بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

محاسبه ظرفیت کولر گازی مناسب برای اتاق ( فضا)

۱۴۰۰/۲/۱۲

اگر تصمیم دارید تا کولر گازی را خریداری کنید، این نوشته می تواند شما را در خرید بهترین و متناسب ترین کولر گازی کمک کند. با آمدن فصل گرما کولر گازی به طور فزاینده ای مورد استفاده قرار می گیرد و اگر شما گزینه ای مناسب را انتخاب نکنید ممکن است در نهایت هزینه ای گزاف برای خرید دستگاهی نا کارآمد بپردازید.

 

ظرفیت در کولر گازی

در کولر گازی از واحدی به نام تن و یا بی تی یو(BTU) برای بیان ظرفیت استفاده می شود اما این عنوان و یا عبارت به چه معنی است؟
در واقع وقتی بیان از ظرفیت کولر گازی برحسب تن می شود به این معنی نیست که کولر گازی به اندازه یک تن می باشد، در حالی که یک مقداری عجیب به نظر می رسد اما ما در اینجه این دو مفهوم و نحوه پیدایش آن ها را بیان می کنیم.
 همه ما فکر می کنیم که کولر گازی هوای سرد را تولید کرده و از طریق فن ها به فضای اتاق پخش می کند. کولر گازی چگونه کار می کند. کولر گازی گرمای محیط را جذب کرده و همین امر موجب کاهش دمای فضا می شود.  در قدیم برای سرد نگه داشتن فضای داخل یک اتاق از تکه های یخ استفاده می کردند. یخ گرمای محیط را جذاب می کرد و موجب می شد تا دمای هوای اتاق کاهش پیدا کند. در واقع مقدار گرمایی که وزن یک تن یخ را ذوب می کرد بر حسب تن بیان می شد. حالا زمان هم لازم است تا یک تن یخ گرما جذب کند و ذوب شود. این میزان زمان در واحد اندازه گیری انگلیسی 24 ساعت در نظر گرفته شد.  برای ذوب یک قالب یخ یک تنی 286000 BTU گرما لازم است. BTU واحد اندازه گیری گرما در سیستم انگلیسی می باشد. بنابراین برای ذوب یک قالب یخ 1 تنی در 24 ساعت میزان 11.917 بی تی یو گرما لازم است. بنابراین یک تن برابر با 12000 بی تی یو می باشد.

ظرفیت کولر گازی
 

 

انتخاب کولر گازی به چه مواردی بستگی دارد؟

در واقع شما کولر گازی را برای یک فضای بخصوصی می خواهید که این فضا ممکن است اتاق، آشپزخانه، هال و یا پذیرایی باشد. برای هرکدام از این فضا ظرفیت بخصوصی از کولر گازی لازم است. با این تعریف که کولر گازی گرمای محیط را جذب می کند و دمای اتاق را کاهش می کند، آن فضایی که گرمای بیشتری را دارد به ظرفیت بیشتری از کولر گازی نیاز است.  در زیر برای انواعی از فضا ظرفیت لازم از کولر گازی را آورده ایم:

 

محاسبه ظرفیت کولر گازی

 

مواردی می توانند این مبنای در نظر گرفته شده را تغییر دهند. 

یک اتاق با طول 4 متر ، عرض 3 متر ، ارتفاع  2.43 متر دارای مساحت کف 12 متر مربع است. اگر این اتاق آفتاب گیر نباشد  و اتاق کاربری آشپزخانه را نداشته باشد و دو نفر در اتاق باشند، میزان ظرفیت لازم در کولر گازی برای آن برابر با 10050 بی تی یو می باشد. 
اگر ارتفاع اتاق بیشتر از 2.48 متر باشد به ازای هر 0.3 متر بایستی 1000 بی تی یو به ظرفیت کولر گازی اضافه شود. اگر تعداد افراد در اتاق بیشتر از 2 نفر باشد به ازای هر نفر بایستی تقریبا 600 بی تی یو به ظرفیت کولر گازی اضافه شود. اگر اتاق کاربری آشپزخانه را دارد میزان 4000 بی تی به ظرفیت کولر گازی بایستی اضافه شود. اگراتاق آفتابگیر باشد به ظرفیت کولر گازی 10 درصد اضافه می شود و اگر سایه باشد و یا به عبارتی افتابگیر نباشد از ظرفیت کولر گازی 10 درصد کم می شود. 

کولر گازی 24000 برای فضای 130 تا 140 متر مربعی با ارتفاع 2.48 متر مناسب می باشد. اگر آن فضا آفتابگیر باشد باید 10 درصد به ظرفیت آن اضافه شود، یعنی باید 1200 بی تی یو به ظرفیت کولر گازی اضافه شود که در آن صورت ظرفیت 13200 برای آن فضا مناسب است. اگر ارتفاع سقف به اندازه 0.3 متر بیشتر از 2.48 متر می باشد باید به ظرفیت 12000 کولر گازی 1000 بی تی یو دیگر اضافه شود یعنی کولر گازی با ظرفیت 13000 هزار مناسب آن فضا می باشد و به همین ترتیب می توان کولر گازی مناسب را انتخاب کرد. 

 

 

اگر کولر گازی با ظرفیت مناسب تهیه نشود چه مشکلی به وجود می آید. 

اگر شما کولر گازی با ظرفیت پایین را انتخاب کنید، مصرف انرژی بالارفته و موتور ویا کمپرسور کولر گازی تحت فشار شدید قرار می گیرد و اصلا شاید فضا را نتواند گرما زدایی کند.  اگر شما کولر گازی با ظرفیت زیاد را خریداری کنید، خیلی سریع فشار را سرد می کند اما نمی تواند رطوبت زدایی مناسبی را داشته باشد که بسیار ناخوشایند است.
 

 

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha