2 پورت USB، پورت آنتن، پورت شبکه، پورت اپتیکال و... از پورت های موجود در هر دو تلویزیون سامسونگ هستند. از نظر پورت ها و تعداد آن ها و یا ورژن آن ها تفاوتی وجود ندارد. هر دو پورت ها را در کناره قاب دارند و از پورت کامپوزیت و کامپوننت برخوردار نمی باشند. 

 

طراحی و نمای ظاهری | هر دو تلویزیون پایه کنار اما شکل پایه ها متفاوت

هر دو تلویزیون سامسونگ دارای دو پایه در کناره قاب هستند و تفاوت ها در آن ها تقریبا کم است. تلویزیون AU8000 سامسونگ به نسبت تلویزیون TU8000 سال قبل پایه های مسطح تری دارد و به این معنی که پایه این تلویزیون V شکل نیست.  از آن طرف تلویزیون Q60A دارای پایه های V شکل است اما میزان زاویه پایه بازتر می باشد. پایه در هر دو تلویزیون دارای ویژگی تنظیم ارتفاع است و برای وصل کردن آن ها به قاب تلویزیون به پیچ نیاز نیست. هر دو تلویزیون مکان قرارگیری پورت های مشابهی دارند. به غیر پورت HDMI شماره سوم و پورت اپتیکال ، همه آن ها در کناره قاب بوده و دسترسی آسانی دارند. مدیریت کابل در هر دو تلویزیون پیاده شده است می توان از آن استفاده کرده تا اطراف تلویزیون شلوغ نشود.رنگ قاب و پایه در هر دو مورد مشکی می باشد. ضخامت قاب در تلویزیون سامسونگ کریستال 2021 مدل AU8000 برابر با 3.1 سانتیمتر و در تلویزیون سامسونگ کیولد Q60A برابر با 4 سانتیمتر است. تلویزیون های اولد حداکثر ضخامت 4.1 سانتیمتر را دارند و با این اوصاف هر دوی این تلویزیون های بر روی دیوار جذابیت ویژه ای را دارا خواهند بود.

 

Q60A VS AU8000

AU8000 VS Q60A Design

 

 جایگاه تلویزیون AU8000 در میان تلویزیون های موجود در بازار

تلویزیون AU8000 جایگزین تلویزیون TU8000 شده است و مشخصاتی به نسبت بهتر دارد. این تلویزیون Tap View دارد که در تلویزیون TU8000 موجود نبود. در این تلویزیون از تایزن ورژن 6.0 استفاده شده است که به نسبت ورژن 5.5 در تلویزیون TU8000 امکاناتی بیشتر و جذابیت بیشتری را دارد. ریموت این تلویزیون خورشیدی است که با نور محیط هم شارژ می شود. هر چند همه تلویزیون های سامسونگ طراحی باریکی دارند اما مدل های 2021 باریک تر بوده طراحی AirSlim دارند. تلویزیون AU8000 می تواند رقیب تلویزیون ال جی Nano80 باشد و از آن طرف هم تلویزیون سونی X8000J رقیبی برای آن در نظر گرفته می شود.

 

مقایسه تلویزیون سامسونگ Q60A با تلویزیون ال جی نانوسل Nano86

تلویزیون Q60A می تواند رقیبی برای تلویزیون Nano86 2021 ال جی باشد. این دو تلویزیون بسیار متفاوت هستند. برای نمونه تلویزیون نانو86 از پنل IPS و تلویزیون Q60A از پنل VA استفاده می کند. میزان کنتراست در تلویزیون Q60A بیشتر است و از آنجا که هر دو از یک نوع نورپردازی(Edge) استفاده می کنند و تاریکی منطقه ای آن چنانی ندارند، تلویزیون Q60A می تواند رنگ ها را بهتر نمایش دهد و کنتراست بالاتری داشته باشد. اما کارایی فنی در تلویزیون Nano86 و همچنین زاویه دید این تلویزیون بیشتر است. تلویزیون Nano86 ال جی هم فرکانس تصویر بیشتری را دارد و هم با دو پورت HDMI ورژن 2.1  می تواند برای نمایش تصویر بازی های کامپیوتری و یا به صورت کلی  برای تصاویر سریع تر موثرتر باشد. 

 

مقایسه تلویزیون Q60A و تلویزیون Q60T

به صورت خلاصه می توان گفت که کیفیت رنگ و روشنایی در تلویزیون Q60A به نسبت مدل سال 2020 یعنی تلویزیون Q60T بیشتر است اما با توجه به خصوصیات و نوع پنلی که Q60T دارد میزان کنتراست در این تلویزیون بیشتر است. قابلیت های هوشمند و همچنین ریموت کنترل و نوع طراحی از نقطه تمایز این دو تلویزیون می باشند که با تلویزیون Q60A جذابیت ها بیشتر می باشد. تلویزیون Q60A همانند مدل Q60T دارای صدای 20 وات است اما این تلویزیون از ویژگی کیوسمفونی لایت برخوردار است که در تلویزیون Q60T موجود نبود. برای بررسی و مقایسه این دو تلویزیون می توانید لینک زیر را بزنید:

مقایسه و بررسی تلویزیون سامسونگ 2021 Q60A و 2020 Q60T

 

مقایسه تلویزیون Au8000 با تلویزیون TU8000

تلویزیون AU8000 چه از نظر طراحی و چه از نظر امکانات نرم افزاری بر تلویزیون TU8000 برتری دارد. این تلویزیون بسیار جذاب و خوش فرم است و همان پردازنده و صفحه نمایش تلویزیون TU8000 را استفاده می کند اما آرایش پیکسل ها به صورت BGR است هر چند شاید مقداری خوانایی متون را تحت تاثیر قرار دهد اما کنتراست بالایی را موجب شده است. این دو تلویزیون در لینک زیر به صورت کامل مقایسه شده اند:

تفاوت و شباهت های تلویزیون سامسونگ AU8000 و TU8000

 

سخن آخر | تلویزیون سامسونگ Q60A بهتر است یا تلویزیون AU8000

تلویزیون AU8000 آخرین مدل از تلویزیون های سامسونگ کریستال 4K است. اگر تلویزیون AU9000 سامسونگ وارد بازار نشود این مدل بالاترین مدل از سری AU خواهد بود. تلویزیون Q60A هم در سری کیولد میان رده است که از دو فناوری کیولد و دول ال ای دی استفاده می کند. تلویزیون سامسونگ Q60A به نسبت تلویزیون سامسونگ AU8000 کارایی بیشتری را در صدا و تصویر دارد ولی بایستی اختلاف قیمت ها در مورد این دو تلویزیون هم در نظر گرفته شود.

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون تلویزیون پایه کنار مقایسه تلویزیون Q60A تلویزیون دوآل ال ای دی مقایسه تلویزیون AU8000 تلویزیون کریستال 4K تلویزیون ال ای دی تلویزیون کریستال 4K سری 8 تلویزیون کیولد مقایسه تلویزیون LED و QLED
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha