بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون سامسونگ TU8000 و تلویزیون سامسونگ TU7000

۱۳۹۹/۱۱/۱۷

تلویزیون های سری TU سامسونگ، با مشخصات فنی و ظاهری فوق العاده ای تولید شده اند. تنوع مدل ها در تلویزیون های سامسونگ زیاد است. اکثرا کاربران را در انتخاب بهترین( متناسب با استفاده) سردرگم می شوند. در این نوشته ما دو تلویزیون سامسونگ یعنی TU8000 و TU7000 را مورد بررسی قرار می دهیم. اگر قصد خرید تلویزیون سامسونگ و یا انتخاب یکی از این دو مدل از تلویزیون های سامسونگ را دارید، این نوشته همه جزئیات ، مزیت ها و یا نقاط ضعف این تلویزیون ها را در بر گرفته است.

کاربری و استفاده از تلویزیون

شما تلویزیون را برای چه استفاده ای می خواهید. بله یک واقعیت است هر تلویزیونی برای یک نوع استفاده یا کاربری ، کارایی ایده آل دارد. در حالی که همان تلویزیون ممکن است برای کاربری دیگر کارایی ضعیف تری به نمایش بگذارد. کاربری ها متفاوت هستند. استفاده از تلویزیون برای نمایش تصویر بازی، استفاده از تلویزیون برای نمایش شو ها در فضای روشن، تماشای تصاویر در فضای سینمایی و...از جمله کاربری های تلویزیون هستند. حالا کارایی و نمایش تصاویر در تلویزیون های سامسونگ TU8000 و TU7000 به چه صورت است.؟

صفحه نمایش

در بسیاری از موارد صفحه نمایش تمایز را در بین تلویزیون ها ایجاد می کند. ال جی در تلویزیون های خود بیشتر از صفحه نمایش IPS استفاده می کند در حالی که سامسونگ مطلقا از پنل VA در تلویزیون های خود استفاده می کند. ما چون در این جا تلویزیون های سامسونگ TU8000  و TU7000 را مورد بررسی قرار می دهیم، به صفحه نمایش VA می پردازیم.

صفحه نمایش VA در تلویزیون های TU8000 و TU7000

صفحه نمایش VA چه ویژگی هایی را دارد؟ در این صفحه نمایش آرایش پیکسل ها به صورت عمودی است به همین دلیل به آن Vertical Alignment می گویند. این نوع از آرایش پیکسل ها یک سری از ویژیگی ها را به تصویر می بخشند. در صفحه نمایش VA کیفیت تصویر و کنتراست از روبه رو بالا است. یکی از ویژگی های بارز و ذاتی این نوع از صفحه نمایش، ارائه رنگ سیاه عمیق است. صفحه نمایش VA در یک فضای سینمایی برای نمایش تصاویر ایده آل است. در هر دو تلویزیون سامسونگ مورد بحث در این نوشته صفحه نمایش یکی بوده و یک عمق نمایش داده و یک آرایش پیکسلی را دارند. در این تلویزیون ها زاویه دید کم است یعنی اینکه زمانی که از گوشه ها به تلویزیون تماشا کنید تصویر کم نور و کم رنگ می شود. این ویژگی بازدارنده برای بیشتر از 90 درصد تلویزیون های سامسونگ وجود دارد.  تلویزیون با پنل VA بیشتر از روبه رو کیفیت تصویر ایده آل را ارائه می دهند.

کیفیت و فرکانس تصویر تلویزیون سامسونگ TU8000 و TU7000

تصویر در تلویزیون سامسونگ TU8000 و TU7000 با رزولشون 8 میلیون پیکسلی نمایش داده می شود. در صفحه نمایش این تلویزیون ها تعداد پیکسل ها 2160*3840 می باشد که به رزولوشن 4K هم معروف است. امروزه محتوای 4K به طور فزاینده ای موجود می باشد بنابراین داشتن تلویزیون 4K امری ضروری است. در هر دو تلویزیون نرخ نوسازی تصویر و یا فرکانس تصویر 60 هرتز است. در این تلویزیون ها در هر ثانیه 06 فریم از تصویر پردازش می شود. سامسونگ در آن ها برای اینکه تصویر روان تر و شفاف تر باشد از Motion Rate استفاده کرده است که 120 فریم در ثانیه را نمایش می دهند. یعنی علاوه بر 60 فریم استاندارد 60 فریم دیگر را در میان فریم های اصلی نمایش می دهند. در این زمینه  تصویر این دو تلویزیون تفاوتی را با هم ندارند.

 شفافیت تصویر در تلویزیون TU8000 بهتر است یا در تلویزیون TU7000

 در این تلویزیون ها نور پردازی به صورت Edge می باشد. در آن لامپ های LED در کناره های صفحه نمایش قرار گرفته اند. این تلویزیون ها تقریبا یک میزان از روشنایی را تولید می کنند اما تلویزیون TU8000 سامسونگ با اختلافی کم از تلویزیون TU7000 جلوتر است. در این تلویزیون ها HLG و HDR و HDR10+ که از فرمت های محدوده دینامیکی هستند پشتیبانی می شوند. در هر دو تلویزیون ویژگی HDR به صورت اتوماتیک اعمال می شود، یعنی برای نمایش تصویر بهتر، داده هایی در داده های تصویر اتخاذ می شود. روشنایی تلویزیون TU7000 برای نمایش تصاویر HDR  برابر با 248 کاندلا بر متر مربع و برای تلویزیون TU8000 برابر با 278 کاندلا بر متر مربع است. هر چند این میزان از روشنایی باز کم است اما مشاهده می کنید که تلویزیون TU8000 برای نمایش HDR بهتر عمل می کند. 

کیفیت تصویر در تلویزیون TU8000 بهتر است یا در تلویزیون TU7000

دیزاین تلویزیون TU8000 و TU7000

طراحی پایه کنار یک طراحی کلاسیک، جذاب و موثر است. برای تلویزیون با این از  نوع طراحی باید میز تلویزیون بزرگتری را در نظر داشته باشید. طراحی تلویزیون با پایه های کناری برای ساندبار ها بهتر است و سازگاری بیشتری را ایجاد می کند. میزان لرزش در تلویزیون را باید جدی در نظر گرفت. میزان لرزش یا Wooble در تلویزیون های TU8000 و TU7000 بسیار کم است. پایه ها در هر دو تلویزیون V شکل هستند. در تلویزیون TU7000 سامسونگ پایه ها دارای انتهای گرد هستند که با پایه های تلویزیون TU8000 متفاوت است. در هر دو تلویزیون حاشیه صفحه نمایش و ضخامت تلویزیون تقریبا یکی است. هر چند تلویزیون ها تا حدودی با ویژگی هایی متفاوت در کشور ها مختلف وجود دارند اما به صورتی کلی پایه ها تلویزیون TU8000 به صورت خاکستری تیتانیومی Titan Gray و در تلویزیون TU7000 پایه ها مشکی است.

 

ورودی و خروجی ها

اگر کاربر حرفه ای هستید باید در هنگام خرید تلویزیون به یک سری از ویژگی توجهی چند برابر نسبت به بقیه گزینه ها داشته باشید. پورت ها در تلویزیون را فراموش نکنید. تلویزیون سامسونگ TU7000 دارای 2 پورت HDMI ورژن 2.0b است و یک پورت USB 2.0 را دارد. تلویزیون سامسونگ TU8000 دارای 3 پورت HDMI ورژن 2.0b و 2 پورت USB 2.0 می باشد. مشاهده می کنید که تلویزیون TU8000 سامسونگ یک پورت HDMI و یک پورت USB بیشتر را دارد. در هر دو تلویزیون پورت های HDMI دارای ویژگی CEC و ARC هستند اما این پورت ها چه کاربردی را دارند؟

پورت HDMI CEC: این پورت به معنی High Definition Multimedia Interface Consumer Electronics Control است. در پورت HDMI هم تصویر و هم صدا انتقال می یابد. اگر پورت ویژگی CEC را داشته باشد می توان با یک ریموت کنترل تلویزیون و یا اسپیکر های اکسترنال و یا سانبار ها که به تلویزیون وصل هستند، کنترل کرد. دیگر لازم نیست که برای کم کردن صدا و یا مکث آن، همیشه دو کنترل را در دست داشته باشید. متاسفانه در بیشتر موارد درست کار نمی کند و زیاد به آن خوشیبنانه نگاه نکنید.

پورت  HDMI ARC: از آنجا که پورت HDMI CES به خوبی کار نمی کند پورت HDMI ARC جایگزین خوبی است. ARC به معنی Audio Return Chanel است که به کانال بازگشت صوتی هم معروف است. با این پورت و کابل می توان از شلوغی که به واسطه کابل ها به وجود می آید جلوگیری کرد. این پورت صدا و تصویر را انتقال می دهد، اما چه صدا و تصویری؟ صدایی که با این پورت انتقال داده می شود، صدای دالبی دیجیتال و دالبی دیجیتال پلاس و صدای 5.1 کاناله با داده های فشرده است و تصویری که انتقال می دهد کیفیت تصویر 4K در نرخ فریم 60 هرتز است. بنابراین اگر می خواهید در تلویزیون صدای دالبی اتمس و یا 7.1 کاناله و یا کیفیت تصویر 4K در نرخ فریم 120 هرتز را دارا باشید باید  تلویزیون پورت HDMI eARC ویا HDMI 2.1 را داشته باشد و از طرفی برای مخصوصا تصویر فرکانس تصویر در تلویزیون 120 هرتز باشد. 

تلویزیون TU8000 با تلویزیون TU7000 فقط در تعداد پورت ها تفاوت دارد.

فاصله تا تلویزیون باید چقدر باشد؟

هر تلویزیونی با هر اندازه ای از صفحه نمایش برای یک فضا مناسب است. بهتر است فضا را به صورت مساحت متر مربع در نظر نگیرید. بسیاری از کاربرن سوال می کنند که برای یک فضای 36 متری چه تلویزیونی مناسب است؟ انگار می خواهند کولر گازی را خریداری کنند. برای خرید تلویزیون فاصله تماشا ملاک است. در چه فاصله ای به تلویزیون تماشا می کنید؟

مبل و یا کاناپه در جه فاصله ای از تلویزیون قرار دارد یا اینکه آیا تلویزیون به دیوار مصل می شود و یا روی میز تلویزیون قرار می گیرد. حتما در خانه بچه های بازی گوش دارید و می خواهید تلویزیون به دیوار وصل باشد. در هر صورت در دیاگرام زیر می توانید بهترین اندازه را برای خود انتخاب کنید. در هنگام خرید تلویزیون به کیفیت تصویر توجه داشته باشید. مثلا فقط اندازه مهم نیست چرا که کیفیت تصویر 4K را باید با فاصله ای نزدیک تر نسبت به تصویر Full HD تماشا کرد. 

فاصله تا تلویزیون باید چقدر باشد؟

جمع بندی

تلویزیون های سامسونگ TU8000 یا TU7000؟

تلویزیون TU8000 دارای ویژگی Ambiant Mode می باشد که در تلویزیون TU7000 وجود ندارد. در این ویژگی تصویر با نور محیط هماهنگ می شود تا کاربر بتوان جزئیات بیشتری را مشاهده کند. این ویژگی بیشتر در تلویزیون های کیولد سامسونگ وجود دارد. هر دو تلویزیون دارای کیفیت تصویر با نرخ نوسازی 60 هرتز و صدای 20 وات با ویژگی دالبی دیجیتال پلاس می باشند. تلویزیون TU8000 به نسبت تلویزیون TU7000 دارای یک پورت HDMI و یک پورت USB بیشتر است. ورژن و مشخصات پورت ها در هر دو تلویزیون یکی است.  تلویزیون TU8000 دارای ویژگی Game Mode+  که به نسبت Game Mode در تلویزیون TU7000 کارایی بهتری را دارد. 

زمان پاسخگویی در تلویزیون TU8000 برابر 9.5 تا 9.7 میلی ثانیه و در تلویزیون TU7000 برابر با 10.3 تا 10.4 میلی ثانیه است. تلویزیون TU8000 دارای پورت کامپوزیت ( 3 فیش زرد، سفید و قرمز) است که در تلویزیون TU7000 وجود ندارد. این پورت برای دستگاه های قدیمی و انتقال تصویر و صدا کاربرد دارد. روشنایی صفحه نمایش در تلویزیون TU8000 مقداری بیشتر از روشنایی در تلویزیون TU7000 است. نمایش رنگ سیاه و یا کنتراست به مراتب در هر دو یکسان است. هر دو تلویزیون برای بازی فوق العاده هستند. این تلویزیون ها تصویر بازی در فرکانس 60 فریم در ثانیه را نمایش می دهند. هم تلویزیون TU8000 و هم تلویزیون TU7000 از کنسول های بازی PS5 و Xbox X پشتیبانی می کنند.

قابلیت های هوشمند در تلویزیون TU8000 مقداری پیشرفته تر است. تلویزیون TU8000 دارای ریموت کنترل هوشمند است که ویژگی one Remote را دارد ولی ریموت کنترل در تلویزیون TU7000 از نوع استاندارد می باشد.

تلویزیون TU8000 برای گیمینگ بهتر از تلویزیون TU7000 است.

بهترین تلویزیون برای گیمینگ در سال 2021

مقایسه و تحلیل کامل تلویزیون UN7000 ال جی و تلویزیون TU7000 سامسونگ

انواع صفحه نمایش در تلویزیون های موجود در بازار

برچسب ها راهنمای خرید راهنمای خرید تلویزیون تلویزیون مقایسه مقایسه تلویزیون تلویزیون پایه کنار تلویزیون کریستال 4K
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha