بانه تی وی
۰ محصول۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصولجمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومانپرداخت و تسویه

مقایسه و بررسی تلویزیون های هایسنس ( H9G Vs H9F )

۱۴۰۰/۱/۲۲

 از اینکه تلویزیون های هایسنس مقرون به صرفه و با کیفیت هستند شکی نیست. هایسنس تلویزیون های فوق العاده با کیفیتی را روانه بازار می کند. تلویزیون هایسنس H9F در سال 2019 تولید شده و مخاطبان زیادی را به خود جذب کرد. این شرکت در سال 2020 تلویزیون هایسنس H9G را جایگزین این تلویزیون کرده است. ما در این نوشته آنچه تفاوت و شباهت بین این دو مدل از تلویزیون های هایسنس از را مورد بررسی قرار می دهیم.
آنچه در تلویزیون هایسنس وجود دارد و در برند های دیگر یافت نمی شود؟


در تلویزیون های هایسنس روشنایی پنل بسیار زیاد است. این شرکت به نورپردازی LED زیاد اهمیت می دهد. هایسنس در نظر دارد تا از طریق نورپردازی میزان کیفیت و روشنایی تصویر را افزایش دهد. البته باید گفت گفت در جهتی مثبت و صعودی جلو می رود چون همه برند های دیگر نورپردازی را یکی از بهترین گزینه برای ارتقای کیفیت تصویر در نظر گرفته اند. برای مثال تلویزیون های اولد با ارتقای نورپردازی و یا تلویزیون های کیولد با شدت بخشیدن به نورپردازی توانسته اند کیفیت تصویر را دگرگون کنند.


هایسنس در تلویزیون های خود از تاریکی منطقه استفاده می کند و تعداد زون های زیادی را در برد LED به کار می برد. نتیجه اینکه تلویزیون های هایسنس برای نمایش فیلم ها و یا نمایش تصویر در یک فضای سینمایی فوق العاده هستند.


نوع صفحه نمایش- کیفیت تصویر- کنتراست- نورپردازی و روشنایی تصویر- کارایی برای انواعی از محتوا- گیمینگ با تلویزیون هایسنس- ورودی و خروجی ها- طراحی- قابلیت های هوشمند

 

نوع صفحه نمایش

صفحه نمایش ها بر حسب آرایش پیکسلی که دارند در دو دسته جایی می گیرند. صفحه نمایش VA و صفحه نمایش IPS این پنل های می باشند. هر برند از یکی از آن ها معمولا استفاده می کند. در این میان سونی و ال جی از هر دو استفاده می کنند. برای نمونه تلویزیون سونی X8000H دارای پنل IPS است در حالی که تلویزیون سونی X9000H پنل VA را استفاده می کند. در تلویزیون های ال جی نیز اندازه های 50 اینچ – 60 اینچ – 70 اینچ و 82 اینچ دارای پنل VA هستند و بقیه هم از پنل IPS برخوردار هستند. هایسنس و سامسونگ در تلویزیون های خود از پنل VA استفاده می کنند. اما تفاوت IPS و VA در چیست؟

 

پنل VA در تلویزیون های هایسنس

  در هر دو تلویزیون از پنل VA استفاده شده است. این پنل کنتراست بالایی دارد و رنگ مشکی را به خوب نمایش می دهد. این پنل زاویه یدد تقریبا کمی دارد. وقتی شما از کناره و با زاویه به تلویزیون تماشا می کنید کیفیت تصویر و روشنایی آن کاهش می یابد. البته کسی با زاویه تند که به تلویزیون تماشا نمی کند. 

 

صفحه نمایش و قابلیت انعکاس نور

 صفحه نمایش بر حسب اینکه شیشه آن براق و یا مات باشد کارایی متفاوتی را به نمایش می گذارد. این تلویزیون ها دارای پنل براق هستند و نور محیط را منعکس می کنند. شما می توانید هر کدام از این تلویزیون ها را در فضای روشن به کارببرید. نور محیط کیفیت تصویر را کاهش نمی دهد.

 

کیفیت تصویر در تلویزیون های هایسنس

تصویر در این تلویزیون های با رزولوشن 4K نمایش داده می شود. در صفحه نمایش آنها تعداد 8 میلیون پیکسل وجود دارد. عمق نمیاش داده در پنل برابر با 8 بیت است و این تلویزیون ها می توانند میزان نمایش رنگ 16.7 میلیون رنگی را با درصد بالایی از NTSC نمایش دهند. هرچند که هر دو مثل هم عمل می کنند اما مقداری دامنه نمایش رنگ در تلویزیون هایسنس H9G بیشتر می باشد. هر دو محدوده دینامیگی را پشتیبانی می کنند. تلویزیون H9F از دالبی ویژن و HDR پشتیبانی می کند و تلویزیونH9G علاوه بر دالبی ویژن و یا HDR از HDR10+ هم پشتیبانی می کند. این فرمت ها امروزه زیاد بوده و توسط هر دو تلویزیون پشتیبانی می شوند اما چرا؟
تلویزیون هایسنس حالا چه مدل H9F و چه مدل H9G دارای روشنایی بالایی هستند و صفحه نمایش آن ها هم عمق نمایش داده بالایی را دارد. به واسطه این دو ویژگی فرمت های HDR به خوبی نمایش داده می شوند. 

 

کنتراست تصویر

کنتراست به معنی تمایز بین روشن و تیره است. کنتراست بیشتر در نهایت موجب کیفیت تصویر بیشتر می شود. هر دو تلویزیون کنتراست بالایی را دارند. البته در انها از تاریکی منطقه ای هم استفاده شده است که خود موجب افزایش کنتراست می شود. تلویزیون هایسنس H9G کنتراست فوق العاده بالایی را دارد که بعضی از تلویزیون های سونی هم با اینکه رده بالا هستند و از پنل VA هم استفاده می کنند نمی توانند این میزان از کنتراست را داشته باشند.

 

نورپردازی و روشنایی تصویر

 در هر دو تلویزیون از نورپردازی مستقیم استفاده شده است. این تلویزیون ها دارای تاریکی منطقه ای هستند. تعداد زون ها در تلویزیون H9F برابر با 132 عدد است اما در تلویزیون H9G از 132 عدد بیشتر می باشد. روشنایی تصویر و یا کنتراست با تاریکی منطقه ای به وجود می اید. اما تاریکی منطقه ای چیست؟ 
تاریکی منطقه ای به روشن و خاموش شدن گروهی لامپ ها گفته می شود. زمانی که یک فریم دارای یک قسمت تیره باشد لامپ های پشت صفحه پیکسلی در آن قسمت خاموش می شوند و موجب نمایش رنگ ها دامنه تیره خواهند شد. هر چه تعداد گروه های LED بیشتر باشد تاریکی منطقه ای بیشتر شده و کیفیت و کنتراست تصویر افزایش می یابد. 
روشنایی تصویر در تلویزیون H9G بیشتر از روشنایی تصویر در تلویزیون H9F است و میزان اختلاف روشنایی در آن ها برابر با 150 کاندلا می باشد. این تلویزیون ها می توانند حداکثر روشنایی تصویر 1000 کاندلا بر متر مربع را داشته باشند.

 

محتوا در تلویزیون هایسنس چگونه نمایش داده می شود؟

هر دو مدل از تلویزیون های مورد بررسی  در این نوشته دارای فرکانس تصویر 120 هرتز می باشند. این تلویزیون های محتوای 24 فریم، محتوای 60 فریم و محتوای 120 فریم در ثانیه را پشتیبانی می کنند. کنسول های بازی و یا دستگاه بلوری امروزه محتوای 120 فریم در ثانیه را تولید می کنند، بنابراین داشتن یک تلویزیون با فرکانس تصویر 120 هرتز لازم است اما چرا؟
زمانی که شما محتوای 24 فریم را بر روی یک تلویزیون با فرکانس تصویر 60 هرتز نمایش می دهید، فرکانس تصویر تلویزیون بیاد با فریم ها یکی شود. تلویزیون تعداد فریم ها را چند برابر می کند تا میزان نویز و بلور در تصویر کاهش یابد. تصویر ارسالی از فرستنده 24 فریم است و باید به 60 برسد. در این صورت تلویزیون 12 فریم را دو برابر و 12 فریم دیگر را س برابر می می کند. یک ناهمهنگی به وجود می اید و البته با چشم نمی توان آن را مشاهده کرد، اما اگر تصاویر سریع باشد نویز و بلور ایجاد می شود. فرکانس 120 هرتز همه محتوا را به خوبی پشتیبانی می کند. این تلویزیون ها تصاویر را از دستگاه بلوری، از اینترنت و یا از آنتن به خوبی و با کیفیت بالا نمایش می دهند.

 

کاربری بازی در تلویزیون های هایسنس

برای بازی و نمایش تصویر آ بر روی تلویزیون چه ویژگی هایی لازم است؟ 
فرکانس تصویر بالا، پورت HDMI ورژن 2.1، زوان پاسخگویی کم و تاخیر کم در پورت های انتقال داده برای یک بازی و جذابیت آن لازم می باشد. فرکانس تصویر در این تلویزیون ها بالاترین میزان خود است، از طرفی در آن ها از پورت HDMI ورژن 2.1  استفاده نشده است. تاخیر در انتقال داده و زمان پاسخگویی صفحه نمایش هم در تلویزیون H9G و هم در تلویزیون H9F بسیار کم می باشد. این تلویزیون برای بازی فوق العاده اند ودر دسته تلویزیون با کاربری بازی عالی دسته بندی شده اند. هر دو مدل از این تلویزیون ها، تصویر بازی را با نرخ فریم 60 فریم در ثانیه برای کاربران نمایش می دهند. 

 

ورودی و خروجی ها در تلویزیون هایسنس

4 پورت HDMI ورژن 2.0، 2 پورت USB، پورت کامپوزیت، پورت اپتیکال، پورت شبکه، پورت آنتن  و خروجی صدای آنالوگ از ورودی و خروجی های موجود در این تلویزین ها می باشند. پورت HDMI شماره 1 دارای ویژگی بازگشت صوتی ARC است. این پورت برای انتقال صدای دیجیتال با پهنای باند 1 مگابایت بر ثانیه به کار می رود. این پورت ها کیفیت تصویر 60 هرتز را انتقال می دهند و از محتوای 24 و 60 فریم در ثانیه پشتیبانی می کنند.


طراحی  در تلویزیون های هایسنس

این تلویزیون ها هر دو پایه وسط می باشند اما پایه در آن مقداری عریض است. پایه در هر دو مدل از فلز ساخته شده است و به خوبی وزن تلویزیون را نگه داشته و از لرزش آن جلوگیری می کند. پایه در تلویزیون هایسنس H9G مقداری عریض تر است. تلویزیون هایسنس H9F از فلز و پلاستیک ساخته شده است و قسمت برد الکترونیکی آن پلاستیکی می باشد. تلویزیون H9G به کلی از پلاستیک ساخته شده است. در تلویزیون H9G از طرحی زیبا استفاده شده است و مدیریت کابل را نیز دارد اما تلویزیون H9F دارای طرحی صاف است و مدیریت کابل را ندارد.میزان ضخامت تلویزیون H9F به اندازه 0.3 میلی متر از ضخامت تلویزیون H9G کمتر است. حاشیه صفحه نمایش در هر دو تلویزیون در حدود 0.9 میلی متر می باشد. در این تلویزیون ها پورت ها در کناره قاب هستند و به راحتی کاربر می تواند در صورت نصب بر روی دیوار به آنها دسترسی داشته باشد. 

تلویزیون هایسنس H9F

تلوزیون هایسنس H9G

قابلیت های هوشمند

جمع بندی

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha