بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

مقایسه تلویزیون سامسونگ و تلویزیون ال جی

۱۴۰۰/۵/۲

شرکت های کره ای معمولا تلویزیون های فوق العاده با کیفیتی را تولید می کنند. هر تلویزیون از هر برند می تواند با مدلی از برند دیگر متفاوت باشد و کارایی و کیفیت متمایزی را ارائه دهد. معمولا خریدار در هنگام خرید تلویزیون؛ برند هایی چون ال جی و سامسونگ را در نظر دارد. در این نوشته مهمترین تفاوت تلویزیون ال جی و سامسونگ را بیان می کنیم. 

 

 صفحه نمایش مهمترین تفاوت در تلویزیون های ال جی و سامسونگ

صفحه نمایش به صفحه پیکسلی گفته می شود که روی آن را یک شیشه می پوشاند. صفحه نمایش بسته به این تلویزیون چه رزولوشنی را داشته باشد می تواند از تعداد پیکسلی مشخص برخوردار باشد. برای نمونه در تلویزیون با رزولوشن 4K تعداد پیکسل های صفحه نمایش تقریبا برابر با 8 میلیون عدد و در تلویزیون با رزولوشن Full HD تعداد پیکسل ها برابر با 4 میلیون عدد می باشد. از آنجا که هربرند می تواند کیفیت و با رزولوشن 4K و یا Full HD را داشته باشد در این زمینه تفاوتی بین برند ال جی و یا سامسونگ وجود ندارد.

 

آرایش پیکسلی صفحه نمایش

 ال جی در تلویزیون های خود بیشتر از صفحه نمایش با آرایش پیکسلی افقی استفاده می کند. سامسونگ هم در تلویزیون های خود از پنل با آرایش پیکسلی عمودی استفاده می کند. با این نوع آرایش پیکسلی مهمترین تفاوت ال جی و سامسونگ ایجاد می شود.

 

صفحه نمایش با آرایش پیکسلی عمودی VA

آرایش پیکسلی عمودی Vertical Alignment دو خصوصیت مثبت و یک خصوصیت منفی را به تلویزیون می بخشد. پنل VA دارای کنتراست بالا بوده و رنگ مشکی عمیق را به خوبی نمایش می دهد و از طرفی زاویه دید آن کم است یعنی بیشتر از روبه رو بیشترین کیفیت را دارد. وقتی به پنل VA از کناره ها تماشا می کنید قطعا کیفیت تصویر و روشنایی کم شده و تاریکی در پنل ظاهر می شود. 


آرایش پیکسلی افقی In-Plane Switching  چند ویژگی مثبت و یک ویژگی منفی را به نمایش تصویر ویا تلویزیون می بخشد. کنتراست در پنل IPS کم است و این تنها ویژگی منفی آن می باشد. میزان زاویه دید در این نوع پنل زیاد بوده و می توان از کناره ها کیفیت تصویر مطلوب را دریافت کرد. زمان پاسخگویی این نوع از پنل زیاد بوده و می تواند تصاویر پر سرعت را بخوبی و بدون نویز ارائه دهد. 


تلویزیون ال جی در اندازه های 50 اینچ و 60 اینچ و یا 70 اینچ از پنل VA استفاده می کند و می تواند کارایی به مانند تلویزیون های سامسونگ داشته باشد. در دیگر اندازه ها با پنل IPS می تواند برای خانواده های پر جمعیت و یا بازی های گروهی مناسب باشد. 


در تلویزیون های سامسونگ تولید شده در سال 2020 و 2021 به استثنای تلویزیون سامسونگ کیولد Q80A از پنل VA استفاده می شود و بیشترین کارایی را برای خانواده کم جمعیت را دارد و بیشترین کارایی را برای نمایش تصویر از روبه رو دارد. 


سخن آخر

تلویزیون ال جی با پنل IPS  تولید می شود و می تواند برای استفاده به عنوان مانیتور به کار گرفته شود. زاویه دید در تلویزیون ال جی بیشتر بوده و می توان از کناره ها هم کیفیت تصویر مطلوب را دریافت کرد. تلویزیون سامسونگ با پنل VA دارای کیفیت تصویر بالا از روبه رو، کنتراست و نمایش رنگ مشکی عمیق در رده بالا می باشد. در هنگام خرید تلویزیون توجه به نوع پنل در مدل تلویزیون مهم است و باید در انتخاب لحاظ شود.
 

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha