بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه WiSA با کیوسمفونی(Q-Symphony)

۱۴۰۰/۵/۱۶

دو ویژگی در تلویزیون ها می توانند کیفیت و توان صوتی را افزایش دهند. از آنجا که هر برند از یکی از آن ها استفاده می کند در نیتجه هر تلویزیون هم می تواند کارایی متفاوتی را داشته باشد. در این نوشته، ما دو ویژگی را مورد بررسی قرار می دهیم که به صدا مربوط می شوند.  این دو ویژگی WiSA و Q-Symphony می باشند و به نوعی زمینه ارتقای توان صوتی تلویزیون را فراهم می کنند. ابتدا آن ها را معرفی کرده و در ادامه تلویزیون هایی را معرفی می کنیم که از این ویژگی ها برخوردار می باشند. 

 

WiSA چیست؟

WiSA کوتاه شده عبارت   Wireless Speaker And Audio می باشد. در واقع به معنی پخش صدا به صورت بی سیم می باشد. اگر تلویزیون قابلیت WiSA را داشته باشد می توان صدای آن را  به صورت بی سیم بر روی اسپیکر های جانبی انتشار داد که البته باید اسپیکر ها هم از WiSA پشتیبانی کنند. شما در زمان خرید تلویزیون و یا در مشخصات تلویزیون در وب سایت سازنده ممکن است به یکی از دو گزینه یعنی WiSA ready و یا Non Wisa Ready روبه رو شوید. اگر تلویزیون دارای ویژگی Wisa Ready باشد به این معنی است که تلویزیون از نظر نرم افزاری از Wisa پشتیبانی می کند اما برای محقق شدن قابلیت آن نیاز به دانگل و یا USB فرستنده صدا دارد. نمونه ای از ارسال کننده صدا مدل AXiim Link HD Transmitter می باشد.  اگر در مشخصات تلویزیون به گزینه Non Wisa Ready مواجه شدید جای نگرانی نیست و می تواند دستگاه فرستنده را خریداری کرده و با کابل اپتیکال و یا HDMI ان را به تلویزیون وصل کنید که فرستنده Axiim’s Q UHD Wireless Media Center یکی از آن ها می باشد؛ باید عنوان کرد که این گزینه هزینه ای بیشتر را در پی دارد. اما در اصل Wisa چگونه عمل می کند؟

 

کاربرد Wisa در تلویزیون و سیستم صوتی یا اسپیکر ها

تلویزیون معمولا توان صوتی استانداردی را دارند و نمی توانند بیشتر از یک حد توان صوتی را داشته باشند. معمولا تلویزیون به صورت باریک طراحی شده و اسپیکر های کوچکی در خود جایی می دهد. بیشترین توان صوتی در تلویزیون برابر با 100 وات بوده و آن هم موجب افزایش ضخامت تلویزیون شده است. معمولا در کنار تلویزیون برای افزایش توان صوتی از ساندبار و سینما خانگی استفاده می شود. ساندبار به جهت منسجم بودن و سینما خانگی هم به جهت کیفیت صدای بالا محبوبیت زیادی را دارند، اما Wisa!
 Wisa کمک می کند تا بتوان صدای تلویزیون و یا هر پخش کننده صدای دیگری را بر روی تعداد 8 اسیپکر به صورت بیسیم پخش کرد. یعنی شما می توانید تا 8 اسپیکر را به تلویزیون به صورت بیسیم وصل کرده و صدایی همه جانبه و فراگیر را پخش کنید. تنها کابلی که به اسپیکر ها وصل می شود کابل برق می باشد. 

 

Wisa از چه فرمت هایی پشتیبانی می کند؟

فرمت های صوتی شامل دالبی دیجیتال، DTS و دالبی اتمس می باشند. البته فرمت های دیگری نیز وجود دارند اما چون موجود بودن آن ها کم است به آن ها نمی پردازیم. دالبی دیجیتال فراوانی بیشتری دارد و بیشتر فشرده شده است و کیفیت کمتری به نسبت DTS دارد که کمتر فشرده شده است. DTS فراوانی کمتری به نسبت دالبی دیجیتال دارد. دالبی اتمس فرمت صوتی فراگیر است که به نسبت دوتای اولی کیفیت بالاتر دارد و معمولا ویژگی های رده بالایی از تلویزیون و یا سیستم صوتی را برای پشتیبانی و پخش لازم دارد. خوشبختانه Wisa از همه فرمت های صوتی پشتیبانی می کند و شما می توانید صدایی همه جانبه و فراگیر را با این قابلیت پخش کنید. 

 

کیوسمفونی (Q-Symphony ) چیست؟

کیوسمفونی یک نوع صدایی سینمایی است و به تلویزیون های سامسونگ و یا ساندبارهای سامسونگ مربوط می شود. تلویزیون های سامسونگ و ساندبار های این شرکت که از Q-Symphony پشتیبانی می کنند به راحتی با هم همسان شده و همدیگر را شناسایی می کنند. در زمان پخش صدای تلویزیون بر روی ساندبار با قابلیت کیوسمفونی، صدای تلویزیون قطع نشده و بلکه صدا از ساندبار و تلویزیون انتشار می یابد. سامسونگ این قابلیت را 1+1=2 نامگذاری کرده است. کیوسمفونی از طرفی کمک می کند تا صدای تلویزیون به صورت بی سیم بر روی ساندبار انتشار پیدا کند.

 

 مقایسه Wisa و کیوسمفونی (Q-Symphony)

 هر دو قابلیت تقریبا یک کارایی را دارند. هر دو در جهت افزایش توان  و سیستم صوتی عمل می کنند. این قابلیت فضایی تمیز بدور از کابل های اتصال را در اطراف تلویزیون به وجود می آورند. کیوسمفونی به برند سامسونگ و Wisa به برند ال جی مربوط می شود هرچند برند های دیگری نیز از این قابلیت ها استفاده می کنند. اما کدام تلویزیون ها این ویژگی ها را دارند؟
تلویزیون های نانوسل ال جی و تلویزیون های اولد ال جی به صورت Wisa Ready وارد بازار شده اند و شما برای استفاده از این قابلیت باید برای آن ها دانگل خریداری کنید. تلویزیون های کیولد بالارده سامسونگ و بعضی از تلویزیون های LED این شرکت از قابلیت کیوسمفونی برخوردار می باشند. 

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha