بانه تی وی
۰ محصول ۰ تومان
تعداد محصول انتخابی : ۰ محصول جمع مبلغ سبد خرید من : ۰ تومان پرداخت و تسویه

تفاوت گاز R410a با گاز R22، کدام گاز در کولر گازی بهتر است؟

۱۴۰۰/۲/۸

در کولر گازی هایی که امروزه در بازار وجود دارد از دو نوع گاز استفاده شده است. این گازها تفاوت هایی را با هم دارند که در نهایت در عملکرد کولرگازی و یا در هزینه های نگهداری تاثیر زیادی را به جایی می گذارند. گاز سرمایشی یا مبرد R410a و گاز R22 در همه برند های کولر گازی وجود دارند. کدام یکی از این گاز ها بهتر هستند؟ گاز مبرد معمولا مقداری برحسب گرم دارد و در کندانسور قرار داده می شود تا در نهایت با فعل و انفعالات فیزیکی گرما را جذب کند و سرما را به بیرون منتقل کند. در این نوشته ما جنبه هایی از این گاز های مبرد را مورد بررسی و مقایسه قرار می دهیم.

 

محتویات و عناصر موجود در گاز R410a و گاز R22

گاز R410a دارای Hydro-fluorocarbon یا به صورت خلاصه HFC می باشد. این گاز برای لایه اوزون هیچ ضرری را ندارد و از سال 2015 به عنوان گازی استاندارد در کولر گازی ها مورد استفاده قرار می گیرد. گازی R22 دارای HCFC می باشد که محتویاتی چون Chlorodifluoromethane و HCFC-22 را دارد. گاز R22 برای لایه اوزون ضرر دارد و به عنوان مخرب لایه اوزون در سطحی برابر با 55 معرفی شده است.

 

کارایی گازR22 و R410a

 در کولر گازی کارایی به گاز مبرد آن وابسته است. گاز R410a کارایی بالایی را دارد. این گاز با آنتالپی بیشتر مقدار گرمای بیشتر را جذب می کند و معمولا سریع این واکنش را انجام می دهد. وقتی گرما را سریع تر جذ می کند، کندانسور با دمای پایین تری کار می کند. گاز R410a در شرایط تحت فشار بیشتری می توان کارایی بالایی را داشته باشد و این یعنی این گاز در شرایط پیچیده بسیار کاربردی می باشد. این گاز از روغن سنتتیک استفاده می کند که بسیار روان بوده و باعث حل شدن بیشتر آن می شود. گاز R22 هم کارایی بالایی را دارد اما مقداری کند است و نمی تواند به مانند گاز R410 سریع باشد. این گاز از روغن معدنی استفاده کرده که کارایی پایین تری به نسبت روغن سنتتیک دارد. در شاریط تحت  فشار عملکرد مناسبی ندارد. در برابر گرم شدن زیاد یا Over heat هیچ تضمینی در آن وجود نخواهد داشت اما گاز R410a در برابر Overheat مقاوت بالایی را دارد.

 

شارژ کردن کولر گازی با گاز R410a و یا گاز R22

خواه نا خواه باید کولر گازی را شارژ کرد. برای این منظور شما بایستی کندانسور را از گاز مبرد به اندازه ظرفیت در نظر گرفته شده از گاز پر کنید. کدام گاز در این زمینه بهتر است. گاز R410a نسبت به شارژ حساس است و شارژ آن هزینه ای زیاد دارد. در صورت نشتی حتی جزئی در لوله های انتقال دهنده، محتویات آن تغییر می کند و کارایی آن کاهش می یابد. کولر گازی با گاز R410a نیاز به حساسیت جابجایی و یا نصب و یا حمل دارد. کولر گازی با گاز R22 به صورت خشک شارژ می شود یعنی اول کول و کندانسول تولید شده و سپس شارژ می شود. این گاز برای شارژ شدن آسانتر است و هزینه ای کمتر دارد. شما می توانید  با تکنسین تماس بگیرید تا کولر را برای شما شارژ کند. 

 

شرایط زیست محیطی

گاز R410a از سال 2010 به طور فزاینده استفاده می شود و دارای استاندارد زیست محیط می باشد و در عوض گاز R22 شاید زمانی استاندارد استفاده را داشت اما برای این زمان مناسب نیست و دیگر خیلی کم در کولر گازی و یا محصولات سرمایشی استفاده می شود. اثر مخرب این گاز یعنی گاز R22 روی لایه اوزون 55 سطح می باشد در حالی که اثر مخرب گاز r410a برای لایه حیاتی 0 سطح است.

 

کدام گاز در کولر گازی بهتر است؟

این سوال دو جواب دارد. به لحاظ هزینه  و هزینه نگهداری گاز R22 بهتر است و هزینه کمتری را دارد. به لحاظ کارایی و مناسب بودن برای محیط زیست گاز R410a بهتر می باشد. همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم هیچکدام به صطور قطع در همه زمینه ها بهتر نیستند. برای نمونه گاز R410a در فشار بالا کار می کند که برای این منظور باید جنس لوله های انتقال دهنده قوی باشد و فشار بیشتری را تحمل کند که خود هزینه بیشتری را داردو یا مثلا گاز R410a به نسبت گاز r22 در شایط تحت فشار میزان مصرف انرژی بیشتر را در پی دارد.

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha